Cavaliers, Warriors’ı Nasıl Yener

379
Cavaliers Warriors NBA Finali
Cavaliers Warriors NBA Finali

Bu gece oynanacak olan Warriors @ Cavaliers maçı için bir inceleme yazısı hazırladım. Bildiğiniz gibi seride Golden State Warriors 2-0 önde ve serinin 3. maçı Cleveland Cavaliers’ın sahasında oynanacak. Serinin ilk 2 maçını ve ondan önceki konferans finallerini inceleyerek Cavaliers, Warriors’ı nasıl yener daha doğrusu yenmesi için neler yapmalı onu yazacağım.

Cleveland Cavaliers, Golden State Warriors’ı Nasıl Yener

Önce serinin ilk 2 maçındaki çarpıcı istatistiklere bir göz atalım. Serinin 2 maçında Cavaliers, %35,4 ve %38,1 gibi çok düşük şut yüzdesiyle oynadı ve bulduğu bu basketlerin çok azını asist (15-17) üzerinden yapabildi. Cavaliers, kaybettiği bu 2 maçta yine düşük üçlük yüzdesiyle oynadı.

Cavaliers, Warriors'ı Nasıl Yener
Cavaliers, Warriors’ı Nasıl Yener

3’lük Yüzdeleri Önemli

Cleveland Cavaliers, Toronto Raptors’a karşı oynadığı son 2 maçta 17/31 (%54,8) ve 10/21 (%47,6) üçlük isabet ile oynamıştı. Cavaliers eğer bugün yine kazanmak istiyorsa üçlük yüzdesini %45 seviyesine çıkarması gerekecek. CAVS’ın 25-30 üçlük denemesinde bulunacağını düşünürsek 11-15 üçlük isabet galibiyet için kilit nokta olacaktır.

Oklahoma City Thunder’ın Golden State Warriors’ı yendiği 3 maçtada OKC’nin GSW’den daha yüksek yüzdeyle üçlük attığımı düşünürsek özellikle de GSW için üçlük yüzdesinin ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz.  GSW, OKC’ye kaybettiği 3 maçta toplam 88 üçlük denemesinde bulundu ve bunların 30’unda isabet bulabildi ki bu da %35’inda altında bir yüzde demek.

Cleveland’ın üçlük savunmasını daha iyi yapması gerekiyor ve özellikle de Stephen Curry ve Klay Thompson’ı üçlük çizgisinin 1-2 metre dışında bile savunması gerekir.

Ribaundlar Belirleyici Olacak

Seri genelinde 2 takım da düşük yüzde ile şut atıyor ve dolayısıyla da daha çok ribaund pozisyonu doğuyor. Bu ribaundlarda üstünlük kurmak galibiyet içib çok önemli. Cavaliers’ın üçlük yüzdesindeki, top kayıplarındaki ve asistlerdeki handikaplarını ribaundlar ile dengelemesi lazım. Toplamdan en az 8-10 ribaund fazla almak Cleveland için avantaj olacaktır.

OKC’nin GSW’yi yendiği 3 maçta da ribaund sayılarında 52-42, 52-38 ve 56-40’lık üstünlüğü vardı. Bir maçta 13-14 ribaund fazla almak galibiyet için çok büyük bir etken olabilir.

Asistler ve Kolay Basket

Warriors’a karşı asist üzerinden sayı bulmakta zorlanan Cleveland’ın takım olarak da 25 asiste yaklaşması lazım. Serinin ilk 2 maçında olduğu gibi çok düşük şut yüzdesiyle hücum etmek yerine asist üzerinden ve kolay sayılar bulmak için galibiyet yolunu açabilir. Warriors, zaman zaman çembere daha yakın bir şekilde kapalı bir savunma yapıyor ve rakibi dış şutlara zorluyor. Oyun şut maçına döndüğü zaman Warriors’ı yenmek çok zor. Cleveland’ın bunun yerine içeri girerek faul alması ve dışarda topu iyi çevirip boş şut ile yüksek yüzde yakalaması gerekecek.

Cavaliers Warriors NBA Finali 3. Maçı

Maçın toplamda 200-205 sayı aralığında biteceğini tahmin ediyorum, çok ortada bir maç ama zor da olsa Cleveland Cavaliers’ın bir kaç sayı ile kazanmasını bekliyorum.

