Celtics’in Bahanesi Yok

426
NBA
Celtics'in Bahanesi Yok

Geçtiğimiz günlerde 7. Maça kadar uzayan bir seride Celtics rakibi Milwaukee’yi elemeyi başardı. Celtics sezona şampiyonluk parolasıyla başlasa da önce Gordon Hayward’ı (bilek), ardından da hemen playoff öncesi bir diğer önemli yıldızı Kyrie Irving’i(diz) kaybetmesi normal sezonu çok iyi bir yerde bitirmelerine rağmen playofflarda taraftarların ve otoritelerin beklentilerini minimuma indirdi.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Milwaukee serisi kimileri tarafından sürpriz bir sonuç olarak kabul edilse de bir sonraki turda eşleştikleri Cavs’ın playoff’lara kötü başlaması ardından final hayalleri kurmaya başlayan Philadelphia’yı Boston’da ilk iki maçta yenerek bu başarının tesadüf olmadığını herkese kanıtladılar. Peki Boston’ı bu şanssızlıklara rağmen ayakta tutan ne? Tartışmasız koç Brad Stevens.

Stevens gerçekten de potansiyeli çok yüksek bir koç, bunu bize gerek Butler universitesi ile NCAA seviyesinde gerek geçen sezon Boston temsilcisiyle NBA’de kanıtladı. Brad Stevens’ı özel yapan en önemli özelliği sistemi ile oyuncuların defolarını saklayarak seviye atlatması, Isiah Thomas’ın ekmeğini çok yediği bu sistem geçen yaz takas dönemi 60. Sıra seçimi bir oyuncuyu aynı senenin 1. Sıra seçimi karşılığında takaslanacak seviyeye çıkarmıştı. Bu sene ise potansiyelli gençler Tatum ve Brown oyunlarını başka bir seviyeye çıkaran oyuncular oldular ve çok verimli bir normal sezon geçirdiler.NBA arenasına gelmeden önce 3-4 pozisyonları arasında mı kalacak? İstikrarlı şut atabilicek mi? Sorularını oynamaya başladığı ilk günden itibaren yerle bir eden Tatum bu sene maç başına 13.9 sayıyla oynayıp 3 sayılık atışlarda %43.4’lük bir isabet yüzdesi yakaladı,bu adamın NBA’de ilk sezonunu geçiriyor olmasına inanmak gerçekten zor. Brown ise geçen vasat bir sezondan sonra ondan beklenen skora katkı verme görevini bu sene layıkıyla yerine getirdi. Normal sezonu 14.5 sayıyla bitiren Brown aynı zamanda maç başına 4.9 ribaund aldı. Gelelim asıl meseleye…

Kyrie Irving sakatlanmadan önce Celtics’e maç başına 24.4 sayı gibi önemli bir katkı veriyordu. Tatum,Brown ve Harford kendilerinden beklenildiği gibi sorumluluk alarak toplam normal sezon sayı ortalamalarını playofflarda 11.8 sayı geliştirdiler ama ben dahil herkes için en büyük sürpriz tartışmasız Terry Rozier oldu. Sezona takımın 3. gardı olarak başlayan Rozier normal sezonda maç başına 11.3 sayı attı. Playofflarda ise ortalamasını 19.1 sayıya kadar yükseltti, ayrıca normal sezonda maç başına 2.9 olan asist ortalamasını playofflarda 6.9’a çıkartarak Boston’ın top yönlendirme konusundaki açığını da gidermiş oldu.

Boston şu an seride Philadephia karşısında 2-0 önde ve büyük bir avantaja sahip ama Boston elense bile şimdiden saygı duyulması gereken işler yaptılar, iç burkan tarafı ise “ya sakatlanmasalardı ?” Sorusunun cevabını hiçbir zaman öğrenemeyecek olmamız.

 

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here