Avrupa’nın Elit Şutör Guardları

986
Avrupa'nın Elit Şutör Guardları

Bu yazıda analiz edilen oyuncalar, Avrupa’nın en iyi iki numaraları falan değil. Euroleague’de Final Four hedefleyen, çok yüksek bütçeli takımların yüksek maaşlı oyuncuları dışında kalan ama F4 seviyesinde fark yaratabilecek oyuncular…

En iyiler değil yani elit olanlar yani üst seviye oyuncular. Tanım buydu haydi oyuncu analizlerine geçelim..

Brad Wannamaker

Takım: Brose Baskets

Yaş: 26

Boy : 1.93

Ülke : A.B.D

Kolej tarzı ”dağınık” oyunuyla Trinchieri’nin süzgeçinden geçen kıta avrupasına uyum sağlamış elit bir skorer.. Sorumluluk almaktan hiçbir zaman çekinmez.Bulunduğu takımlarda sayı olarak hep öne çıkar. Lider bir oyuncudur tam anlamıyla olmasada ama en azından skor liderliği yapar. Skorer kimlikli bir isimdir. İçeriden ve dışarıdan sayı yapabiliyor. Delici bir oyuncu, defansı aşıp potaya gidebiliyor. İlk adımı çabuk, rakiplerini genelde ilk adımıyla geçiyor.Pick&roll oynayabiliyor. İsolation’da çok etkili bekli de onu bu kadar öne çıkaran mevzu 1’e1’leri olabilir. Geçiş hücumunu kusursuz oynuyor. Zaten en yatkın olduğu hücum çeşitide bu çünkü hızlı oyunu seven bi oyuncu. Normalde 2 numara olsa da 1 numarada da oynayabiliyor. Amerikalıların “Combo guard” dedikleri gibi. İyi bir pasör, oyun zekası da iyi bu bağlamda asist sayılarıda yüksek özellikle geçiş hücumlarında doğru pası çok iyi buluyor. Guard oynamasına rağmen yatsınamayacak derecede fazla ribaunt çekebiliyor. Çok yönlü bir oyuncu istatistik hanelerini doldurabiliyor.Maçların çoğunda 10+ sayı, 5+ asist ve 5+ ribaunt ile oynuyor. Mücadeleci bir oyuncudur. Birebirde kolay geçilmez ve muazzam bir top hırsızıdır bulunduğu turnuvalarda bu alanda çoğu zaman ilk 5’e girer top çalma istatistiklerinde.

EKSİLERİ :

Topla çok fazla oynayınca tercih hataları yapıyor. Oyunu fazla zorluyor. 1e1 çözümlere fazlaca gidiyor. Bazen bu da takımın ritmini bozuyor. Topu paylaşma konusunda sıkıntıları var ama bu giderek düzeliyor özellikle bunda Trinchieri’nin payı da var. Faul almaya çalışıyor böyle olunca da top kaybı yapabiliyor. Brad Wannamaker, kaliteli kumaşı olan bir skorer. İyi bir koç ve iyi bir sistemle başarılı işler çıkarabiliyor. Daha büyük takımlarda daha büyük oyuncu olabilir.

Sezon Ortalamaları :

27.3 dakika , 12.3 sayı , 3.4 ribaunt, 4.2 asist, 1.5 top çalma ve 2.1 top kaybı.

Reggie Redding

Takım:Darüşafaka Doğuş

Yaş: 27

Boy :1.96

Ülke: A.B.D

Darüşafaka formasıyla kariyerinin en verimsiz dönemini geçirse de Alba Berlin’de yaptıklarıyla akıllarımıza kazınan değerli bir sutör guard.. Fun da mental olarak iyi bir kısadır. Oyunu bilerek oynar. Ball handling yani topla oynama meziyeti iyi.İkinci oyun kurucusu gibi oynadığı zaman hücumu çeşitlendirebiliyor. Topla yaratıcı bir isim ve iyi bir pasör zaten.Şutör olduğu için parmak hassasiyetide var. Asistçi bir 2 numaradır, kariyer asist ortalaması 4 asistin üzerindedir. Bu rakamlar Avrupa kıtasında bir 2 numara için oldukça yüksek. Çok keskin şutu var, muazzam bir dış atıcıdır. Şutu onun en büyük hücum silahı. 1e1’de oldukça etkili ve el üstü şut atabiliyor. Patlayıcı bir oyuncu değildir ama doğru koridorları bulup defansı delebiliyor. Size olarak geniş bir oyuncu fiziksel açıdan kuvettli özellikle üst vücudu bayağı güçlü. ” Low post” dediğimiz sırtı dönük oyunu var. Bu sırtı dönük hücumlarda hem atabiliyor hemde attırabiliyor. Mevkidaşlarına göre çok iyi bir ribauntçu, size genişliği ve box-out yapabilmesi bunda temel etkenlerden. Profesyonel bir oyuncudur, pek sorun çıkaran bir karekter değildir. Öyle bir görev adamıdır ki istenildiği zaman takımın lideri bile olabilir yani verilen görevi elinden geldiğince yapar.

