Doğu’nun Yeni Kralları

101

Bu yazıda özellikle genç çekirdeği ve harika savunma gücüyle Doğu’da fırtınalar estiren Cleveland Cavaliers’ı inceleyeceğiz.

LeBron sonrası yeniden yapılanmaya giden Cavs’te kaba inşaat süreci bitmiş gibi gözüküyor. Yıllar içinde draft edilen Darius Garland ve Evan Mobley’in yanına büyük bir takastaki en büyük hırsızlık yapılarak takıma katılan Jarrett Allen ve sezon başında büyük bir paket ile Cleveland ekibine katılan Donovan Mitchell ile çekirdek büyük ölçüde tamamlanmış durumda.

Geçtiğimiz sezon sakatlıklara rağmen çok iyi bir performans gösteren Cavs, Play-in’de elense de birçok izleyicinin gönlünde taht kurmayı başarmıştı. Bu sezon takıma süperstar Mitchell’ın da katılmasıyla beraber harika bir hava yakalamış durumdalar. Mitchell oynadığı oyunla beraber skorer kimliğinin ligin en iyilerinden biri olduğunu her maç kanıtlıyor. Geçtiğimiz sezon büyük bir çıkış yakalayıp All Star olan Darius Garland ise sezon başında gözüne aldığı darbeyle yaşadığı talihsiz sakatlığın etkilerini henüz atmışa benzemiyor özellikle potaya hücum ederken bazı pozisyonlarda sakatlık öncesi haline göre yavaş kaldığını görebiliyoruz ancak buna rağmen şutör kimliği ve playmaking performansı gayet iyi seviyede.

Pota altında 1’den 5’e tüm pozisyonları savunabilen iki uzun ile oynayan Cavs bu sezon ligin en iyi savunma ratingine sahip olan takım. Her ne kadar ligde ikinci yılını geçiren Evan Mobley’in hücum performansı geçtiğimiz sezona göre yarım adım düşmüş olsa da savunmadaki pozisyon bilgisi sanki yıllardır bu ligdeymiş gibi. Yapılan switchlerde Mobley-Allen ikilisi hem yay dışında hem pota altında rakip hücumları çok iyi bir performansla durduruyorlar.

Takımın en önemli eksiği ise oyunun iki yönünü de oynayabilen bir kanat. İki yönlü bir kanat’ı kim kaybetmiş ki Cavs bulsun da denilecektir elbet ancak günümüz basketbolunda bu tarz oyuncular başarıya giden adımlardaki kritik parçalardan. Bench’ten alınan katkının istikrarsızlığı, JB Bickerstaff’in rotasyon seçimleri ve kritik anlardaki tüm topların Mitchell’ın eline kalması ise sezonun şu kısmına kadar Cavs’in göze çarpan negatif yönleri olarak nitelendirilebilir.

Cleveland bu sene Doğu Konferansının ve hatta tüm ligin favori takımlarından bir tanesi. Bakalım bu seneki yolcukları onları nereye götürecek…

Dipnot: Yazarımız kütüğünün Ohio olmasından bağımsız olarak en az konferans finali diyor ama bunu ilerleyen aylarda göreceğiz tabii.

Emre Can Terzi


NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz