Demarcus Cousins Nasıl Sakatlandı ?

864
NBA
Demarcus Cousins Nasıl Sakatlandı ?

Demarcus Cousins’ın Sakatlığında Yorgunluğun Büyük Payı Var

DeMarcus Cousins, Cuma akşamı dördüncü çeyreğin sonlarında yere serildiğinde NBA’deki uzman doktorlar bir oyuncunun yaşayabileceği en kötü sakatlıktan şüphelendi: Yırtılmış aşil tendonu.

İşaretler onu gösteriyordu. Ayak bileğinin burkulmasıyla garip bir şekilde düştü. Şaşkınlıkla ayağına baktı (aşil tendon sakatlığı geçirenler  genelde birinin aşil’e tekme attığını hissederler). Ayağını hareket ettirmeye çalıştıktan sonra yere yattı.

Bu herhangi bir insan için veya profesyonel bir sporcu için yıkıcı bir yaralanma. Önce ameliyat sonrasında ise aşil botuyla dolaşmak zorunda kalır daha sonra da uzun bir rehabilitasyon süreci vardır. Sonuç olarak Cousins’ın bir oyuncu olarak dört gözle beklediği bir sürü şeyi vardı : Los Angeles da oyananan All-Star maçında ilk beşte başlamak, New Orleans Pelicans ile belki playofflara kalmak ve büyük ihtimal sezon sonunda da maksimum sözleşme imzalamak.

Dördüncü çeyreğin sonunda gerçekleşen bu olay şaşırtıcı değil. InStreetClothes.com’da (sporcu sakatlıklarında uzmanlaşmış bir site)  çalışan Jeff Stotts’ın çalışmalarına göre 2005’den bu yana sakatlıkların %64’ü ikinci yarıda gerçekleşiyor. Cleveland Clinic ve diğer çalışmalara göre, yorgunluk veya aşırı kullanım Aşil tendonunun kopmasına neden oluyor.

Cousins kariyerinin zirvesindeydi, bu aldığı sürelerden de belli oluyordu, ama belki de onu en çok yoran şey de buydu. Pazartesi Chicago Bulls’da oynanan ve New Orleans Pelicans’ın kazandığı maçta, Cousins 44 sayı, 23 rebound, 10 asist ile oynadı ve sahada 52 dakika oynayarak kariyer rekoru kırdı. O zamana kadar NBA’de oynayan hiçbir oyuncu 47 dakikadan fazla süre almamıştı. Cousins bu performansıyla bu sezon yapılan en yüksek verimlilik puanına ulaştı ( Russel Westbrook ve Ben Simmons ile birlikte).

Cousins apaçık bu maçtan sonra gaza gelmişti.

Cousins “Koçum bana sert bir şekilde ‘ Maçtan sonra kalıp idman yapmak ister misin? Az kalsın kaybediyorduk” dedi. “Emin olun enerjim olsaydı kavga ederdim.” dedi Cousins.

Bu maraton belki de onun vücudunu fazla yormuştu. En son oynadığı 10 maçta ki ortalama süresi 39.8 dakikaydı. Ve  dokuz günde dört maça çıkmıştı.

Kısacası, Cousins’in kariyerindeki en yorucu ay ocak ayıydı( önceki aylarda bir ayda en az beş maça çıkıyordu ve ortalama süresi 38.3 dakikaydı).Cuma günkü maç onun yedi günde oynadığı dördüncü maçtı.

Tabii ki NBA geçmişinde Cousins’in fiziğine sahip pivotlarda kırk dakika oynayabiliyordu. Onlar yapabiliyorsa Cousins niye yapamasın?

Ancak dakikalar sadece hikayenin yarısını anlatır. Tim Duncan, 2001-02 sezonunda maç başına ortalama 40.6 dakika ve 92.6 verimlilik puanıyla oynadı. NBA’in resmi verilerini kullanarak hesap yaptığınızda, Duncan oyun başına yaklaşık 78.3 verimlilik ile oynadı. Bu ay Cousins mı? Bir maçta yaklaşık olarak 80.2 verimlilik ile oynadı fakat şöyle bir şey var ki takımın bir maçta toplam verimliliği zaten 101.5. Ve 2000’lerin başında Duncan’ın oynadığı takım da böyle olsaydı takım berbat durumda olurdu.

