Darvin Ham – Los Angeles Lakers Birlikteliği

248
Darvin Ham - Los Angeles Lakers Birlikteliği

Sezonu binbir çeşit belirsizlikle kapatan Lakers’ın ilk hamlesi Darvin Ham’i takımın başına getirmek oldu. Son olarak Bucks’ta asistan koçluk yapan Ham, asistan koçluk kariyerine de Lakers ile adım atmıştı. 2011-2013 yıllarında Lakers efsanesi Kobe Bryant ile çalışma fırsatı bulan Ham, o dönemi şöyle anlatıyor. “Bir koç olarak kendime çok güven verdi. Kobe koç olarak gelişimimin en ön safhalarında yer aldı.” Lakers’ın Ham’de karar kılmasının nedeniyse aradıkları tüm kriterleri karşılamasıydı.

-Lakers aile ağacında yer alması
-Şampiyon genlerine sahip olması (Oyuncuyken 2004 Pistons, koç olarak da 2021 Bucks)
-Yıldız oyuncularla çalışmış olması (Kobe, Howard, Giannis)
-Oyunculuk geçmişi
-Güçlü ve talepkar kişiliği
-Oyuncularının sevgi ve saygısına sahip olması
-Saygıdeğer bir taktisyen olması
-Popovich/Budenholzer koçluk tedrisatından geçmesi.

Ham’in Lakers yıldızlarının onayını alması da bu karardaki son itici güç oldu. Ham’in baş antrenörlük tecrübesinin olmamasıysa son dönemde çaylak koçların büyük başarılar elde etmesiyle bir endişe konusu olmaktan çıktı. 2015-2019 arasındaki beş yıllık dönemde üç çaylak koç şampiyonluğa ulaştı. Darvin Ham de geçtiğimiz sezonun çaylak koçları Ime Udoka ve Willie Green ile birlikte iyi koç olacakları öngörülen asistanlar arasında yer alıyordu. Beklenti ve baskının en üst seviyede olduğu Lakers içinse Ham’in konuya bakış açısı farklı. “Ben Saginaw/Michigan’da büyüdüm. 5 Nisan 1988’de kazara yüzümden vuruldum. Öyle bir şeyle karşılaştığınızda bu iki şey yapar. Ya korkulu ya da korkusuz olursunuz. Beni korkusuz yaptı. Ben baskı hissetmiyorum. Bu basketbol. Buradaki şey baskı değil, meydan okuma. LeBron’la konuşup onun heyecanını duyduktan sonra ben de heyecanlanıp hemen sonraki gün antrenmanlara başlamak istedim. Bu adamlar kazara büyük oyuncu olmuyorlar. İnanıyorum ki herkes kolektif olarak büyük bir şey yapmak istiyor. Buraya yeni bir şampiyonluk bayrağı asmak istiyorlar ve bu şimdi başlıyor.”

Asistan koçların spesifik görevleri olduğundan dolayı koçluk felsefelerini kestirebilmek için beraber çalıştıkları isimlerin görüşleri önemli verilerdir. Son beş yılını Ham’le çalışarak geçiren Giannis, Ham’in iletişim şekline dikkat çekerek onun Lakers için doğru isim olduğunu belirtti. Günümüzde iletişimin önemini hepimiz biliyoruz. Dünyanın en iyi taktisyeni olmak bile oyuncuları ikna edip onlara söz geçiremedikten sonra bir anlam ifade etmez. Bucks organizasyonundan isimler ise geçtiğimiz yılların en iyi savunmalarından olan Bucks’ın savunma şeması için Darvin Ham’e büyük kredi veriyor. Özlemle andığımız Kobe Bryant, Ham’in asistanlık döneminde her antrenman sonrasında beraber ekstra çalışma yapmaları ve Ham’in hem fiziksel bir oyuncu hem de fiziksel bir koç olması konusu için şu ifadeleri kullanıyor. “Bunu seviyorum, bu benim oyunuma yardımcı oldu.”

Darvin Ham ise kendini defansif ya da ofansif bir koç olarak nitelendirmeyip çok yönlü olmak istediğini ve oyunun iki yönünün de birbirine etki ettiğini dile getirdi. Kendini belli kalıplara sıkıştırmaması da koçluk geleceği için iyi bir işaret. Hücumda da dört dışarıda-bir içeride oynayacaklarını belirten Ham, Lakers üçlüsünün başarısının savunmadan başlayacağını söyledi. Ham, sözlerinden birinin “hislerden önce hakikat” olduğunu ve takımdaki herkesi eşit şekilde sorumlu tutacağını belirtti. 

Lakers; geçen sezonun aksine genç, atletik ve savunmacı oyuncuları kadrosuna kattı. Geçtiğimiz sezonun en büyük problemlerinden biri de takımın bir kimliğe sahip olmamasıydı. Yapılan eklemelerle Lakers’ın savunmacı bir kimliğe bürüneceği belli oldu. Bu sezonun en önemli problemlerinden biriyse şutör oyuncu eksikliği olacak. Ancak bunlardan bağımsız olarak Koç Ham’in Lakers’ı geçen sezonki kırılgan yapıdan çıkaracağını söyleyebiliriz.

Selçuk Saraçoğlu

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz