ERIK SPOELSTRA : HEAT’IN ADAMI

Erik Spoelstra Heat'in Adamı

Video koordinatörlüğünden başlayan, Heat organizasyonunun efsanesi olma yolculuğu… 

O zamanlar Miami Heat organizasyonunun oyuncu personel direktörü olan Chris Wallace, takımın genel menajeri Dawe Wohl’u Spoelstra’ya takım içerisinde bir pozisyon teklif etmeye ikna etti ve kimsenin tahmin edemeyeceği, Spoelstra’nın başarılarla dolu efsanevi Miami Heat yolculuğunun ilk adımları atılmış oldu. 

Genel menajer Dawe Wohl’un da onayıyla, Spoelstra Heat organizasyonu içerisine 1995 yılında video koordinatörü olarak giriş yaptı. Spoelstra’nın işe alınmasından kısa bir süre sonra, başka bir Miami Heat efsanesi Pat Riley baş antrenör olarak göreve geldi. Pat Riley göreve gelirken kendi video koordinatörünün getirilmesine izin verilseydi, belki de NBA tarihini değiştirebilecek bir kariyere tanıklık edilemeyecekti…

Video koordinatörlüğü görevine ilk geldiğinde, sadece kasetleri oynatmayı bilen Spoestra, sadece 2 yıl sonra Dungeonmaster lakabını alarak bir NBA maçının video analizini 3,5 saat yapacak düzeye geldi. 

Hayatta bazen karşınıza ufak şanslar çıkabilir. Bu şansları nasıl değerlendierceğiniz ise tamamen sizin gayretinize, çalışma azminize bağlıdır. Belki ufak bir şans, sizi hayal bile edemeyeceğiniz fırsatlar ile karşılaştırabilir.”  1997-1998 sezonunun başında, baş Antrenör Pat Riley, asistan koçlarından biri takımdan ayrılacağı için çözümü takım içerisinde aramaya karar verir. Seçenekler içerisinde çok fazla düşünülmeden, video koordinatörlüğü görevinde bulunan ve çalışma azmi ve analiz gücüyle oldukça ön plana çıkan Erik Spoelstra Pat Riley’in asistan koç ekibine katılır.

Riley’in deyimiyle “Heat’in Adamı” Spoelstra, 2006 yılına kadar harikalar yarattığı asistan koçluk görevinde ilk şampiyonluğunu kazandı. NBA finallerinde Miami Heat’in Dallas Mavericks’i 4-2 ile geçmesiyle, kariyerinin en büyük başarısını elde etmiş oldu. 

Nisan 2008’de Pat Riley baş antrençrlük görevini bırakmaya karar verdi ve yerine kimin geçeceğini herkes merak ederken, Riley yerine geçmesi gereken kişiyi çok iyi biliyordu. “Basketbol her zaman yetenekle ilgili bir oyundur, her zaman saha da performans sergilemek için NBA yetenekleri arıyor olsak da, bulabileceğiniz en önemli yetenek, yedek kulübesinde, soyunma odasında, antrenman sahasında, geç saatlerde film izlerken, motive ederken ve baş antrenörün tüm sorumluluklarını yerine getirirken performans sergilemelidir. Erik Spoelstra’nın uzun zamandır gelmiş geçmiş en yetenekli genç koçlardan biri olduğuna inanıyorum. Bu oyun artık teknolojik olarak yetenekli, yenilikçi ve yeni fikirler getiren genç koçlarla ilgili. Erik Spoelstra ile elde ettiğimizi hissettiğimiz şey bu. Koçluk yapmak için doğmuş bir adam.” sözleri ile usta basketbol adamı Riley, yerine geçecek en uygun kişinin Spoelstra olduğunu söyledi. 

Spoelstra takımın başına baş antrenör olarak geldiğinde, kısa oyuncu rotasyonuna oldukça önem verir ve Heat efsanelerinden Dwayne Wade etrafında bir oyun planı oluşturur. Özellikle 2010 yazında Lebron James ve Chris Bosh eklemeleriyle birlikte, takım başarısına ilişkin beklentiler belliydi. NBA şampiyonluğu… 2010 – 2011 sezonunda, Chris Bosh ve özellikle Lebron James ile yaşadığı sorunlarla oldukça ön plana çıkan sezonun sonunda, NBA finallerinde Heat, Dallas Mavericks’e 4-2 kaybetti. 3 büyüklerin (James-Bosh-Wade) baş antrenörü olarak ilk sezonunda şampiyonluk kazanamayınca, Spoelstra’nın baş antrenörlük görevi sorgulanmaya başlandı. Baş antrenörlük görevi tekrardan Pat Riley’e teklif edilmesine rağmen, Riley Spoelstra’yı desteklemek için teklifi geri çevirdi ve Spoelstra 2013-2014 NBA sezonu sonuna kadar süren 6 milyon dolarlık bir sözleşme uzatması aldı. 

“Hayat her zaman kırılma anlarıyla doludur. Alacağınız kararlar, en büyük figürler karşısında bile sizi çok zor duruma düşürebilir, organizasyondan çıkmanızı isteyen kişilerle dolu hale gelebilir. Fakat size güvenen, ilham olan kişiler ve doğru organizasyon yapısı ortaya çıktığında, en büyük oyuncular, tarihe geçecek figürler bile size güvenen kişileri kararlarından döndürmek için yeterli olmayabilir. Karşınıza yeni bir fırsat çıkar. Bu noktada önemli olan ise, bu fırsatı doğru kullanıp kullanamayacağınızdır.” 

Riley’nin Spoelstra’ya olan güveni ile birlikte, Mimai Heat 2010-2011 NBA sezonundan sonra 2 yıl üst üste NBA şampiyonu oldu. Spoelstra’nın Heat’i için aslında hiçbir şey değişmedi. 2010- 2011 yılında da finallerdelerdi, 2022-2023 yılında da finallerdeler. 2010-2011 yılında süperstarlarla dolu bir kadro ile finallerde yer aldı, şimdi ise Jimmy Butler ve Bam Adebayo etrafında, draft edilmemiş ve Heat organizasyonu içerisinde hayat bulmuş bir oyuncu grubu ile NBA finallerinde mücadele ettiler. Spoelstra’nın dehası, Miami Heat organizasyonunu her zaman en yüksek seviyede tuttu, tutmaya da devam edecek gibi görünüyor…

Hasan Şen

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz