Devşirme Sporculardan Kurulmuş En İyi Kadro

839
Devşirme Sporculardan Kurulmuş En İyi Kadro
Devşirme Sporculardan Kurulmuş En İyi Kadro

Ülkelerin, ulusal takımlarını kuvvetlendirmek adına başvurdukları yöntemlerden biri olan “devşirme oyuncu” profili, son yıllarda artış göstermiş durumda. Türkiye A Milli Basketbol Takımı’nın da son dönemde devşirme oyunculara kadrosuna yer verdiği düşünüldüğünde alanlarında en iyi devşirme atletleri derlemek farz oldu.

Anadolu Efes Stüdyo +1Anadolu Efes Stüdyo +1

Milli olmak, aynı milleyete mensup olmak. Amerikan Bağımsızlık Savaşı, Fransız İhtilali vb. bir çağ açıp, diğerini kapatan nitelikte tarihsel olayların bir çıktısı olmuştur. Bu yılların ardından hızla tırmanışa geçen nasyonalizm-milliyetçilik, ülke sınırlıkları içerisinde yaşayan toplulukların kendilerini yaşamını sürdürdükleri ülkeye kuvvetle bir şekilde bağımlı kılmalarını beraberinde getirmiştir, herkesin aynı atadan geldiğini unuturcasına.

Konunun detayına girmeksizin, dünya üzerindeki toplulukların, toplumların, ülkelerin birleştiği alanlardan biri olan basketbol, “devşirme” adı altında doğduğu ülkeden bir başka bir ülkenin vatandaşı olmak, milli takım formasını giymek gibi çıktıları meydana getirmiştir.

Futbolcu Marco Aurelio’nun Türk vatandaşlığına geçerek Mehmet Aurelio adını alması ve milli takım formasını giymesi ile durumu gündemine alan Türkiye, bu süreçten sonra futbol, basketbol, tenis, atletizm, masa tenisi, halter, güreş, atıcılık ve çeşitli alanlarda devşirme sporcuları Türk bayrağı altında yarıştırmıştır.

Hitap edilen kitle gereği bahsettiğimis devşirme oyuncuların dünya üzerinde basketbol yansımalarına bakacağız. Aralarında en iyi performans gösterenlerden oluşmuş bir kadroyu sizlere aktaracağız.

En İyi 5

A.J. Slaughter

ABD doğumlu oyuncu Slaughter, kariyerini Avrupa’da şekillendiren Amerikalı oyuncular arasında oldu. Doğduğun yer değil, doyduğun yer mantığında kendisine ekmek kapısı sağlayan Avrupa kapsamında tercih ettiği Milli Takım, Polonya Milli Takımı oldu. En büyük çıkışını 2013-2015 yılları arasında Elan Chalon, Panathinaikos’da yapan leh guard, 2015-2016 sezonunda Türkiye’de de forma giydi. Kendisinin Gortat ile birlikte Polonya Milli Takımı’nın en büyük kozlarında biri olduğunu belirtmekte fayda var.

Dontaye Draper

Kariyerinde Cedevita Zagreb, Real Madrid, Lokomotiv Kuban gibi takımlarda forma giyen Draper, 2014-2015 sezonunda Efes formasını terletti. Baltimore doğumlu Draper Yugoslav ekolünü seçerek Hırvatistan Milli Takımı’nı tercih etti.

Nikola Mirotic

Bir başka Yugoslav ekolünden çıkma isimlerden olan Mirotic, Avrupa basketbolunun bir diğer önemli temsilcilerinden İspanya Milli Takımı’nda forma giyiyor. Jose Calderon, Rudy Fernandez, Pau Gasol, Marc Gasol gibi örneklerle çoğaltılabilecek şekilde NBA-İspanya ilişkisinde bu isimlerin yanına bir de Mirotic’i eklemek gerek. Ola ki devşirme oyunculardan kurulu bir kadro kuracaksınız, atlamamanız gereken isimlerden biri şüphesiz Mirotic olacaktır.

Blake Schilb

Türk basketbol severler kendisini Galatasaray forması ile sıklıkla izleme imkanına sahip oldu. Galatasaray’ın Euro Cup şampiyonluğunda etkin rol oynayan isimlerinden biri olan Schilb, çok yönlü oyun özelliklerini bir diğer çok yönlü Micov ile birleştirerek oldukça iyi bir kadrosunun kalbur üstü parçaları olmuşlardı. Amerika doğumlu basketbolcunun milli takım yönündeki tercihi ise Çekya’dan yana oldu. Kendisi günümüzde İspanya’da Real Betis Energia Plu forması giyiyor.

D’or Fischer

Kariyerinde sürekli olarak kalbur üstü takımlarda forma giyen Amerikalı pivot D’or Fischer’ın milli takım tercihi İsrail’den yana oldu. Bu tercihte Maccabi’nin kendisinin basketbol kariyerine yaptığı katkıyı vurgulamakta yarar var.

Yedekler;

Anton Gavel(Almanya)

Bobby Dixon/Ali Muhammed(Türkiye)

Emir Preldzic(Türkiye)

Cedi Osman(Türkiye)

Richard Hendrix(Makedonya)

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here