Ben Fero ile Biraz Rap, Biraz Basketbol

12738
Ben Fero ile Biraz Rap, Biraz Basketbol
Ben Fero ile Biraz Rap, Biraz Basketbol

Son zamanların gözdesi Türkçe Rap’in yükselen ismi Ben Fero ile yeni trap akımı ve basketbol üzerine keyifli bir sohbet geçirdik. Ben Fero, merak edilenleri sonperiyot.com için yanıtladı.

Mahallemiz Esmer ve Kimlerdensin ile büyük çıkış yakaladın. Peki rap müziğe ne zaman ve nasıl başladın?

Rap müziğe ilgim 1999 yılında 8 yaşındayken başladı. O günden beri sadece sevdiğim müzik değil, hayatımın bir parçası ve beni ben yapan en önemli etken oldu. Fiilen lise çağında amatör denemelerim oldu ancak Mahallemiz Esmer ilk, Kimlerdensin de ikinci profesyonel çalışmam. Bu müziği yapmaya Ezhel’in Müptezhel albümünü dinledikten sonra karar verdim. Bu albümün beğenilmesi, bana benim yapmak istediğim tarzın da az çok beğenilebileceğinin ihtimalini gösterdi ve ilham kaynağı oldu.

Trap tarzının yurtdışında özellikle Amerika’da birçok temsilcisi var. Peki senin en çok etkilendiğin, örnek aldığın ve şu an dinlediğin isimler kimler?

Amerika’dan Future, Migos, 21 Savage, Gucci Mane, Young Dolph ve Meek Mill en çok dinlediklerim arasında. Almanya’dan Ufo361, Gzuz, Gringo Fransa’dan ise Seboy, Booba ve Kaaris en çok dinlediğim isimler arasında.

Son zamanlarda Ezhel ile başlayan bir autotune furyası var. Bir kesim çok severken, rapi öldürdüğünü düşünenler de var bu konudaki fikrin nedir?

Müzik her zaman kişisel zevklere göre beğenilir ya da beğenilmez. Türkiye’de bu işi en başarılı şekilde harmanlayıp insanlara geniş kitlelere duyuran Ezhel oldu. Bazı insanlar hiç bir zaman beğenmeyecektir, bu tarz meselesidir. Ancak zamanla buna daha fazla insan alışıp, ısınacaktır diye düşünüyorum. Bu durum Trap müziğin başarılı olduğu ülkelerde bu şekilde oldu. Türkiye’de henüz yeni. Biraz zaman alacaktır.

Yeni albüm gelecek mi yoksa şimdilik böyle singlelar ile devam mı?

Çok uzun zaman geçmeden bir klip daha yayınlamayı planlıyorum. Üretim sürecindeyim, tek tek mi gideceğim yoksa albüm olarak mı yayınlayacağım, bunu yaparken görüp karar vereceğim.

Biraz da basketbol konuşalım. Şarkılarından ve Instagram paylaşımlarından gördüğümüz kadarıyla basketbol ile ilgileniyorsun. Basketbol sevgin nereden geliyor? Favori takımın var mı? Bu seneki şampiyonluk adayın kim?

Basketbola ilgim yine küçük yaşta NBA maçları ve oyuncularını izleyerek başladı. İzmir’de büyüdüğüm semt olan Güzelbahçe’de benim gibi basketbol sevdalısı çok arkadaşım vardı. O zamanlar Güzelbahçe’de oturan çok insan yoktu. Basketbol az kişi ile de oynandığında daha verimli ve keyifli geçiyordu. Koyu bir taraftarlığım yok ama en yakın olduğum takım Toronto Raptors. Favoriden de ziyade gerçekci bir bakış açısı bana Warriors’ın Şampiyonluğa en yakın takım olduğunu gösteriyor.

Toronto Raptors ve özellikle Demar DeRozan formalarını görüyoruz. Hatta bir tane paylaştığın fotoğrafın altına kimin formasını alsak takaslandı yazmışsın. Peki Kawhi Leonard-Demar DeRozan takası hakkındaki düşüncelerin neler?

Son yıllarda Kahwi – Demar takası gibi bu kadar iki tarafa da yarayan bir takas görmedim. Demar’ın nereye gitse iyi oynayacağı belliydi. Formda ve istikrarlıydı. Kahwi da sorunun San Antonio ile arasındaki iletişim olduğunu kanıtlamış oldu. İki taraf da memnundur diye düşünüyorum.

NBA’de yeni sezon başladı. Lebron’lu Lakers, Carmelo, Chris Paul ve Sakallı’lı Houston, 5 süperstarlı Golden State ve sezona çok kötü başlayan Oklahoma City Thunder ile Cleveland Caveliers. Sence gidişat nasıl? Senden bir de konferans şampiyonları tahmini alalım.

Ben Fero
Ben Fero

Lakers’tan kadrosundan dolayı büyük bir beklentim yoktu. Lebron dışındaki oyuncular ya çok genç ya da çok güvenilir değiller. Houston’dan daha büyük beklentim var. Onlar da kötü başladılar ama henüz çok erken. OKC son sıralardaki playoff yarışı takımları arasında olacaktır. Cleveland’ın bu sezon playoff hatta doğuda ilk 10 yapması çok zor. Batıda Warriors alır. Doğu biraz daha yakın takımlarla dolu. Boston alır diye düşünüyorum. Ama Toronto onları en çok zorlayan takım olacaktır. Sixers oyuncuları da yeterince olgun değiller. Bir noktada sorunlar yaşayabilirler. Son olarak da sağlıklı bir Howard ile Wizards’ı da merak etmiyor değilim. Tabii ki tüm bu dengeler ve tahminler bir sakatlıkla değişir her zaman olabildiği gibi.

NBA’de forma giyen Türk oyuncuların performanslarını nasıl buluyorsun?

Ersan her yıl olduğu gibi bulunduğu takım için üzerine düşen görevi yerine getirecektir. Kendisi gördüğüm en olgun ve disiplinli oyunculardan. Gerçek bir profesyonel, tam bir asker. Çok yararlı bir oyuncu. Cedi’nin kesinlikle NBA’de emekli olacağını ve kendisine uygun sistemi olan takımlarda bir iki sene sonra takım yıldızlarından olacağını düşünüyorum. Çok özel bir oyuncu, bu çalışkanlıkla başaramayacağı hiçbir şey yok. Furkan’ın da büyük umut vaad ettiği kanaatindeyim. Takımında benzer pozisyonda çok fazla oyuncu var ve bunların büyük bir kısmı iyi veya tecrübeli. Bir sakatlık durumunda veya başka bir takımda kendisinin ilk etapta rotasyonun büyük bir parçası olduğunu kanıtlayacağına eminim.

Son olarak adettendir; sence GOAT yani gelmiş geçmiş en iyi oyuncu kim?

Bana göre G.O.A.T Lebron. Ama detaylandıracak olursak NBA tarihinin en iyi basketbolcusu Jordan, en iyi spor adamı yani atleti Lebron, en iyi skoreri de Kobe diyeceğim.

Bu yoğunlukta bize zaman ayırdığın için tekrar teşekkürler.

Ben teşekkür ederim bu güzel röportaj için. Kendinize iyi bakın, hiphop ve basketboldan vazgeçmeyin.

Berkay Filizoğlu

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz