Darüşşafaka Kupaya Bir Adım Uzaklıkta

363
7 Day EuroCup
Darüşşafaka Kupaya Bir Adım Uzaklıkta

7DAYS EuroCup Final Serisi 1. maçında Darüşşafaka Rusya’da Lokomotiv Kuban’ın karşısına çıktı. Bu maça kadar 20’de 20 ile gelen rakibine karşı deplasmanda maçı 78-81 ile kazanan Darüşşafaka seride 1-0 öne geçti. Serinin 2. maçı Cuma günü İstanbul’da oynanacak ve Darüşşafaka maçı kazanması halinde EuroCup şampiyonluğunu ilan edecek.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Maça iki takım da savunmada çok sert başladı. İlk 2 dakika boyunca rakibine sayı şansı vermeyen temsilcimiz Okben’in sayılarıyla 0-5 öne geçti. Hareketli geçen 3 dakika boyunca Lokomotiv Kuban dışarıdan Ragland ve Collins ile üçlükler bulsa da Darüşşafaka üstünlüğü bırakmadı(8-9). İki takımın da güçlü savunması hücum dirençlerini kırsa da Wilbekin ve Furkan’ın basketleriyle yakalanan seriyle birlikte Darüşşafaka farkı 6’ya çıkardı(8-14). Çeyreğin son dakikalarında da Kuban hücumda toparlanıp farkı indirdi ve ilk çeyrek Darüşşafaka’nın 14-15 üstünlüğüyle sona erdi.

İkinci çeyreğe Lokomotiv Kuban iyi başladı. Üst üste gelen iki hücumdan çıkan basketlerle Rus ekibi 18-15 öne geçti. Karşılıklı basketlerle geçen çeyreğin orta bölümünde Darüşşafaka Kidd ve Johnson ile skorlar bulsa da Kuban’da Kulagin’in katkıları takımını önde tuttu ve Kuban son 4 dakikaya 28-23 önde girdi. İki takımın da savunmalarında konsantrasyon kayıpları görülen dakikalarda Darüşşafaka hücumda vites yükseltti. Özellikle Wilbekin ve Cummings’in rol aldığı hücumlarda art arda gelen üçlüklerle birlikte Darüşşafaka 30-31 öne geçti. Son 2 dakikada ise ibre Kuban tarafına döndü. Serbest atış çizgisinden gelen sayılarla birlikte yakalanan seriyle Lokomotiv Kuban devreyi 35-31 önde kapattı.

Üçüncü çeyreğin başında da Lokomotiv Kuban üstün taraftı. Darüşşafaka’nın yaptığı top kayıplarını iyi değerlendiren ekip, başarılı orta mesafe şutlarıyla birlikte çeyrek başında skoru 40-33’e getirdi. Darüşşafaka’nın toparlanması ise uzun sürmedi. Cummings’in sayıları ve Wilbekin’in üçlüğü ile seri yakalayan temsilcimiz kısa sürede eşitliği yakaladı(40-40). İki takımın da savunmalarını sertleştirdiği dakikalarda hücumu sürükleyen Cummings Darüşşafaka’yı son 3 dakikaya 42-44 önde taşıdı. Çeyreğin son dakikalarında ise Kuban’ın etkili oyunu vardı. Özellikle Kulagin’in sayıları ve dış atışlarla birlikte Rus ekibi final periyoduna 52-49 önde girdi.

Darüşşafaka final periyoduna hızlı girdi. Wilbekin ve Cummings’ten üst üste gelen üçlüklerle birlikte Darüşşafaka üstünlüğü tekrar ele aldı (54-55). Kuban ise çabuk kendine geldi. Collins ve Ragland’dan gelen sayılarla birlikte Rus ekibi farkı aniden 5’e çıkardı(62-57). Darüşşafaka’nın düşen hücum yüzdesi skor bulmayı zorlaştırsa da Johnson’ın pota altındaki üretkenliği son 3 dakika kala farkı 3 sayıya düşürdü(64-61). Lacey ve Kulagin aldıkları büyük sorumlulukla birlikte hücumda çok iyi bir yüzde yakaladı ve maçın bitimine 2 dakika kala farkı 7 sayıya çıkardı(70-63). Darüşşafaka’da Sant-Ross ve Cummings’in ikili oyunları son 45 saniye kala skoru 70-67’ye getirdi. Kulagin’in 20 saniye kala bulduğu basketle birlikte Lokomotiv Kuban 72-67 öne geçse de önce gelen turnike sonrasında da top çalma sonucu Wilbekin’in üçlüğüyle maç uzatmalara gitti.

Uzatmalar Cummings ‘in sayılarıyla başladı. Kuban’ın hücumlarına geçit vermeyen Darüşşafaka Kidd’in bulduğu basketle skoru 72-76’ya getirdi. Çizgiden gelen Kuban sayısına karşılık Cummings’in sayıları ile son 1.30 dakikaya 73-78 ile girildi. Kuban’da Elegar’ın sayıları  farkı 3’e indirdi(75-78). Wilbekin’in çizgiden bulduğu 1 sayı ile son 39 saniye kala fark tekrar iki topa çıktı(75-79). Babb’dan gelen üçlük son 8 saniyede farkı 1’e indirse de (78-79) çizgiden Wilbekin’den gelen sayılarla birlikte Darüşşafaka maçı 78-81 kazandı ve seride 1-0 öne geçti .

Darüşşafaka’da Cummings 19 sayı 8 ribaund ile maçın yıldızı oldu. Wilbekin’in 24 sayı 5 asistlik performansı da galibiyette kilit rol oynadı. Lokomotiv Kuban’da Kulagin 18 sayı 7 asist 6 ribaund, Collins 14 sayı 7 ribaund ile oynadı.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here