Cleveland Cavaliers’a Neler Oluyor? | Detaylı Analiz

1494
Cleveland Cavaliers'a Neler Oluyor Detaylı Analiz
Cleveland Cavaliers'a Neler Oluyor Detaylı Analiz

NBA’de yeni sezona oldukça kötü başlayan Cleveland Cavaliers’ın mağlubiyet serisi, Indiana Pacers yenilgisiyle 4 maça çıktı.

Indiana Pacers’ın deplasmanda 124-107 yendiği Cleveland Cavaliers, 8. maçında 5. mağlubiyetini aldı. Cleveland Cavaliers bu sonuçla son 3 yıldır şampiyon olduğu Doğu Konfreransı’nda 13. sıraya kadar gerilemiş oldu. Peki sorun ne ?

İlk başlarda Knicks, Magic, Pelicans ve Nets yenilgileri sürpriz olsa da, yorumcuların yanı sıra bir çok kişi tarafından bu mağlubiyetler doğal ve önemsiz olarak karşılandı. Ancak kendi evinden alınan 4 mağlubiyet ve etkisiz oyun tehlike çanlarının çalmasına neden oldu.

LeBron’un sezon öncesi antrenmanlarını sakatlığı nedeniyle kaçırması, yeni bir takımın kurulması ve takımın beyni olarak görülen Kyrie’nin ayrılığı yenilgilerin sebebleri arasında gösterilmekte. Takıma yeni katılanların uyum süreci ve yaşanan sakatlıklar da Koç Lue’nin dert yandığı bir diğer konu. Bu, tüm durumlar birer bahane olarak gösterilebilir. Ancak bunların yanında asıl sorun “DEFENSE”

İstatistiklere baktığımız zaman gerçekler ortaya çıkıyor.

James, kariyeri boyunca forma giydiği takımlardaki en kötü sezon başlangıcını yaptı. Hatta  takımın play-off’ları yapamadığı yıllardan daha da kötüsü. Çaylak sezonundan bu yana ilk defa 3 maç üst üste 15+ sayı ile mağlup oldu. Peki sorun LeBron’un formsuzluğu yada az süre alması mı ? Tabiki de değil. King James, bu sezon maç başına 37.0 dakika sahada kalırken, bu alanda NBA’de dördüncü sırada yer alıyor. Dün gece yenildikleri maçta ise 33 sayı 11 asist 6 ribaund 2 top çalma ve 1 blok ile mücadele etti.

Peki King James gerektiği kadar mücadele ediyor mu? Oldukça değil. Kişisel performansı her zamanki standartlarıyla aynı seviyede. Kariyeri boyunca 66.4 atış isabet yüzdesi ile 25.6 verimlilik puan ortalamasına sahip. Bu verimlilik, kariyerinde yüzde 68,3 gibi yüksek bir seviyede olduğu için oldukça etkileyici. Ayrıca, asistler de (maç başına 8.9) ve bloklarda (maç başına 1.1) kariyer rekor ortalamaları da bulunuyor.

Öyleyse Cavaliers’in maçlarda erken pes etmesine neden olan şey ne?

Cavaliers’ın şutörleri bugüne kadar vasat bir performans sergiledi (104.3 şut ortalaması ile ligde 15. sıradalar). Verimliliği iyi olmasına rağmen (56.7 isabetli atış yüzdesi, NBA’de beşinci sıradalar), zorlukla atış yapıyorlar (100 pozisyonda 81.8 FGA, ligde 28. sıradalar). Bu çok şut denemesinin yanı sıra takımın çok az hücum ribaundu aldığını gösteriyor.

Fakat daha belirgin olan etken savunma (111.3 savunma puanı ile ligde 28. sıradalar). Yeterli savunma dirençleri yok denecek kadar az (100 pozisyonda 12.8 savunma puanı ile ligde bu alanda sondan üçüncüler). Bunların yanı sıra rakipleri son derece başarılı atış isabeti bulmakta.

Aslında biraz Cleveland’ın şansızlığı da olabilir. Rakipleri 3 sayı çizgisinden yüzde 40’lık bir oranla atış yapıyor ve bu da muhtemelen ortalamaları etkiliyor. Ancak bunun sebebinin bir kısmı kesinlikle tembel savunma. Çünkü rakipleri, Cavaliers’a karşı maç başına toplamda ortalama 19,6 ile serbest şut kullanmakta. Cleveland’ın son 4 maçtaki top kaybı sayısı Nets 21, Pelicans 15, Knicks 13, Pacers, 16 . Bu top kayıplarından yediği sayılar ise Nets 17, Pelicans 13 Knicks 13 ve Pacers 16.

Özetle 17-18 model Cleveland Cavaliers, NBA’de şu ana kadar 96’dan beri oynanan tüm sezonlarda, tüm takımlar arasında en kötü savunma verimliliği olan takımlardan biri konumunda.

Kyrie’nin yerini doldurması beklenen ve geçen sezon gösterdiği performans ile dikkatleri üzerine çeken Isaiah Thomas’ın Ocak ayına kadar geri dönmesi bekleniyor. Ancak onun dönüşü takıma ne oranda yarar sağlar orası meçhul. Hücumdan ziyade savunmanın yetersizliğini göz önüne aldığımızda geçen sezon savunmada ki verimlilik puanı -3.89 (ligin ikinci en kötüsü), olan Isaiah’ın takıma defansif anlamda ne kadar katkı sağlayacağı merak konusu.

Cleveland’ın takım olup, savunmada da daha sert ve mücadeleci olması ile birlikte zamanla beklenildiği seviyeye geçeceğini düşünüyorum. Aksi taktirde koç Lue için tehlike çanları çalabilir…

 

 

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here