Basketbol Adına Rüya Gibi Bir Gece

400
THY EuroLeague
Basketbol Adına Rüya Gibi Bir Gece

FENERBAHÇE DOĞUŞ 79-81  CSKA MOSKOVA

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Dile kolay yarım asırdan fazla basketbolun eteğinde, savrulup duruyorum. Dünya üzerinde ilk basketbol gazetesini çıkardığımızda birinci cümlem: “Sevmeden hiç bir şey olmaz! İlk önce biz büyük bir aşkla bağlı olduğumuz basketbolu,  Türk gencine, kadın ve kızına kısaca halkına sevdireceğiz” parolamız bu demiştim! Hatta FANATİK BASKET’in sağ üst köşesinde “Dudaklarınızdan tebessüm, kalbinizden basketbol sevgisi eksik olmasın.” Demiştim. Bu slogan yıllarca yazılarımızda, panellerimizde PELESENK  OLMUŞTU” Basketbol maçlarında seyirci basketbol etiğine göre bağırsın! Tribünler tek renk giyinsin” diye konuştuğumda, tribün liderleri ile az daha papaz oluyordum! CSKA maçını seyrederken, inanılmaz duygulandım.

Aziz Yıldırım’a istediğiniz kadar kızın! Futbol sahasını yeniden yaptı. Tüm takımlar geç kalsalarda, aynen yeni futbol sahaları, yaptılar! Şimdi yıllardır basketbol da, çağ atlayan yeni uzay üssü gibi salonu ve bonkör sponsoru ve oluşturduğu elit seyircisi ile müthiş bir ambiyans sağlanıyor. Bu yetmez! Obrodovic ve takım oyuncuları ile bütünleşen Fenerbahçe “BU SENE YİNE AVRUPA  ŞAMPİYONU OLURUZ DEĞİL Mİ?” diye konuşuyor. Euroleague’de öyle heyecanlar yaşıyoruz ki, Türkiye Liginin tadı tuzu az gelir oldu!“ İşte bunun için Euroleague’nin planı:  “Böyle heyecanlar yaşamak varken, ülkelerin ligi senede bir veya iki aya indirilmeli!”  diye türeyen düşüncelerin peşine takılmış bunları sorgular durumdayız.

Avrupa’nın en pahalı ötesi takımı CSKA! Herkesin bir lira verdiği oyuncuya beş misli yüksek para vererek kadrosuna dahil eden CSKA, aynen Maccabi Tel Aviv gibi ülke reklamı yapan devlet teşekkülü gibi pozisyonda yaşamlarını sürdürüyorlar. Resmen Putin’in kişisel sponsor baskısı ile CSKA ayakta duruyor.

Maça iyi başlayan CSKA ilk çeyreği 23/25 önde, maçın büyük bölümü karşılıklı didişme ile geçerken, acaba Obrodovic, “eski asistanı karşısında yeni bir taktik mi? uyguluyor .” diye düşündüm. İkinci çeyrek biterken 40/44 CSKA öndeydi. Coach Itoudis, mikrofonlara “ Fenerbahçe’den ürktüğünü ve maçı kazanmak için çok sert oynamalıyız” dedi.  Üçüncü çeyrekte bambaşka Fenerbahçe seyrettik. Skor öyle bir hale geldi ki, bir onlar önde! Bir biz! Ama bu maçı almak sezon sonu Fınal-Four  finaline göz kırpmak ve hatta kupanın ucundan tutmak anlamına geliyordu.  58/54 son çeyreğe geçilirken Obrodovic’in en az eski çırağı kadar takımını sert oynatmak için uyardı. Son çeyrek tabiri caiz ise “dananın kuyruğu kopacaktı.” Seyirci bu güne kadar gördüğüm en iyi ve coşkulu basketbol seyircisiydi. Ancak sahaya su şişesi atan seyirci çok ayıp etti. Ne gerek vardı! Bir kişi inanılmaz hata yaptı ve ambiyansımızı karaladı! Seyirci su atan seyirciyi polise gerek olmadan, yuhalayarak sahadan dışarı attı! ” Tek renk tribünler, tek ses tribünler ve futbolun önüne geçen basketbol sevgisi Fenerbahçe Doğuş’un gururu oldu. Maç yenilgi ile bitince yin tek ses:”ŞAMPİYON-ŞAMPİYON-ŞAMPİYON”  diye yeri göğü inletti. Evet maçı kaybettik ama yine de, Avrupa’nın en iyi bir kaç takımından biri Fenerbahçe Doğuş olduğunu tüm dünya gördü.

 Thompson 4 sayı; asla Udoh gibi olmadığı için verdiği hiç bir katkı takımın galibiyetine yetmiyor.Melli 18 sayı geldiğinden beri en iyi oyunu diyebiliriz. Wanamaker 11 sayı, Sloukas 6 sayı, Nunnally 10 sayı, Guduric 2 sayı, Bogdonovic’in yerini doldurmak için geldi ama büyük hayal kırıklığı!   Vesely 13 sayı, son çeyrekte 5 faul ile çıkıncaya kadar sahanın en iyisiydi Kalinic 7 sayı, Datome 8 sayı ile oynarken, son saniye De Colo’ya bire bir iyi savunma yapamadığımız için son salise basketi ile yenildik. Ama su dünyanın sonu değil. Ah, kere ah nasıl aramazsın Bogdonovic’i , nasıl burnunda tütmez Udoh. Çünkü bu kadar pahalı ve yıldızlarla süs lü takımı yenmek kolay mı? 18 top kaybı ve 3lük de, 6/19 atarken, CSKA ise 8/19 üçlük ve 18 asist ile büyük başarı elde ettiler.

CSKA ise De Colo 13 sayı atarken, büyük yıldız olduğunu son salise basketi ile ispat etti. Rodriguez 10, Vorontsevich 17, sezonun en iyi maçını oynadı ve 5/5 ile üçlük şut attı. Hıggins 15, Kurbanov 4, Hınes 15, Hunter 7 sayı attılar.

Herkes maçın 79-79 biteceğini sanırken, De Colo’nın son salise şutu maçı CSKA’nın kazanmasına neden oldu. Ancak Fenerbahçe Ülker ve Obrodovic bu işin burada bitmediğini Fınal-Four’un en önemli adayı olduğunu cümle aleme ispat etti. Çok müthiş bir gece tamamlanırken, basketbol severlere rüya gibi bir basketbol gecesi yaşatan Fenerbahçe Ülker’e hepimizin teşekkür etmesi gerekli.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here