Berkan Durmaz: “Sezon sonu NBA Draftlarında şansımı denemek istiyorum”

1999
Berkan Durmaz
Berkan Durmaz: "Sezon sonu NBA Draftlarında şansımı denemek istiyorum"

TOFAŞ Spor Kulübü altyapısından yetişen ve geleceğin yıldız adayları arasında gösterilen genç yetenek Berkan Durmaz ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

USA Team Fans
USA Team Fans

Berkan, gelişim süreci, kariyer hedefleri ve Milli Takım hakkında sitemize özel açıklamalarda bulundu.

Basketbola nasıl başladın?

Basketbola 7 yaşında Oyak-Renault’da seçmelere girerek başladım. Kendimden 2 yaş büyüklerle girdiğim seçmelerde beni beğendiler ve kış okuluna çağırdılar. Daha sonra tatil zamanlarında 94’lülerin takımına seçildim ve Emine Örnek Koleji’nden Oğuz Yaman beni hem eğitim hem de basketbol projesine dahil etti. 4. Sınıftan 9. Sınıfın sonuna kadar orada eğitim görüp basketbol oynadım. Zaman geçtikçe basketbolumu daha profesyonel seviyeye taşımak için Tofaş Spor Kulübü’ne geldim. Yıldız takımdan (u16) beri Tofaş formasını terletiyorum.

Altyapıdan yetişen yetenekli ve ender isimlerden birisin. Orada ortam nasıl? 

Altyapı çok farklı. Her şey başka işliyor tüm ipler sizin elinizdeyken bir anda A takımda köşede bekleyen kişi oluyorsunuz. O dönemde yaşanan şeyleri kafaya takmadan 2-3 yıl çalışmanız gerekebiliyor. Bu dönemde size yardımcı olacak birisi olmalı.

Ligimizde getirilen yabancı kuralının ülkemiz basketboluna katkı sağlayacağını düşünüyor musun?

Ülkemize genelde kaliteli yabancılar geliyor onlarla rekabet etmeyi öğrenmek gerek. Bu size sahada farklı çözüm yolları aramaya sürüklüyor, bu da zamanla oyun tecrübesi ve zekası kazandırıyor.

TOFAŞ gibi gençlere önem veren bir kulübün formasını giymek ve Orhun Ene gibi bir koç ile çalışmanın senin için ne gibi avantajları oluyor?

Orhun Abi ile çalışmanın en avantajlı yönlerinden birisi iletişim ve takım içi sahiplenme, aile duygusu yaratması. Bu bize saha içerisinde avantaj olarak geri dönüyor. Tofaş gerçekten çalışıp kendinizi geliştirmek için mükemmel bir yer. 3 tane saha, çok özel halter makineleri… Ayrıca Samir Abi buradaki 12-13 yaşından A takım seviyesine kadar bireysel idmanlarla bizim gelişimimizde önemli pay sahibi.

Takımda en iyi anlaştığın isim?

Açıkcası herkes birbirine çok saygılı ve herkes cana yakın. Biz gençler olarak, birlikte daha çok vakit geçirdiğimiz için böyle politik bir cevap vereyim.

Bu sene hem takım hem bireysel olarak hedeflerin neler? NBA hayalin var mı?

Takım olarak öncelikle Limoges ve Cedevita maçlarını kazanıp top 16’ya kalmak istiyoruz. Ligde ise ilk 4 ‘e girip playofflarda ev sahibi avantajını yakalamak istiyoruz. Bireysel olarak da, bu sene otomatik olarak Draft’a gireceğim. Öncelikli hedefim burada istikrarlı katkı verip sezon sonu Tofaş’ı güzel bir yere getirmek. Sezon sonu ise Draft’ta şansımı denemek istiyorum.

Kariyerinde unutamadığın, senin için özel bir yeri olan maç hangisi?

U18 de yarı final Bosna Hersek maçını unutamıyorum. Gruplarda 20 sayı farkla yenilmiştik. Yarı finalde durum tam tersiydi. 3. Periyottan itibaren takımca müthiş oynadık ve finale çıkmıştık. Orada yaşadığımız mutluluk paha biçilemezdi.

Son iki sezonda gösterdiğin harika performans ile adından sıkça söz ettirmeye başladın. Genç yaşında A Milli Takım seviyesine kadar yükseldin. Bu başarıyı neye borçlusun? Neler yaptın?

Kendime bir program yapmıştım. Gece arkadaşlarımla kulübe şut atmaya gidiyordum. Sabahları Samir Abi ve takım idmanları. Sahada olmaktan keyif alıyordum. Maçlarda çok süre alamadığım için dinlenme zamanlarımı böyle geçiriyordum.

Dünya Şampiyonası Elemeleri kapsamında açıklanan A Milli Erkek Basketbol Takımı’nın kadrosunda yer alıyorsun. Neler hissediyorsun?

A Milli Takım’da olmak gurur verici. Basketbola başlarken 12 Dev Adam olmayı hayal ediyorsunuz. Ülkenizi dünyaya temsil ediyorsunuz. Burada ayrıca Bursa’yı da temsil ediyorum. Çok güzel bir duygu.

İlerisi için hedeflerin nedir?

İnsanlara rol model olmak istiyorum. Basketbolu kullanarak geniş kitlelere iyi şeyler aşılamak istiyorum. Saha içinde ise sorumluluk alan üst seviyelerde oyuncu olmak. Her oyuncunun NBA hedefi var. Önemli olan şu an iyi iş yapıp zamanı geldiğinde daha üst seviye için hazır olmak.

NBA’de desteklediğin bir takım var mı?

OKC Thunder’ı destekliyorum.

NBA’de aktif oyuncular içinde sana göre en iyisi kim ?

Lebron James ama Kevin Durant’i izlemesi daha keyifli geliyor bana.

Birlikte oynamak istediğin hayalindeki beş?

Açıkçası böyle bir hayal kurmadım ama Allen Iverson-Jamal Crawford-Kobe Bryant- Shaquille O’neal diyelim.

Basketboldan arta kalan zamanlarda neler yapıyorsun?

Arkadaşlarımla yemeğe gidiyorum. Çok yorgunsam evde oyun oynuyorum, kitap okuyorum. Yorgun değilsem arkadaşlarımla olmayı tercih ederim.

Basketbolcu olmasaydın ne işle uğraşmak isterdin?

Endüstri mühendisi olmak istiyordum. Muhtemelen tercihimi bu yönde kullanırdım.

Buradan bizim aracılığımızla takipçilerimize ve TOFAŞ taraftarlarına neler söylemek istersin?

Tofaş taraftarı çok kaliteli, basketbolu iyi bilen ve yeri geldiğinde rakibe müthiş baskı kurup bizi motive ediyorlar. Bizler onları tribünde gördüğümüzde enerjimiz çok daha artıyor.

Son Periyot ve NFcomtr takipçilerine de, kaliteli basketbol içeriği üreten emek harcayan sayfa yöneticilerinin gönderilerini, arkadaşlarınızla beğenip paylaşarak onları daha çok motive edebilirsiniz.

Yoğun tempona rağmen, bize zaman ayırdığın için teşekkürler…

Ruhi Ünal – SonPeriyot.com / NFcomtr
İzinsiz paylaşılması yasaktır.

 

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here