Eleştirilerin Hedefinde: Tyronn Lue

867
Cleveland Cavaliers
Eleştirilerin Hedefinde Tyronn Lue

Şampiyonluğun en büyük adaylarından olan son 3 sezonun finalisti Cleveland Cavaliers’ın kötü gidişi devam ediyor.

Bunun sorumlusu olarak gösterilen koç Tyronn Lue’nun kovulma ihtimali de kulislerde yüksek sesle konuşulmaya başlandı. Eleştirilerin hedefi olan Koç Tyronn Lue’nun Cavaliers kariyerini sizler için değerlendirdik.

2015-2016 sezonunun yarısında göreven gelen ve o günden beri koçluk görevini sürdüren Lue, 2 kez finale kalarak 1 kez şampiyonluk yaşadı. Bu sezon hedef yine aynıydı ama işi biraz daha zordu. Takımın en büyük hücum silahlarından Irving’in takasını istemesinin ardından gerçekleşen takasta takıma katılan Isaiah Thomas ve Jae Crowder ile, tecrübeli isimler Derrick Rose ve Dwayne Wade’in de kadro katılmasıyla oluşan yeni takımda, oturtması gereken yeni bir sistem vardı koç Tyronn Lue’nun.

Bütün bunların gölgesinde başlayan yeni sezonda, Lue’nun ilk hamlesi Kevin Love’ı pivot oynatmak oldu. 4 numara pozisyonunda Crawder’a, pivot pozisyonunda ise Love’a şans verip, Love’ın şutör özelliğinden dolayı dışarı çıktığı anlarda savunmayı hazırlıksız yakalamayı planlamıştı. Ayrıca bu sistemle daha rahat bir alan paylaşımı ve akıcı bir oyun hedeflemişti. Takımın oyun kurucuları Rose ve Thomas’ın sakatlığı planlarını biraz bozsa da Wade’in varlığı ile bu krizi bir nebze atlatıp, sezona kafasındaki plan ile başladı. Sezona pek iyi başlamasalar da Kasım-Aralık aylarında büyük bir çıkış yakalayıp harika bir form grafiği yakaladılar. Fakat son dönemdeyse bu form grafikleri tam tersine döndü. Son 15 maçta sadece 4 galibiyet alabildiler. Bu serilerden anlaşılacağı gibi en büyük problemleri istikrarsızlık. Buna neden olan temel etkense savunmaları. Savunmada çok yumuşak kalıyorlar, agresif oynamıyorlar ve bu da rakipleri karşısında büyük dezavantaj sağlıyor onlar adına.

Bunun yanında hücumda da olması gereken seviyenin altındalar. Özellikle en büyük rakipleri Warriors ve diğer üst seviye takımlarla baş etmeleri için savunmalarını güçlendirmelerinin yanında, hücumlarına çeşitlik kazandırmaları da şart. Bu kötü gidişlerin olduğu dönemde, koç Tyronn Lue’nun olumlu bir etkisi olmadığı için bütün eleştirilerin hedefinde o var. Kovulma ihtimali konuşulmaya başladığı zaman konu hakkında konuşan LeBron James: “Umarım Tyronn Lue kovulmaz ancak ne olur bilmiyorum. Takıma ne olacağını da bilmiyorum, ben sadece takımı hazır tutmak için uğraşıyorum.” ifadelerini kullandı.  Bunun yanında Amerikan basınında çıkan son haberlere göre koç Lue bu kötü gidişe çözüm bulmak için bir hamle yapmayı planlıyor. Haberin içeriğine göre koç, Love’ı tekrar 4 numaraya çekip, Tristian Thompson’ı pivot pozisyonunda oynatacak ve Jae Crawder benchin yolunu tutacak.

Koç Tyronn Lue şu ana kadar takımının başında olduğu sürede çıktığı 169 maçın 105‘ini kazandı, 64‘ünü kaybetti. Bu 105 galibiyetin 29‘u play-offtaydı ve bu süreçte 1 kez şampiyonluk yaşadı. Fakat takımının başında kalmak istiyorsa bir şeyleri değiştirmesi şart. Son 3 sezonun finalisti, şampiyonluğun en büyük favorilerinden LeBron’lu Cavs’ın böyle bir performans göstermesi, art arda mağlubiyetler alması kabul edilemez. Koç takımın başında kalabilecek mi, kalırsa bu gidişi tersine çevirebilecek mi, hep beraber göreceğiz.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here