Aynı Sezonda Hem Sayı Hem Asist Kralı: Archibald

758

Nate “Tiny” Archibald bugüne kadar hiç kimsenin yapamadığı bir şeyi yaptı. Oyun değişiyor, kurallar değişiyor ama Tiny’nin rekoru değişmiyor. 1973 NBA sezonunda Nate Archibald 34.0 sayı ve 11.4 asist ortalamalarıyla hem sayı kralı, hem de asist kralı oldu. İki kez aşil tendonu, bir kez de ayağından ciddi sakatlıklar geçiren bu minik dev adam, her seferinde adapte oldu ve geri döndü.

Lise takımından kesilen, daha sonra “rica” üzerine tekrar takıma alınan Archibald, NBA tarihinin en iyi 50 oyuncusu arasında yer alıyor ve Hall Of Fame seçildi. Boston Celtics ile bir NBA şampiyonluğu bulunan “Tiny” 6 kez All-Star, 3 kez NBA’in en iyi beşi, 2 kez de NBA’in en iyi ikinci beşine seçildi.

James Harden ve Russell Westbrook’un son yıllarda göz kırptığı bu kırılamayan rekor ne kadar daha Tiny’nin himayesinde kalacak? James Harden 2017-2018 sezonunda 30.4 sayı ortalamasıyla sayı kralı oldu. Aynı sezon Harden, 10.25 asist ortalaması ile asist kralı olan Russell Westbrook’un ardından asist sıralamasında ikinci oldu. Russell Westbrook ise 2016-2017 sezonunda 31.6 sayı ortalaması ile sayı kralı oldu. Aynı sezon Harden ise 10.3 asist ortalaması ile asist kralı olurken, ikinci sırayı Westbrook aldı. Yani kategorilerden birisinde değiş tokuş yapsalar Archibald’ın rekorunu egale edebilirlerdi. Ancak tabii ki öyle bir şey söz konusu değil. Bu sezon James Harden tekrar MVP adaylığının altını çizerken, 36.5 sayı ortalamasıyla sayı krallığında rahat bir şekilde önde. Westbrook da bu sezon asist krallığında 11.2 asist ortalamasıyla Jrue Holiday’in rahat bir şekilde önünde. James Harden ise 6. sırada. Westbrook ise sayı krallığında çek gerilerde kaldı ve sadece 21.2 sayı ortalamasıyla oynuyor. Yani her ne kadar bu iki MVP ödüllü oyuncu birer kategoride lider durumda olsa da, diğer kategoride çok gerideler.

Nate “Tiny” Archibald’ın 46 sezondur kırılamayan rekoru bu sezon da güvende. Wilt Chamberlain’ın bir maçta 100 sayı rekorundan, sonra kırılması mümkün görünmeyen ikinci bir rekorda bu mu?  Bugün “Bir Zamanlar Amerika” programında bu inanılmaz küçük dev adamı anlatıyorum. Üç ağır sakatlığı geçirmeseydi, nerelerde olurdu. Harlem’in efsane sokak basketbolu vitrini Rucker Park’ta başlayan muhteşem bir efsane hikayesi daha. Sakatlıklardan dolayı üç kez oyun tarzını ve anlayışını nasıl değiştirdi ve mükafatını aldı. Nate Archibald bu hafta Socrates You Tube kanalında Bir Zamanlar Amerika da.

Murat Murathanoğlu

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here