Fenerbahçe Doğuş Evinde Çok Rahat

219

Çift maçlı Euroleague haftasının ilk ayağında Fenerbahçe Doğuş sahasında konuk ettiği Kızılyıldız’ı 82-56’lık skorla mağlup etti.

Skordan da anlaşılacağı üzere Fenerbahçe adına rahat bir galibiyet oldu. Perşembe günü Maccabi deplasmanına gidecek Fenerbahçe ve Kızılyıldız maçında maksimum konsantrasyon ve verimle oynaması beklenmiyordu ancak takım, özellikle maçın ikinci yarısında önemli bir karakter gösterdi. Vesely’nin alıştığımız enerjisiyle takımı ateşlemesi ve bu durumda da savunma direncinin artması, rakibin el üstü zorlama şutlara kalmasına sebep oldu. Rochestie-Feldeine ikilisinin skor gücünü minimize etmeyi başardı Fenerbahçe. Kızılyıldız kanadında Dobric’in sürpriz katkısı olmasa; maç çok daha erken kopabilirdi. Rakibe fazlaca top kaybı yaptırılması ve bu kayıplardan üretilen kolay basketler, Fenerbahçe adına gelecek maçlar için anahtar olabilir. Skorda tıkanıldığı anlarda, double team ve ön alanda Wanamaker baskısıyla kazanılacak toplar, Fenerbahçe’nin oyunun içinde kalmasına fazlasıyla yardım edecektir. Set hücumlarında da Datome ve Nunnally’nin pozisyon bilgisi ve oyunun kendilerine gelmesini beklemesi, Sloukas’ın veriminin ve asist sayısının artmasının önünü açtı. Doğru saha içi yerleşim, Fenerbahçe’nin daha zayıf rakiplere karşı farkını ortaya koymasını sağlıyor. Bu maçta Obradovic’in tüm oyunculara şans verdiğini gördük. Rotasyonu oldukça geniş tuttu ve takımını Maccabi deplasmanında oynanacak maç öncesi diri tutmayı başardı.

Maçın rahat kazanılması ve rakibin kapasitesi, Fenerbahçe Doğuş’ta mevcut olumsuzlukların atlanmasına sebep olmamalı. Örneğin; Vesely, her maç bu kadar yıpranmamalı. Takımın en çok süre alan ismi Vesely ve buna tezat bir şekilde takımın bir numaralı enerji kaynağı. Vesely oyunda yokken de takımın bazı ekstra işleri yapmaya devam edebilmesi gerekiyor. Burada da tüm gözler yeniden Jason Thompson’a çevriliyor. Amerikalı uzun, hala uyum sürecini atlatamadı ve görece zayıf bir rakibe karşı da etkili olamadı. Çabuk faul problemine girmesi ve hücumda da yanlış tercihleriyle Thompson, Vesely’nin rotasyonunda bir hayli yetersiz kalıyor. Thompson, bu kadar pasif olmamalı. Artık savunmada ellerini kullanmamayı öğrenmeli ve hücumda da pozisyon sayısının azlığından ötürü doğru tercih yapmaya çalışmalı. Zaten rotasyonda Ahmet Düverioğlu’nun da gerisine düşmüş vaziyette ancak mental kuvvetiyle bu çukurdan yukarıya tırmanabilir. Son olarak; Fenerbahçe Doğuş’un adam adama savunma zaafına da değinmek gerek. Özellikle Maccabi gibi birebirde etkili birçok oyuncusu olan ve isolation doğrularını parkeye getirebilen bir takıma karşı çok dikkatli olmak gerekiyor. Bireysel düzeyde çok iyi savunmacılara sahip değil Fenerbahçe ancak yardım savunmaları ve ön alanda baskıyla rakibin oyun kurması geciktirilebilir. Bunun yanında, ribaund konsantrasyonu da bir hayli önemli olacaktır. Birebirde rakibi savunamayabilirsin ancak kaçan şutlarda havuza düşen tüm ribaundları toplamalısın.

BORA BURÇ BİLBAN

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz