Bir Atletten Daha Fazlası: Daha da Fazlası

399
NBA
Bir Atletten Daha Fazlası: Daha da Fazlası

NBA’nin aktif sporcular arasında en iyi oyuncusu olarak kabul edilen LeBron James son günlerde saha içinden çok saha dışında yaptıkları ile konuşuluyor. Yaptıkları yapacaklarının teminatı olacak adamın yansıttığı figür ise bir atletten çok çok daha fazlası.

2003 yılında Cleveland Cavaliers tarafından Draft’ın ilk sırasından seçilerek NBA’e adım atan LeBron James, aradan geçen 15 yılda NBA’nin gelmiş geçmiş en iyi oyuncularından birine evrildi.

USA Team Fans
Sponsor - USA Team Fans

Ligde geçirdiği her sezon performansının üstüne koyan, basketbolundaki mevcut eksiklikleri gidermek bir yana, yeni donanımları da envanterine ekleyen LeBron’un bu yazı konu olmasındaki sebep ise saha içerisinden çok saha dışında yaptıkları.

Transfer sezonunun başlamasından kısa bir süre sonra Los Angeles Lakers’a transferini duyurarak yeni sezondaki takımına ilişkin tartışmalara son noktayı koyan LeBron, bu tarihten itibaren ise LAL’dan bağımsız birçok haber ile gündeme geldi.

“Bir atletten daha fazlası olmak” kapsamında daha önceki idollerinin yolundan giden, çağdaşlarına örnek olan LeBron, saha dışındaki karakteri ile kalpleri kazandı.

Yaptıkları Yapacaklarının Teminatı

Halihazırda Donald Trump’ın Amerikan Sporları atletleri ile girdiği tartışmalarda atletleri savunan bir tutum sergileyen, Trump’ın yıkıcı açıklamalarına karşın yapıcı bir dil kullanan James, bu anlamda da saha dışı LeBron figürünü kamuoyunun kalplerini kazanarak meydana getirdi.

Kariyerinde 3 şampiyonluğu bulunan, 14 kez All-Star seçilmiş, 4 normal sezon, 3 NBA Finalleri MVP’si seçilen LeBron James son süreçte ise doğduğu kent Akron’da yoksul çocuklar için ücretsiz özel bir okul açtı. Zor durumdaki çocukların eğitimlerini üstlenmelerini amaçlayan okul, aynı zamanda öğrencilerin ebeveynlerine iş bulma gibi yardımları da barındırıyor.

ABD Başkanı Donald Trump ile doğrudan olmayan tartışmaları ve sosyal düzlemde gerçekleştirdiği bu yatırımla birçok sporcu, aktör, siyasinin desteğini alan LeBron James’in ülkenin eğitim bakanı olması için internet üzerinde 11 bin kişi imza dahi topladı. Nitekim Golden State Warriors oyuncusu Nick Young, “Lebron James bir gün ABD Başkanı olacak” şeklinde bir Tweet atmıştı.

Bu paralelde hayatın bir bütün olduğunun gerçeğini farkında olanların nezdinde, yaşadığı dünyada sadece hayatını geçindirmek adına para kazandığı işin olmadığını tekrar tüm dünyaya gösteren LeBron, niyet gösterildiği takdirde sosyal, ekonomik, kültürel, politik alanda nasıl başarılı bir figür olunabileceğine ilişkin oldukça olgun bir tavır yansıttı.

Şüphesiz LeBron yarın basketbolu bıraksa gelmiş geçmiş en iyi basketbol oyuncularından biri olarak hatırlanacak.

Açtığı okul, yavaş yavaş meyvelerini vermeye başladıkça kalplerde kat be kat değer kazanacak.

Ancak gerçek şu ki, yaptıkları her zaman yapacaklarının teminatı olacak. Çünkü izleyenler bilecek ki, ne zaman adım atsa arkasında bir adım daha olacak. İleriye, iyiye.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here