Barcelona’nın Yeni Patronu Jasikevicius!

459
barcelonanin-yeni-patronu-jasikevicius!

Fenerbahçe Beko’da coach Zeljko Obradovic’in ayrılığı, “yeni baş antrenör kim olacak?” sorusunu da beraberinde getirmişti. Bu sorunun muhtemel yanıtlarından biri de kuşkusuz Obradovic’in öğrencisi Sarunas Jasikevicius’tu. Gerek bench’teki tutkusu gerekse basketbol anlayışı ile Obradovic ile benzerlik gösteren Saras, çoğu Fenerbahçe taraftarının gönlünde yatan isimdi.

Aslında denklem basitti. Zalgiris’in özellikle sezonun ikinci yarısındaki performansıyla kendisini kanıtlayan Jasikevicius’un gidebileceği üç durak vardı: Bayern Münih, Barcelona ve Fenerbahçe Beko. Haliyle Bayern, diğer iki rakibi kadar yüksek yatırımlar yapamayacağından ötürü zayıf halka olarak kalıyordu. Zaten onlar da Saras’ı beklemeden Avrupa basketbolunun gözde baş antrenörlerinden İtalyan Andrea Trinchieri ile anlaştılar. Geriye kaldı iki Avrupa devinin kapışması: Barcelona mı, yoksa Fenerbahçe Beko mu?

Tabi buradaki kilit meseleyi atlamamak lazım. Fenerbahçe Beko’nun aksine Barcelona’nın baş antrenörü dedikodu kazanı kaynarken hala takımın başındaydı. Yani Jasikevicius’un gelmesi için önce Svetislav Pesic’in gönderilmesi gerekti. Evet evet, istisnasız her maç sakız çiğnemesinden ötürü Vivident gülüşüyle özdeşleştirilen, elindeki rüya kadroyu yeterince iyi kullanamadığı gerekçesiyle eleştirilen Pesic…

Peki eldeki kadrodan verim almanın ölçütü nedir? Sportif başarı. Barcelona yönetimi de aynı görüşte olacak ki Pesic ile yola devam edip etmeyecekleri kararını lig bitimine bıraktılar. Liga ACB (İspanya Basketbol Ligi) şampiyonluğu gelirse, Pesic’in kalma ihtimali yükselecekti. Bu süreçte Real Madrid sürpriz şekilde finale gelemeden elenince Fenerbahçe Beko cephesinde umutlar yeşerdi. Neticede 30 milyon Euro üzerinde bütçeyle oluşturulmuş, Mirotic önderliğindeki galaksi takımına rakip olabilecek kalitede tek bir ekip vardı; o da Pablo Laso’nun Real Madrid’i.

Barcelona şampiyon olur, Pesic ile yola devam edilir derken finalde Baskonia engeline tosladı Katalanlar. Son topa eşitlikle girilen maçta 67-69 mağlup olarak kupaya erişemeyen Barcelona cephesinde Pesic’in vedası artık neredeyse kesinleşmişti. E tabi Saras dedikoduları da…

Litvanya muhabirlerinin önceden duyurduğu Jasikevicius – Barcelona birlikteliği az önce Barcelona tarafından yapılan açıklamayla resmiyet kazandı ve Saras, önümüzdeki üç sezon boyunca kendisini Barcelona baş antrenörü yapacak sözleşmeye imzayı atmış oldu.

Pesic’in yerine Sarunas Jasikevicius’un tercih edilmesiyse hayli ironik. Keza ikili arasında 2003’ten süregelen bir gerginlik söz konusu. Daha önce 2002-2004 yılları arasında da Barcelona’yı çalıştıran Sırp coach’un kadrosunda yıldız guard Jasikevicius da vardı. Fakat Saras, 2003’te sürpriz bir şekilde Barcelona’dan ayrılmıştı. Kendisi bunu coach Pesic’in tercihlerine bağlarken Pesic, suçu üzerine alınmaktan kaçınıp sorunun bütçeyle alakalı olduğunu öne sürmüştü.

Ancak ikili arasındaki gerilim bundan ibaret değil. 2018’de, yine bir Baskonia mağlubiyetinden sonra, Jasikevicius iddiaları çıkmıştı. El Mundo Deportivo muhabiri Jose Ignacio Huguet’in haberine göre Pesic, soyuma odasına oyucularına “Eğer Jasikevicius Barcelona’ya gelirse üçüncü yardımcım olur” diyerek çıkışmıştı.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz