Çaylaklıktan Liderliğe: De’Aaron Fox

616
Sacramento Kings
Çaylaklıktan Liderliğe: De’Aaron Fox

Son yılların en iyi draftı olan 2017 draftı,çıkarttığı isimlerle üzerinden seneler geçse de adından söz ettirecek gibi gözüküyor.Jayson Tatum,Donovan Mitchell,Lonzo Ball,Kyle Kuzma gibi isimlerin içinde pek konuşulmayan bir isim daha vardı; Sacramento Kings tarafından 5. sırada seçilen De’Aaron Fox.

Anadolu Efes Stüdyo
Anadolu Efes Stüdyo

Geçtiğimiz sezon George Hill’in takımdan ayrılması Kings cephesinde bir telaşa sebebiyet vermişti. Ancak De’Aaron Fox, açılan oyun kurucu boşluğunu bir çaylak olarak çok iyi doldurmuştu. 11.6 sayı 4.4 asist ve 2.8 ribaund ortalamalarıyla oynayan 20 yaşındaki genç yıldız adayı,önümüzdeki 10 sene için Kings’e guard sorunu yaşatmayacağının sinyallerini vermeye başlamıştı.

O sezonu 27 galibiyet ile batıda 12.sırada bitiren Kings,bu sezon için 2018 draftında kadrosunu bir başka yıldız adayı,çaylak Marvin Bagley III ile güçlendirdi. Bazı kesimler tarafından Bagley’nin gelişi,Fox’un sahadaki özgürlüğünü kısıtlayacağı ve bunun da Sacramento’ya zarar vereceği yönündeydi. Ancak Fox,sezona beklentilerin de çok çok üzerinde bir başlangıç yaptı.

Çaylak sezonu ile şuanki sezonun performansını karşılaştırdığımızda arada dağlar kadar fark olduğunu görüyoruz. Özellikle Sacramento’nun oyun stilinin değişmesiyle birlikte daha tempolu bir oyun anlayışına sahip olmaları,De’Aaron Fox’un bu yıl için gelişimini etkileyen en önemli faktör. Sezonun ilk maçında Utah’a karşı 22 sayı 7 asist ve 4 blok ile oynayan Fox,diğer maçlarda da 18 sayı ortalama tuttururdu. En göze çarpan istatistik ise Atlanta Hawks’a karşı kazandıkları maçta 31 sayı 15 asist 10 ribaund ile yıldızlaşırken tarihe geçti. 20 yaşındaki Fox,bu istatistikler ile bunu başaran en genç oyuncu oldu. Daha önce bu barajı 21 yaşında geçen Jordan ve Magic Johnson vardı.

Sezon başlayalı henüz 13 maç oldu ancak Sacramento herkesin beklediğinin tersine sezona 7 galibiyet ile başladı. Bunda aslan payını De’Aaron Fox’a vermemiz kimseyi şaşırtmaz diye düşünüyorum. Gerek istatistiki,gerekse saha içindeki lider tavrı ile Fox,bu sezona damgasını vuracak gibi gözüküyor. Umarız herhangi bir sakatlık yaşamaz ve biz de onun gelişimine tanık olmaya devam ederiz.

Berkay Filizoğlu

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here