EKSİLERİ

Redding’i sadece bu sezon Darüşafaka formasıyla izlemiş olanlar bu yazdıklarıma katılmayacaklardır ve haklılar. Kariyerinin en kötü sezonlarından birini geçiriyor Daçka formasıyla burada geniş rotasyon içerisinde kayıp olmuş, rol kargaşası yaşar durumda. Bunun dışında teknik olarak eksileri; Çabuk ayaklı değil rakibini geçerken veyahut defans yaparken ağır kalıyor. Üst vücudu çok iri ama fit değil. Defansı bazen yapabiliyor ama defansıf olarak defoları var. İstikrar sıkıntısı söz konusu burada, inanmakla alakalı bir durum var yani koç ile uyumu çok önemli. Reggie Redding, daha büyük rollerde daha çok sürelerde daha verimli olabilicek oyuncu. Sorumluluk onun oyununu yükseltiyor.

Sezon Ortalamaları :

22.7 dakika , 6.5 sayı, 3.0 ribaunt, 3.2 asist, 1.1 top çalma ve 1.5 top kaybı.

Fabbien Causer

Takım: Laboral Kutxa

Yaş: 28

Boy: 1.95

Ülke : Fransa

Erman Kunter’in elinden çıkmış, modern basketbolun Avrupalı bir temsilcisi. Yüksek tempoyu sever ve “Koş-koş” oyunu çok iyi oynar. Golden State Warriors’un dünya baskeboluna kazandırdığı “Pace and Space” basketbolunun Avrupa kıtasındaki temsilci üyelerindendir. Takımı ateşleyen bir dinamo gibidir çok enerjiktir. Transition hücumlarda hem kaldırıp atabiliyor hem de süratlice potaya gidebiliyor yani bu geçiş oyunlarında Avrupa ölçeğinde en iyilerden. Fiziksel olarak çok hızlı, fast break’lerde potoya ilk koşan oyuncu genelde o oluyor. İyi bir dış atıcı , yüzdeli atıyor yayın gerisinden. Pek fazla oyunu zorlamaz, sırası gelince skorunu atar. Toplu veya topsuz potoya girişleri iyidir özellikle topsuz oyunda yaptığı boş penetrelerinden çok ekmek yiyor. Savunma özelliklerine gelirsek; Her şeyden önce müthiş bir savunmacı. Gölge gibi rakibini takip etmez. Ama defans bilgisi gayet iyi bir oyuncu olduğu için rakibi bilerek ve iyi savunur. Topsuz oyun savunmasında rakibini iyi kovalar. Causer’ün tuttuğu adam perdeden çıkıp kolay kolay şut atamaz, attırmaz. Çok kurnaz ve sezgileri iyidir bu bağlamda top çalar muazzam bir top hırsızıdır ve çaldığı toplarda rakip potaya sayı olarak dönüyor çoğu zaman. Mevki olarak 2 ve 3 numara oynayabiliyor. Karakter olarak ise sorunlu bir oyuncu değil, işini en iyi şekilde yapan görev adamı profilinde.

EKSİLERİ

Bir guard olarak topla pek yaratıcı bir isim değil. Topla ilişkisi az, topu yere vurmayı iyi beceremez. Yanındaki oyun kurucunun kesinlikle yaratıcı bir oyuncu olması lazım yoksa yaratıcılık sıkıntısı yaşanır takımda. Bunlara ek olarak set hücumunda zorlanır pek beceremiyor çünkü hızlı hücuma daha yatkın. Yıldızlardan oluşan takımları tamamlayacak, takımın askeri olabilecek, verimli, nadide bir parça Fabien Causer. Her takıma lazım..