27 yaşındaki Couins NBA tarihinin en dominant sezonlarından birini geçiren oyunculardan biri olmak üzereydi. Maç başına ortalaması 25.2 sayı, 12.9 ribaund ve 5.4 asistti. Aynı zamanda Pelicans’ın en iyi üçlükçüsü ve top çalıcısıydı.

Ondan başka sadece üç oyuncu bir sezonda en az 25 sayı, 12 rebound, 1.5 top çalma ve 1.5 blok ortalaması elde etti : David Robinson, Kareem Abdul-Jabbar and Hakeem Olajuwon.

Ancak onlar Boogie kadar iyi değillerdi. Bu sezonlarda ki toplam üçlükleri mi? bir ( Kareem’in 1977-78 sezonunda üçlük çizgisi bulunmuyordu). Cousins’in bu sezon 104 tane üçlüğü var. Ve hiçbiri Cousins gibi en az 5 asist ortalamasını yakalayamadı.

Cousins gibi bir oyuncuyu kaybetmeleri Pelicans için playoff hayallerinin de yıkılması demek. Sakatlıktan döndükten sonra nasıl bir oyuncu olacağını tahmin etmek zor. NBA’in  tıbbı profesyonellerine göre onun bu büyük cüsesi onun tamamen iyileşmesini de zorlaştıracak. Tarih, bu düşünceyi doğruluyor. 2009’daki Aşil sakatlanmasından sonra, 7’0 “, 300 poundluk Knicks pivotu Jerome James NBA’de bir daha oynamadı (gerçi kariyeri henüz 33 yaşındayken tehlikede idi.) . 2010’da Mehmet Okur, 6’11 “, 249 poundluk eski All-Star, aşilinden sakatlandı-30 yaşındaydı- ve kariyerinin geri kalanında sadece 30 maça çıktı.

Cousins için en yakın karşılaştırma, Elton Brand (275 lbs) olabilir. Los Angles Clippers ile 4 sezon boyunca 20 sayı ortalamasıyla oynadıktan sonra aşilinden sakatlandı ve 2007-08 sezonunda 8 maç hariç hepsini kaçırdı. Geri döndüğünde ise hiçbir maçta 15 sayının üstüne çıkamadı.

Sonuç olarak, Pelicans Cousins’in sakatlanmadan önceki haline dönmesini umut ediyor. ESPN yazarı Kevin Pelton’a göre 1990 yılından bu yana 18 oyuncu aşilinden sakatlandı fakat sadece üç tanesi eski haline geri dönebildi. Spurs’ın kısa forveti Rudy Gay, bunlardan dördüncüsü.

Olayları ilginçleştiren şey ise New Orleans sağlık personelinin geçmiş sicilidir. Geçtiğimiz Ağustos ayında işe alınan Dr. Misty Suri, New Orleans Saints’den kovulmuştu. Cünkü, kırık olan oyuncunun bacağına yanlış tanı koyarak çürük demişti. Takım arkadaşları tarafından soyunma odasına getirilen Cousins’ın ardından odaya Dr. Suri’nin de girdiği görüldü. Pelicans’ın sağlık ekibi Cousins’a o serbest kalana dek yani 1 temmuza kadar bakacak.

Pelicans son zamanlarda durmadan sakatlıklarla uğraşıyor. 2015-16 sezonunda oyuncular sakatlık ve hastalık yüzünden toplam 351 maç kaçırdı.

Bu sezon güçlü bir başlangıç yapmasına rağmen, Cousins ve Pelicans için sezonun geri kalanı zor olacak. Cousins kariyerinin zirvesindeydi. Aşilden neden sakatlandığını asla bilemeyiz. Fakat bu kadar çok süre alması ve maçların art arda olması onu çok yordu ve vücudu kırılma noktasına geldi.

 

 

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here