DNF’lerin Efendisi Life F1

493
dnflerin-efendisi-life-f1

Takvim yaprakları 1989 yılını gösteriyordu. Yepyeni bir F1 takımı 1990 yılı için son hazırlıklarını yapıyordu. F1 tarihindeki en büyük silindir hacmine sahip olan W12 tipli motor, Life F1 için eski Ferrari mühendisi olan Marelli’nin elinden geçmişti. Monza’da son testler tamamlanmıştı. Life Racing Engines ve araçları L190 1990 sezonu için hazır görünüyordu.

Ellerinde sadece bir şasi, F1’in 1990 yılındaki en güçsüz motoru olan 480hp güç üreten W12 ve bazı motor parçaları vardı. L190 öyle güçsüz ve ağırdı ki ortalama bir F1 aracından 120hp daha az güç üretmekte ve en ağır şaseye sahip araç ünvanını almıştı. Öyle ki L190 formula 3000 araçlarını bile geçemeyecek kadar hantal kalmıştı. Ama Life F1 için felaketler daha yeni başlıyordu.

Life F1 ekibinin sürücü koltuğunda ise Brabham F1’in varisi Gary Brabham vardı. L190 isimli F1 aracı sezonun ilk yarışı olan Amerika GP’de ilk ön elemede mekanik sorunlar nedeniyle 400 metre bile gidemedi. Sezonun henüz ikinci yarışı olan Brezilya GP ön elemesinde ise Brabham’ın aracına hiç yağ konulmadığı ortaya çıktı ve diskalifiye oldu. Brabham bu olaydan sonra arkasına bile bakmadan takımdan ayrıldı. Brabham’ın takımdan ayrıldıktan sonra söylediği araçtaki hız ölçerin doğru düzgün çalışmaması ve L190 aracının EuroBrun ekibinden ödünç aldıkları bir lastik basınç göstergesiyle çalıştığı sözleri f1 camiasında hayretle karşılandı. Daha sonrasında Bruno Giacomelli ile anlaşan Life F1 takımı 8 yarış boyunca uğraştığı teknik arızalar sebebiyle yarışları tamamlayamadı. Sezonun San Marino GP etabında ise Giacomelli ön elemede arabanın aşırı yavaş olması sebebiyle arkadan başka bir aracın vuracağı korkusuyla yarıştığını belirtti. Bu sebeple yarışı 6 dakikaya yakın bir süreyle tamamlayabildi. Portekiz GP’ de ise Judd CV V8 motoruyla devam etme kararı alan Life F1 ekibi yarış esnasında aracın motor kapağının fırlamasıyla yarışı tamamlayamadı. Sezonun son iki yarışında ise çekilme kararı alan takım kötü sonuçların da beraberiyle tarihin tozlu raflarına kaldırıldı.

Vural Özhan

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz