Elit Sonra Olursun, Önce Gerçek Bir Lider Ol John Wall!

2756
Washington Wizards
Elit Sonra Olursun, Önce Gerçek Bir Lider Ol John Wall!

Washington Wizards’ın süperstar oyuncusu John Wall ligin elit takımları arasında olduklarını söylemiş ama bir yandan da arkadaşlarını üstü kapalı eleştirmeyi ihmal etmemiş. “Geçen sezon herkes kendisi için oynadı ve asıl adam olmaya çalıştı” demiş.

Şimdi madem takımını elit kesime sokuyorsun ve bu dönem yapılan transfer hamleleri sayesinde oldu bu diyorsun, peki neden uzun yıllardır her gece parkede beraber savaştığın arkadaşlarını üstü kapalı yoldan basına malzeme ediyorsun be adam? JR Smith’in bu sezon finalde yaptığı o unutulmaz ve aşırı saçma hareketten sonra bile LeBron James çıkıp “takım arkadaşımı ve kardeşimi sizin önünüze atmayacağım, bunu kendi aramızda çözeceğiz” dedi. Çünkü o LeBron yani lider kişilik değil mi? Şunu hatırlatmakta yarar var; sen de Wizards’ta o konumdasın John Wall. Neden LeBron gibi muhteşem bir liderlik örneği sergilemiyorsun? Takımını bir yerden överken diğer yerden baltalıyorsun.

USA Team Fans
Sponsor - USA Team Fans

Bir takımda oynayan oyuncuların ortak bir amacı vardır. O da başarıya ulaşmaktan başka bir şey değildir. Bu uzun ve zorlu yolda hak verirsiniz ki herkes bir gün, bir dönem veya bir sezon ön plana çıkar. Wall’un yaptığı eleştiri bence Beal içindi. Bradley Beal şu ligde sevdiğim ve takdir ettiğim sayılı shooting guard’lardan biri. Bugünkü seviyesine gelmek için çok çaba sarf etti ve başardı. Bu ligi takip edenler ve bu ligin içinde olan herkes Wall & Beal ikilisinin en iyi PG-SG uyuma sahip olduğunu söyledi. Bununla övünmek ve takım arkadaşlarının motivasyonunu en üst seviyeye çıkarmak yerine onları eleştiren bir açıklamaya imza atmak nasıl bir hissiyatın sonucu inanın bilmiyorum.

Bugüne kadar LeBron’la, Kobe’yle, Wade’le, T-Mac’le ve diğer süperstarlar ile oynayan herkes konumunu bildi ve ona göre performans sergiledi. Pau Gasol yerini ve görevini bildi ona göre katkı verdi, aynı şekilde Lamar Odom, Andrew Bynum ve diğer isimler de öyle. LeBron’la oynayan sayısız isim, buna Wade bile dahil. Yeri geldi kullanmak istediği son topu LeBron’un eline paşa paşa bıraktı. Biliyordu ki o bunu halleder, üstesinden gelir ve takımı galibiyete taşır. Mesela Haslem, bir point guard olarak Chalmers, Chris Bosh ve diğer isimler. Kısaca hepsi aynı şekilde davrandılar. Sadece Kyrie Irving biraz LeBron’la ve onun baskıcı karakteriyle mücadele etti, galip gelemeyeceğini anlayınca “ben voltamı alayım abi, ne yaparlarsa yapsınlar” dedi. 2016’da kazanılan şampiyonluğun öne çıkan isminin kendisi olmasını istedi ama bu imkansızdı. Olamazdı zaten çünkü LeBron’un o dönem yaptıkları halen kabak gibi ortada.

Neyse, geçmişe çok fazla yolculuk etmeden bugünü konuşmaya devam edelim. Yazımı noktalamadan önce Wall için şu cümleleri sarf etmek zorundayım; sen sahada liderliğini bilip ona göre davranmazsan, yeri ve zamanı geldiğinde o topu arkadaşlarınla paylaşmazsan, her zaman 40-50 sayılık performans sergileme adına umarsızca oynarsan maalesef böylesine bir muameleye maruz kalırsın. Herkes sessiz sedasız “sen fazla oldun ama yeter” deyip kendi oyununu oynamaya başlar. Çünkü onlarda bir insan, işi basketbol oynamak olan ve ailesini bu sayede geçindiren kişiler. İyi oynayıp göz önünde olmalılar ki işlerinden olmasınlar ve daha yüksek ücretli bir teklif geldiğinde değerlendirebilsinler.

Unutmamalı ki Jordan’a, Kobe’ye ve LeBron’a duyulan saygının aynısını görebilmek için her durumda ama özellikle işin medya ayağında koşulsuz şartsız takım arkadaşlarının yanında olman gerekir. Bunu başarabileceğin günleri görebilme umuduyla John Wall…

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here