Sezon Ortalamaları:

28.1 dakika , 10.2 sayı, 2.8 ribaund, 2.3 asist, 1.5 top çalma ve 1.6 top kaybı

Dwight Hardy

Takım: Trabzonspor

Yaş: 28

Boy: 1.88

Ülke : A.B.D

Bir ordu düşünün ki bütün silahlara sahip saldırı gücü çok iyi.. İşte D.Hardy’de bütün hücum silahlarına sahip bir ordu bu oyunun hücum tarafında.. Her şeyden önce komple bir skorer. İşin hücum kısmında efektif olabilcek bütün argümanlara sahip. El üstü şut atar, perdeden çıkıp atar, pick&Roll oyununda uzun perdesinden yararlanarak atar, potaya gider felan. Lider oyuncudur ama skor liderliği yapar oyunun temposunu belirleyen bir oyuncu değildir. İsolation hücumlarda çok etkili , sete sette işler sıkışınca başvuracağınız yegane oyunculardan biri. Keskin bir şutör ama sadece şutuna bağlı bir oyuncu değil. Delici bir oyuncu, ayakları çabuk ve hızlı potoya gidebliyor. Gittiği zamanda size yani kalıp olarak iyi olduğu için vücudunu araya iyi koyarak skorunu üretebiliyor. Topsuz potaya gidişleri var bunlardan oldukça sayı çıkarıyor ya da yardım çekiyor üstüne boş adamı bulup sayı attırıyor. Her maç 15+ sayı bulan inanılmaz bir skorer. Sorumluluk almaktan çekinmez, gerekirse bir maçta 20 küsür tane şut bile atar. Skor olarak yakın giden bir maç var ve son topu kullancaksınız, şüphe etmeden son topu verebilceğiniz bir oyuncu. Topla ilişkisi iyi üst düzey bir ball handler. Asist yapar ama fazla pasör değil ya da kendi atmayı tercih ediyor. Mevki olarak both guard oynayabiliyor olsada net bir 2 numara. Mütevazi, sakin karakterlidir aklında çoğu zaman bu oyun vardır.

Eksileri

Kendi skoru için sistemi bozabiliyor yani pas vermesi gereken yerde atıyor. Kendi oyununda bir tık daha çok önem veriyor. Top kaybı oranı yüksek, fazla top kaybı yapıyor maç içerisinde buda takımın momentumunu aşağı çekiyor. Vasatın biraz altı bir savunmacı defoları var işin savunma kısmında. Bulunduğu takımlarda ana skorer olduğu için takımına çok bağlıdır. Kötü oynadığı gün takımını aşağı çeker onun için onu yedekleyecek bir 2. Skoreriniz varsa daha fazla fayda verecek elit bir skorerdir..

Sezon Ortalamaları :

32.1 dakika , 15.3 sayı, 2.0 ribaunt, 3.2 asist, 0.7 top çalma, 2.4 top kaybı

Dominique Johnson

Takım: Banvit

Yaş : 28

Boy: 1.96

Ülke: A.B.D

Oyunun her alanında etkili, konsantrasyonu yerinde olduğu zaman geceyi gündüze çevirecek, geç keşfedilmiş bir yıldız. Skor yönü yüksek bir oyuncu. Yayın dışından skor yönü yüksek bir oyuncu iyi atar. İsolation hücumda etkilidir. Geçiş hücumlarında hızlı bir oyuncu olduğu için çok başarılı. Klasik şütorler gibi perdeden çıkıp şut atabiliyor. İlk adımı muazzam derece çabuk, modern basketbolda çok kullanılır bu kelime”patlayıcı”yani delici bir oyuncu. Potaya gidebiliyor ve buradan kendine ekmek çıkarabiliyor. Hemen hemen her maç çift hanelere ulaşan net skorerdir. Oyununun tanımı ; Yaratıcı değil bitirici diyebiliriz. Asistçi değildir pek, skorerdir. Topa baskıyı iyi yapar. Defans gayreti ve bilgisi vardır. Uzun kollarının da avantajıyla çok top çalar. Mevkidaşlarına göre çok güçlü bir fiziği var ve çok atlet bir guard. Mevki olarak 2 ve 3 numara oynayabiliyor, iki mevkide de pek mach-up sıkıntısı yaşamıyor eşleşmelerde. Mücadele yönü hat safhada istekli bir oyuncudur.

EKSİLERİ

Çok istikrarsız bir oyuncu bir maç var bir maç yok. Oyun içinde konsantrasyon sıkıntısı yaşıyor. İlk şutu girmeyince falan oyundan düşebiliyor. Duygusal bir karaktere sahip, maç içerisinde gelişen bir çok olaydan etkilenebiliyor. Teknik eksikleri azda olsa var ama mental eksikleri oyununa daha çok etki eden kısım. D.Johnson, psikolojik eşikleri aştığı ve istikrar sorununu yendiği zaman Avrupa kıtasına fazla gelebilecek ender oyunculardan biri. Attığı zaman arefeden bayram yaptırır..

Sezon Ortalamaları

30.7 dakika, 14.1 sayı, 2.6 ribaunt, 2.2 asist, 1.4 top çalma ve 1.6 top kaybı

Faris EREL

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here