Celtics – Lakers Rekabeti Geri Dönecek Mi?

416
NBA
Celtics - Lakers Rekabeti Geri Dönecek Mi ?

Hepimizin beklediği karar açıklandı ve LeBron James, Los Angeles Lakers ile 4 yıl 154 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı.  Bundan sonra NBA’in kaderinin nasıl şekilleneceği resmi olarak da konuşulmaya başlandı. Bu ihtimallerden birisi yılların ezeli rekabeti Boston Celtics – Los Angeles Lakers arasında geçen rekabet.  Kral’ın konferans değiştirmesinden sonra bu ihtimal epey artmış görünüyor.

Bu iki ezeli rakip NBA finallerinde ilki 1959, sonuncusu ise 2010’da olmak üzere tam 12 kez karşı karşıya geldi. Bu finallerde 9 kez mutlu sona ulaşan Celtics rakibine büyük bir üstünlük kurmuş durumda. Yeni jenerasyonun hatırlayacağı son iki finalin hikayesi bu iki takım arasında ne kadar büyük geçmiş barındırdığını bizlere gösteriyor. 2008 Finallerinde Paul Pierce’ın sakatlanıp tekrar sahaya dönmesi ve Finaller MVP’si olması unutulmayacak olaylardandı. 2010’da ise seri 7.maça kadar gitmişti ve Kobe liderliğinde muhteşem bir geri dönüş yapan Lakers, bu iki takım arasındaki son finali kazanan taraf olmuştu.

USA Team Fans
Sponsor - USA Team Fans

Bu sezonun muhtemel final adayı bu eşleşme için biraz da takımların son durumlarına göz atalım. Boston Celtics henüz çok önemli bir hamle yapmadı. Aron Baynes ile yıllık sözleşme yenilediler. Draft’tan da steal adayı Robert Williams’ı 27.sıradan seçtiler. Hali hazırda birbirini çok iyi tamamlayan Celtics, San Antonio Spurs’ten ayrılma kararı almış Kawhi Leonard için de pusuda bekliyor. Spurs’ün kendi konferansından bir takıma yollamak istemediği Kawhi için Doğu’da eli en kuvvetli olan takım Boston Celtics. LeBron’un konferans değiştirmesinden sonra final için önleri daha da açılmış görünüyor. Final yolundaki en önemli rakipleri Sixers ve Raptors. Celtics bu iki takımdan daha iyi basketbol oynuyor ve şahsen Doğu konferansından finale yükselecek favorim kendileri. Yine de “Süreci” tamamlamak üzere olan Sixers’ın yapacağı hamleleri belirleyici olacaktır.

Öte yandan Kral’ın yolu daha zorlu. Batı konferansı bu transfer döneminde gücüne güç katmaya devam ediyor. Zaten güçlü olan konferansa bu seneki draft’ın en iyi oyuncuları da eklendi. Draft’ın ilk 4 sırasından seçilen oyuncular Batı konferansında oynayacak. Tabi ki LeBron ve Lakers’ın önündeki en büyük problem son yıllların dominant takımı Golden State Warriors. Onlar da Kevin Durant ile sözleşme uzattı. Rockets ve Thunder da her zaman olduğu gibi sezona iddialı giriyorlar. Lakers, LeBron hariç Kentavious Caldwell Pope, Brook Lopez, JaVale McGee ve Lance Stephenson ile anlaşmaya vardı. Bu parçaların yanında Ingram, Kuzma ve Ball gibi gençlerle de sağlam bir takım görüntüsü çiziyorlar. Lakers için sorun olan konu boyalı bölge savunması olarak gözüküyor. Ayakları çok yavaş ve savunmada zayıf olan Lopez’in bu takımda direkt 5 numara olarak oynamaması gerekiyor. Randle ile henüz sözleşme uzatılmadı. Muhtemelen Kawhi’dan gelecek haberi bekliyorlar. Bana göre Randle’ın mutlaka takımda tutulması gerekir ya da iyi bir boyalı bölge savunucusu takviye edilmesi şart. Kenardan gelebilecek Kuzma, Stephenson gibi isimlerden mutlaka iyi katkılar gelmesi gerekiyor. LeBron’un sahadaki varlığında dış şutörlerin ne kadar önemli bir yer tuttuğu aşikar. Özellikle Ball ve Ingram dış atışlarını geliştirmek zorundalar aksi takdirde geride bıraktığımız sezonda gördüğümüz Cavaliers’ten esintiler izleyebiliriz. Bunları ne kadar anlatsak da takımda LeBron varsa işin yarısından fazlası kendiliğinden halloluyor. Bahsettiğimiz diğer konularda da sıkıntı yaşanmazsa Lakers’ın Warriors’ı geçme ihtimali ciddi biçimde var.

Bir Celticsli olarak LeBron’un Lakers’a gitmesine çok sevindim. Umarız 8 senedir beklediğimiz o efsane final serisini bu sene izleme fırsatımız olur.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here