Efes Hücumuyla Kazandı

166
THY EuroLeague
Anadolu Efes sonunda kazandı.

Turkish Airlines Euroleague’in 17. haftasında temsilcimiz Anadolu Efes, evinde Kızılyıldız’ı konuk etti. Maçtan 104-95 galip ayrılan Efes, 17. maçında 5. galibiyetini aldı. Kızılyıldız ise 7 galibiyetle haftayı kapattı.

  Maça iki takım da dış atış şutları deneyerek başladı fakat hem temsilcimiz hem de Kızılyıldız bu hücumlardan sayı bulamadı. İkinci dakikadan sonra Kızılyıldız içeriden Bjelica ile bulduğu sayılarla öne geçti. Anadolu Efes ise bu bölümde Dunston ile sayılar buldu. Çeyreğin ortalarına doğru Kızılyıldız’ın yaptığı top kayıplarını cezalandıracak şutları değerlendiremeyen Efes, Feldeine’i durduramayınca ilk çeyreğin 5 dakikasını 8-7 geride kapattı. Bu dakikadan sonra da hücumda birinci tercihi Dunston olarak kullanan Efes, Simon’un Dunston’a yaptığı asistlerle hücumlardan boş dönmedi. Son 2 dakikada ise Simon içeriye yaptığı penetreler ile sayılar buldu. Temsilcimiz savunmada ise her ne kadar hücumun tersine bir performans gösterse de çeyreği 22-21 önde bitirdi.

  İkinci periyot karşılıklı üçlüklerle başladı. İlk çeyrekteki kötü dış şut yüzdesinin aksine ikinci çeyreğin ortalarına doğru 2 üçlük bulan Anadolu Efes, Dragic’in 4 dakikada bulduğu 9 sayı ile ilk 4 dakikayı 35-28 önde geçti ve Kızılyıldız’a molayı aldırdı. Moladan sonra da oyunun hakimi Efes’ti. serbest atışlardan bulduğu sayılarla birlikte savunmadaki sertliğini arttırmasıyla birlikte Kızılyıldız’ı top kayıplarına ve dengesiz şutlara zorlayarak son 4 dakika kala skoru 13’e çıkardı (43-30). Bu dakikadan sonra savunmadaki denge Efes adına bozuldu. Üst üste çalınan hakem düdükleri sonucunda çizgiye gelen Kızılyıldız, dış şutlardan da verim almaya başlayınca fark 4’e indi ve Efes soyunma odasına 50-46 üstünlükle girdi.

  Maçın üçüncü çeyreği hızlı başladı. Motum’un üçlüğü ve Dragic’in serbest atışlarına karşı pota altında aldığı hücum ribaundlarından bulduğu sayılarla cevap veren Kızılyıldız, çeyrek başında 7’ye çıkan farkı ilk 3 dakikada 2’ye indirdi. Efes ise bu seriye Mccollum ve Douglas’ın içeriye penetreleri ile cevap verdi ve çeyreğin bitimine 5 dakika kala farkı tekrar 9’a çıkardı (66-57).Çeyrek sonuna doğru Dunston’ın yaşadığı faul problemini iyi değerlendiren Kızılyıldız, pota altından bulduğu sayılarla farkı indirdi. Bu dakikalarda Efes’in konsantrasyon kaybı oyunun iki yönünü de oldukça olumsuz etkiledi ve Anadolu Efes koçu Ergin Ataman’a molayı aldırdı. Moladan sonra kalan 1.30 dakikada Douglas ve Simon’un üçlükleriyle kendine gelen Efes, son çeyreğe 6 sayı farkla 77-71 önde girdi.

    Final periyoduna iki takım da dengeli başladı. Mccollum’un sayılarına karşılık pota altında sayılar bulan Kızılyıldız, farkı azaltmaya çalışsa da ilk 3.30 dakika 7-7 ‘lik çeyrek skoru ile geçildi (84-78). Bu dakikalarda hücumun bütün sorumluluğunu üzerine alan Mccollum, Efes’in kötü savunma performansını skorları ile telafi etti ve son 4.30 dakikaya (88-81) Efes önde girdi. Son dakikalarda oyunun hakimi temsilcimiz oldu. Kızılyıldız’ın takım faulünü doldurmasını fırsat bilen Efes, çizgiden bulduğu sayılar ve dış atışlarıyla skorlar bularak konuk takımın geri dönüşüne fırsat vermedi ve maçı 104-95 kazandı.

 Anadolu Efes’te Zoran Dragic 24 sayı 4 asistle maçın yıldız olurken, Mccollum’un 20 sayı 4 ribaundluk performansı galibiyette önemli bir rol oynadı. Kızılyıldız’da ise Bjelica 15 sayı 6 ribaund ile öne çıksa da mağlubiyeti önleyemedi.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here