Bu Sezon Patlama Yapabilecek 5 Genç Oyuncu

424
Bu Sezon Patlama Yapabilecek 5 Genç Oyuncu
Bu Sezon Patlama Yapabilecek 5 Genç Oyuncu

NBA’de özellikle son yıllardaki yükselen seviyeyle birlikte geçtiğimiz yıllarda üst sıralardan seçilen oyuncuların bile kendini geliştirmediklerinde kariyerlerinin birden kötüye gittiğini hatta NBA’de hiçbir takımdan teklif dahi alamadıklarına şahit olmuştuk. Bu oyuncuların aksine ilk yıllarında lige iyi tutunan ve bu yıl kendi potansiyeline ulaşabilme potansiyeline sahip 5 oyuncuyu değerlendirdik:

Anadolu Efes Stüdyo

1- John Collins (Atlanta Hawks) 

Geçtiğimiz yıl Atlanta Hawks tarafından 19. sıradan seçilen oyuncu yeteneğinin gözükenden daha fazla olduğunu gösterdi ve sene sonunda En İyi 2. Çaylak Takımı’na seçildi. Fakat Collins’in bu senesi bulunduğu takım itibariyle diğer oyunculardan biraz daha farklı olacak. Takımın hücum yükünün büyük bir bölümünü çeken Schroder’in ayrılması ile birlikte rollerin tekrar dağılacağı kuşkusuz. Bununla birlikte ilk sezonuna girecek olan Trae Young gibi bir şutörün takıma katacakları, Bazemore ve Prince gibi rol adamları ve Carter gibi bir veteran Collins’i fazlasıyla etkileyecek. 20 yaşındaki uzun geçtiğimiz sezon 74 maçta 10.5 sayı 7.3 ribaunt ortalamaları yakaladı.

2- Lauri Markkanen (Chicago Bulls) 

Avrupa’dan gelen bir oyuncu olmasına rağmen ligdeki ilk sezonunda çok iyi bir oyun ortaya koyan Markkanen, Chicago adına kötü geçen bir senede belki de takımın en büyük kazançlarından biri oldu. Çaylak yılını 15.2 sayı 7.5 ribaunt ortalamalarıyla tamamlayan şutör henüz 21 yaşında oldukça olgun bir oyun ortaya koyuyor. Yeniden oluşum içine giren Chicago Bulls, Jabari Parker, LaVine gibi isimleri kadrosuna katmıştı. Wendell Carter gibi potansiyeli yüksek çaylaklarla beraber Markkanen’in takımın liderlerinden biri olması hiç de sürpriz olmaz. İlk senesinden bu ortalamaları tutturan Markkanen’e kendini daha da geliştirdiği takdirde Finlandiya basketbolunun en önemli oyuncularından biri olacağı kesin gözüyle bakılıyor.

3- Jamal Murray (Denver Nuggets) 

Ligde 2. yılını geride bırakan Murray, ilk sıçramasını bu sene yaptı. Çaylak sezonundan sonraki sezonu 16.7 sayı 3.7 asist ortalama ile tamamlayan Jamal Murray doğru şutu bulma konusunda da %57 ile oynadı. Daha önce bunu gösteren tek oyuncu Curry olmuştu. Murray’in yüksek profilli bir takımda oynaması onun için büyük bir şans. Jokic, Millsap gibi yıldızlarla oynayan Murray, Isaiah Thomas’ın da takıma dahil olmasıyla birlikte zorlu Batı Konferansı’nda play-off savaşı verecek Murray bir seviye daha yukarı çıkabilirse şüphesiz Denver’ın gücüne de güç katacak.

4- Dennis Smith Jr. (Dallas Mavericks) 

Geçtiğimiz sene 15 sayı ve 5 asist ortalamalarını yakalayan 23 oyuncudan sadece ikisi çaylaktı. Bunlardan birisi Ben Simmons diğeri ise Dennis Smith Jr. oldu. Oyun stili Westbrook tarzı olan Smith Dallas Mavericks’in kötü geçen yılında 15.2 sayı 5.2 asist ortalamalarıyla oynadı ve sezonun 2. Çaylak Beşi’ne seçildi. Yaz döneminde DeAndre Jordan, Luka Doncic, Matthews gibi isimleri kadrosuna katan Dallas Mavericks ve halihazırda takımda bulunan Nowitzki ve Barnes Dennis Smith Jr. adına biçilmiş kaftan. Eğer bu kadro birbiri ile uyum içinde çalışır ve Dennis Smith Jr. geçtiğimiz seneye göre kendini geliştirirse Mavericks Batı’nın sürprizlerinden biri olabilir.

5 – Myles Turner (Indiana Pacers) 

Bu listedeki bütün oyunculardan çok daha tecrübeli olan ve 4. sezonuna girecek olan Turner’ın artık bir seviye daha yukarı çıkması için belki de son şansı olabilir. Turner her ne kadar geçtiğimiz 3 yılda çok istikrarlı oynayıp 12.7 sayı 6.4 ribaunt ortalamaları yakalasa da ondan beklenen kuşkusuz bu performansından daha fazlası. Geçtiğimiz sene Indiana Pacers’ın iyi oyununun Oladipo ile birlikte etkenlerinden biri olan Turner birçok kişiye göre NBA’deki elit uzunlar seviyesine zaman zaman çıkıyor. Fakat ondaki potansiyel Turner’ı sürekli onu o seviyede tutacak kadar fazla olarak görülüyor. Eğer Turner bu sezon geçmiş sezonlarından daha farklı geçirir ve Indiana aynı oyununu devam ettirirse Doğu’nun en güçlü adaylarından biri olabilirler.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here