En Önemli Parça: Jerami Grant

662
OKC Thunder
En Önemli Parça: Jerami Grant

Puzzle 1800lerin sonunda İngilizler tarafından ortaya çıkmış bir oyundur. Amaç her parçayı kendisine uyan başka bir “doğru parça” ile birleştirerek asıl resmi ortaya çıkartmaktır. Basketbol da puzzle gibidir. Bir takım kurarken sadece en iyileri değil,en uyumluları da seçmek gerekir. Aksi halde o takım bir bütün oluşturamaz ve bu da başarıyı engeller.

Anadolu Efes Stüdyo +1Anadolu Efes Stüdyo +1

Günümüz NBA’ine baktığımızda her takımda en az 1 süperstar bulunuyor. Herkes şampiyonluğu o süperstar(lar)ın getirdiğini düşünüyor ancak sezonun arka planına baktığımızda işler hiç de öyle değil. Takımdaki tamamlayıcı parçalar olmadan,o süperstar yalnızca maç kazandırır,şampiyonluk değil.

İşte bu durumun en çok yaşandığı takım olan Oklahoma City Thunder,2012 Finalleri’nden bu yana takım olmak konusunda pek başarılı olamıyor. James Harden’ın takaslanmasının ardından,Russell Westbrook ve Kevin Durant önderliğinde bir yere kadar giden Thunder,eksik parçalarından ötürü bir türlü şampiyonluk potasına girememişti. Ancak bu sezon işler sanki biraz daha yoluna girmiş gibi gözüküyor.

Bunda en büyük pay sahibi şüphesiz Jerami Grant. 2014 NBA Draftı’nda Sixers tarafından 2. Tur 39.sıradan seçilen Grant,abisinin aksine ayakları yere daha sağlam basan,hücum yönünün aksine savunma tarafında daha başarılı bir oyuncu profili çiziyordu. Sixers’ta 3 sezon geçirirken beklentileri karşılayamayan Grant, 2016’da temsilcimiz Ersan İlyasova ile takaslanarak, Oklahoma City’nin yolunu tutmuştu.

Geçirdiği ilk sezonda tam bir görev adamı gibi gözüken Grant,bu sezon tam anlamıyla kendini buldu ve otoriteler tarafından yavaş yavaş ligin “underrated” oyuncularından birisi olarak görülmeye başlandı. İlk sezonlarında sadece savunma yönü ile göze çarpan Grant, özellikle bu sezon hucümda da yeteneklerini göstermeye başladı. Atletizminin yanında hiç de fena olmayan bir şut yüzdesi ile Oklahoma City Thunder hücumlarını rahatlatırken,kendisini ne kadar geliştirdiğini de görüyoruz aslında.

Geçtiğimiz sezon 3.9 ribaund ortalamasıyla oynarken,şuan 5.2 ile oynuyor. 8.4 olan sayı ortalamasında da şimdiden 11.6 ulaşması yukarıda yazdıklarımın kanıtı niteliğinde. Oklahoma City taraftarlarının ve belkide çoğu NBA takipçisinin çok fazla ön plana çıkartmadığı Jerami Grant, takım oyuncusu olmanın önemini, basketbolun sadece sahadaki süperstarlarla oynanmayan bir oyun olduğunun en önemli temsilicilerinden  birisi.

Sezona 12-7 başlayarak,batıda 2.sırada olan Thunder’ın bu gidişatında Grant’in payı çok fazla. Eğer herhangi bir sakatlık yaşamazsa bu sezon Oklahoma City Thunder puzzle’ının en önemli parçası. Kim bilir belki de MIP olur…

Berkay Filizoğlu

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here