Scottie Pippen, Mozgov’un kullanmasının gerektiğini söylemişti, onu da ekleyelim. Sizlerden gelen yorumları da yazıya ekleyebiliriz, neler düşündüğünüzü merak ediyoruz.

—-

Ekleme :

Cavaliers 120 – 90 Warriors

Sonuç olarak Cavaliers maçtan önce yazdıklarımı yaptı ve maçı kazandı.

Takım olarak maçın istatistikleri şöyle :

Ribaund | CLE 52 – 32 GSW

Üçlük | CLE 12/25 (%48)  – 9/33 (%27,3)  GSW

Asist | CLE 23 – 21 GSW

 

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

1 YORUM

 1. CAVS WARRİORS’u NASIL YENER?

  Öncelikle Cavs’ın serinin ilk iki maçında yenilme nedenlerine değinelim.

  Golden State evinde rüzgarı arkasına aldığı zaman işler rakipleri için pek iyi gitmiyor.Ne kadar farkla önde olsanız da dış atışlarla hemen farkı kapatabiliyor.Buna rağmen Cleveland’ın seride farkla önde götürdüğü dakika yok.Rakip gerideyken bile her an böyle bir tehdidi varken siz hem geride hemde daha üstün olmayan bir oyun sergilediğinizde sonuç hezimet oldu.Oyuna ağırlığını koyamayan bir Lebron izledik ilk iki maçta.Birde GSW benchinin tam tersi katkı vermeyen bir bench eklendi.Aslında bu tüm GSW rakipleri için geçerli.Golden State benchi o kadar katkı veriyor ki belki de rakiplerinin bench katkıları gölgede kalıyor.Ritimsiz Klay ve formsuz Curry yokken bile işler tıkırında gidiyor.İşte “Tarihin en iyi takımı mı?”sorusunu da bu yüzden soruyoruz belki her maç bir kahraman çıkıyor.
  Gelelim artık Cavs’in yapması gerekenlere.

  Lebron NBA’in en iyi Fast-Break oyuncusu hatta bence hala NBA’in en iyi oyuncusu.Curry bu performansı seneye de devam ettirirse bu konuyu tartışabiliriz.Lebron GSW’yi kritik anlarda savunmaya oturtmadan bulduğu sayılarla kırabilir.Hem evlerinde kendilerini havaya sokarlar hemde GSW’yi krize sokarlar.Set hücümlarında önceki maçlarda yaptığı saçma top kayıplarını yapmaz ve oyuna ağırlığını koyarsa hücüm cephesinde işler Cavs için iyi gidecektir.

  Peki işler savunma cephesinde nasıl yürüyecek?

  Dellavedova’nın Curry karşısındaki performansı açıkçası benim en merak ettiğim noktalardan biri.Cavs GSW’yi krize sokmayı başarır ve ordan çıkmalarını önlerse,hücümda işler tıkırında giderse ve bir hava yakalarlarsa maçı kazanabilirler.Ama tabiki önemli bir nokta daha var.Pota altı savunması ne kadar GSW dış atıcı bir takım gibi gözükse de çok belirleyici bir rol oynuyor.Play-Offlarda sistem değişikliğine giden Cavs dört kısalı atıcı bir beşle oynuyor.Tabi bunun zafı olarak pota altı savunmasında güçsüz kaldılar.GSW’nin ev sahibi avantajını çok iyi kullandığını düşünüyorum fark kapandığı sırada bile hemen geri döndüler ve rüzgarı arkalarından hiç eksik etmediler.Bogut’da bu avantajlardan yararlanarak iyi bir performans sergiledi.Draymond Green’de OKC serisindeki halinden silkelendi.Herkesin aklındaki soru şu “Mozgov”.Bence açıkçası Cavs Mozgov’u daha önce kullandığından daha fazla kullanmayacak.Geçen maç serinin ilk maçında 2 dk sahada kalan Mozgov ikinci maçta 12 dk oynayan Mozgov’la aynı istatistiklere sahip hatta top kayıpları neredeyse sayısından fazla.
  Bence bu maçta Cavs ev sahibi avantajını kullanmalı ve seriyi 2-2 ye getirmeli eğer evlerinde bir maç kaybederlerse işler hiç iyi olmaz onlar için.Benim ekstra performans beklediğim iki isim Channing Frye ve Jr. Smith.Cavs acilen Play-Off başlarındaki oyununa dönmesi ve silkelenmesi gerek bir maç daha vermeye tahammül yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here