Batı Yakasından Doğu Yakasına: Doc Rivers

652
bati-yakasindan-dogu-yakasina-doc-rivers

Geçtiğimiz günlerde California ekibi Los Angeles Clippers ile yollarını ayıran Doc Rivers’ın yeni adresi büyük merak konusuydu. Tecrübeli koçla açıkça ilgilenen 5 takım vardı: Oklahoma City Thunder, Houston Rockets, Philadelphia 76ers, Indiana Pacers ve New Orleans Pelicans. İsterseniz gelin önce Clippers’tan nasıl kovulduğuna sonrasındaysa Philadelphia ile nasıl anlaştığına bakalım.

Doc, sadece Denver Nuggets serisini 3-1’den verdiği için kovuldu dersek hata yapmış oluruz. Bu süreç sezon ortasında başlamıştı. Rotasyonu bir türlü ayarlayaması, takım kimyasını oluşturamaması bu sebeplerdendi. Ancak asıl sorun daha derinde yer alıyordu. Rivers’ın basketbol istatistiklerine inanmaması, takım sahibi Steve Ballmer ile yaşadığı en büyük fikir ayrılıklarıdan biri olmuştu. Sezon Clippers adıma bittiği zaman hissedarlar ve koç toplantılar yaptılar, her toplantıda iki taraf da kendine göre haklıydı. En sonunda Ballmer takımının kabuk değiştirmesi gerektiğine kanaat getirdi ve Doc Rivers ile yollarını ayırdılar. Ne olursa olsun Rivers’ın buraya verdiği emekleri inkar etmek olmaz. Önce Lob City ile herkes tarafından sevilen bir kadro kurdu, o takım dağıldıktan sonra underdog bir kadro ile devam eden koç o ekiple de beklenenin üstünde performans verdi. Bundan sonra da günümüzde Kawhi Leonard’ı Clippers’a getiren bir numaralı aktör olarak başrol oynadı. Tüm bunlar için Rivers’ın en azından bir teşekkürü hakkettiğini düşünüyorum.

Clippers ile yollarını ayırdıktan sonra Doc’ın elinde bir sürü opsiyon vardı. Ancak o 24 saat içerisinde Los Angeles’tan Philadelphia’ya giden bir uçakta olmayı tercih etti. Finallerin ilk maçını hissedarlar ile birlikte izledikten sonra gelen teklifi kabul etti ve 76ers’ın yeni koçu oldu. Bundan böyle kovulmadığı veya istifa etmediği sürece 5 yıl boyunca Philadelphia’nın koçu olacak. Ancak bu 5 yıllık sözleşme kimilerine göre çok fazla ve ben de bu fikre katılıyorum. Doc Rivers’ın şampiyonluk geçmişi ve koç karizması kesinlikle var, bunu kimse inkar edemez ancak ligdeki elit taktisyenler -Brad Stevens, Nick Nurse ve Eric Spoelstra gibi- sınıfına giremiyor. Bu konuda önceki koç Brett Brown ile benzerlik gösteriyor desek yanılmayız. Bunların yanında önceden dediğimiz gibi koç karizması denilen şeye fazlasıyla sahip ve bu iyi staff kurması için büyük bir etken. Diğer yönlerine gelecek olursak sıkıntılı kadroların rotasyonlarını düzenlemede son yıllarda sıkıntı yaşadığı büyük bir gerçek. Bunun son örneğiniyse bu sezonki Clippers kadrosunda gördük. Ne var ki Philly’nin de kadrosu tıpkı Clippers gibi rotasyon sıkıntısı yaşıyor. Bu problem çözülecek mi büyük bir soru işareti. Bence Doc Rivers. 76ers’ın güncel sıkıntılarına derman olamayacak ancak kesin konuşmamak lazım. Bakalım zaman bize neler gösterecek.

Yunus Emre Akdağ

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz