Bir Şampiyonun Yüreğini Asla Hafife Almayın

5544
Bir Şampiyonun Yüreğini Asla Hafife Almayın
Bir Şampiyonun Yüreğini Asla Hafife Almayın

Chicago Bulls’un 3 sene üst üste şampiyon olmasından sonra Houston Rockets,
1994 yılını NBA şampiyonu olarak tamamladı. Sonraki sezon işleri istediği gibi gitmedi
ve Rockets normal sezonu konferansında ancak 6. sırada, ligi 11. sırada tamamlayabildi.
Bu, play-off’lardaki tüm eşleşmelerde saha avantajının rakiplerinde olacağı
anlamına geliyordu ve neredeyse hiç kimse onların şampiyon olabileceğini düşünmüyordu.

1995 Play-off’larında Houston Rockets

1995 NBA Play-off’ların ilk turunda saha avantajı Utah Jazz’daydı ve Houston Rockets, seriyi 5. ve son maçta geçmeyi başardı.

Konferans yarı finalinde rakip Phoenix Suns’tı ve Suns seride 3-1 öne geçmişti. Serinin 5. maçı Phoenix’te oynanıyordu ve belki de son maç olacaktı ama maç uzatmaya gitti. Suns maçı kazansa Rockets evine dönecek ve sezonu kapatacaktı. Uzatma periyodu başlarken Rockets hala sezonu kapatmaya 5 dakika kadar uzaktaydı ama Rockets maçı kazandı ve seriyi uzatmayı başardı. Sonraki maçı da kazandılar ve seriyi 7. maça taşıdılar. Serinin 7. ve son maçı yine müthiş bir çekişmeye sahne oluyordu ve 7. maçın bitimine 7.1 saniye kala Rockets 2 sayı gerideydi, yine elenmek üzerelerdi. ama Mario Elie “ölüm öpücüğü” üçlüğüyle maçı Rockets’a kazandırmayı başardı ve Rockets 4-3 ile konferans finaline yükseldi.

Konferans finalinde saha avantajı San Antonio Spurs’teydi ve ilk maçın bitimine 6,5 saniye kala Spurs hala öndeydi ama Robert Horry, game-winner ile maçı çaldı ve saha avantajını Rockets’a getirdi. Çok ilginç bir seri yaşanıyordu. Çünkü ilk 5 maçı deplasman takımları kazanmıştı ve 6. maç Houston’daydı. Rockets maçı kaybetmek ve son maç için San Antonio’ya gitmek istemiyordu; maçı kazanıp seriyi bitirmek istiyorlardı ve öyle de oldu. Rockets maçı kazandı ve NBA Finaline yükseldi.

NBA Finalinde rakip Orlando Magic’ti ve Magic, normal sezonu da Doğu lideri olarak bitirmişti. Serinin ilk maçı müthiş bir çekişme ile geçti. Orlando’lu Nick Anderson üst üste 4 serbest atış kaçırdı ve bitime 1,6 saniye kala Kenny Smith, 3’lük isabeti bulunca maç uzatmaya gitti. Maç 2. kez uzatmaya gidecekti ki Clyde Drexler’ın kaçan turnikesini Hakeem Olajuwan tipledi ve Rockets’ı 3 salise kala öne geçirdi. İlk maçı kazanan Rockets, 2. maçı da kazanmayı bildi. NBA tarihinde ilk defa ilk 2 maçı deplasman takımı kazanmıştı ve seri Houston’a gidiyordu. 3. maçta da çekişme hakimdi ve maçın en kritik anında Robert Horry yine 3’lüğü atıyordu ve 14.1 saniye kala Rockets 4 sayı öne geçiyordu. İlk 3 maçı kazanan Rockets, bu kadar zorlu yollardan geçtikten sonra şampiyonluk için 4. maça yine sahasında çıkıyordu. Bu maçı da kazanan Houston Rockets, konferansında 6. sıradan, ligde 11. sıradan gelip şampiyon olmayı başarıyordu.

Maç bitince Houston’da şampiyonluk müthiş bir çoşkuyla kutlanıyordu ve o kalabalığın içinde Houston Rockets koçu Rudy Tomjanovich, basketbol tarihine geçecek şu sözleri söylüyordu:

“Bu takımın yaptığını daha önce hiçbir takım yapmadı, 6. sıradan geldi, serilerde dezavantajlıydı. Hiç kimse bize inanmıyordu. Bize inanmayanlara sadece şunu söyleyeceğim: “Bir Şampiyonun Yüreğini Asla Hafife Almayın!

Turgay Doğan

Alt yazılı hazırladığımız video:

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz