CSKA’nın Şakası Yok

270
CSKA'nın Şakası Yok
CSKA'nın Şakası Yok

ANADOLU EFES MOSKOVA YORGUNU

Bazen elle tutulmayan, gözle görünmeyen “özel bir durum” meydana gelir. İnsanoğlu olarak böyle anlarda yapacak fazla bir şey yoktur. Böyle anlara “sihir, büyü” gibi tabirlerde kullanılır! Aslında materyelist bir dünyanın göbeğinde yaşarken, böylesine “büyü, sihirli anlar v.s.” kelimelere sığınmak nereden çıkıyor!

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Basketbolun içinden gelenler, zaman zaman “inanılmaz“ sürelerin çıkmaz sokağında duygularını uzun süre park ettirirler! CSKA Basketbol Takımı olarak zaten olağanüstü bir kadro. Nasıl yıllardır, Tel Aviv Maccabi basketbol Takımı İsrail’in resmi reklam yüzüdür! Ülkenin spordaki temsilcisidir. CSKA da aynen Rusya’nın resmi spor temsilcisidir. Devlet ihalelerine giren büyük şirketler ve özellikle GAZCOM firması, çuvallar dolusu para ile yıllardır basketbol şubesinin sponsorudur. CSKA’ya gelen oyuncular piyasalarının üzerlerinde paralar kazanır. Hatırlarsınız şampiyon olmak için Euroleague yönetimini sponsorluklarla tehdit edip kupayı kapmışlardı!

CSKA MOSKOVA 110-79 ANADOLU EFES

Anadolu Efes tam Ergin Ataman ile sağını solunu düzeltmeye kalktığı ve oldukça başarılımaçlar oynadıkları günlerde, CSKA deplasmanına geldi. İlk çeyrekte Efes 4/9 ikilik, 4/7 üçlük ve 1/1 faul atışı ile 21 sayı attı. Bu rakam Efes için CSKA karşısında alınabilecek çok önemli skor. Ama bir de CSKA’nın istatistiğine bakalım mı? 5/7 ikilik, 7/8 üçlük, 4/4 faul ve 8 asistle 35 sayıyı çemberimize bıraktılar! İnanılır gibi değil. NBA’nin iddialı bir takımı bile ilk 10 dakikada bu istatistikle oynayamaz!

İkinci çeyrekte CSKA oyuncularının hangisi oyuna girse, çıkana nazire yaparcasına attığı basket ile takımına katkı yapıyor. Bizde ise Stimac boyalı alanda boy göstersin diye oyuna alındı ama biraz zor! Rodriguez hayran olduğum oyun kurucudur, De Colo ile yan yana oynarken “BASKETBOLUN GÜZELLİĞİNİ ŞİİRSEL BİİR DİLLE ANLATIYORLAR.
Real Madrid’li Doncic ve bu ikili şu anda Euroleague’nin göz bebekleri. Doncic de NBA yolcusu! Bu NBA Avrupalı oyuncuları çaldıkça Avrupa Basketboluna büyük darbe vuruyorlar! Bu oyuncu katliamını nasıl durduracağız? NBA ve NCAA’nin defolu, istikbal vadetmeyen tapon oyuncuları Avrupa’da ülkelere dağılıp, euro ve dolarları cepe indiriyorlar!

Bizim yaşlı kıtanın biraz eli, kolu yatkın oyuncuları NBA’de boy gösteriyor! İşimiz zor! Neyse ikinci çeyrekte CSKA’da hangi oyuncu maça dahil olsa mutlaka sayıya ulaştı. Yirmi dakikada 13 asiste ulaştılar. 11/18 üçlük yani % 61 yüzde ile atarlarken. Faullerde 5/5 oynadılar. Oyuncular arasında De Colo 13, Clyburn 11 sayı ile çift sayılar attılar. Yazımın başında söylediğim gibi Efes asla kötü oynamıyor. İlk yarıda sadece Dragic’in çift sayılara ulaştığı ortamda, takım olarak attıkları sayılar önemli. CSKA 58-46 Anadolu Efes. Sadece sorum şu: “Bu skor ikinci yarıda nerelere ulaşır?

Üçüncü çeyrekte beklemediğim bazı şeyler sahaya yansıdı! CSKA Coach’u Itoudis frene bastı! Sanki salonun arka koridorlarında Ergin Ataman ile konuşup, maçı rölantiye aldı! CSKA kadrosunda 12. adam Kulagin dahil tüm yedek oyuncular oyunda! Bunu gören Ergin Ataman da yedeklerin ve gençlerin tamamını oyuna aldı. Onuralp, Berk, Mustafa oyunda! Üçüncü çeyrek 81-61 geçilirken, Dördüncü çeyreği seyrederken, detaylı anlatacak bir şeyin olduğunu sanmıyorum. Sadece basketbolu bırakmak için kapının önünde bekleyen Khryapa’nın sayı atmasını bekledim! Eh o da attı hep birlikte rahatladık! Maç mı? 110-79 biterken iki devrelere 55’er sayı sığdıran CSKA bu sene şampiyonluğun en önemli adaylarından biri olduğunu Efes karşısında gövde gösterisi ile ispatladı.

İsmet Badem

CSKA Moskava – Anadolu Efes maçının özeti:

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here