Artı Eksi: Fenerbahçe Doğuş Sezon Değerlendirmesi

997
Artı Eksi Fenerbahçe Doğuş Sezon Değerlendirmesi

Bu bölümde ele alacağımız takım Türkiye Basketbol Ligi Şampiyonu, Fenerbahçe Doğuş.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Fenerbahçe Doğuş sezona takım içindeki oyuncularını NBA takımlarına göndermenin sıkıntısı ile başladı. Euroleague’i kazanan Fenerbahçe Doğuş’ta üstün performans gösteren Ekpe Udoh ve Bogdan Bogdanavıc, sırasıyla NBA takımlarından Utah Jazz ve Sacramento Kings’e transfer oldular. Daha sonra bir diğer ayrılıklarda takıma enerji katan Pero Antic’den ve büyük beklentiler ile takıma katılan Anthony Bennett’den geldi. Zeljko Obradovic önderliğinde yine Euroleague’de final 4 yapmak isteyen Fenerbahçe Doğuş kadrosuna  Nikola Melli, Jason Thompson, Sinan Güler, Brad Wanamaker ve Marko Guduric ‘i alarak kadrosunu tamamladı.

Tahincioğlu Basketbol Ligi’nde sezona inişli çıkışlı başlayan Fenerbahçe Doğuş istediği ve arzuladığı performansı sahaya koyamadı. Sezonun ilerleyen zamanında etkileyici bir ivme yakalayan Fenerbahçe Doğuş, sezonun ilk yarısını sadece 2 mağlubiyet ile kapattı. Sezonun ikinci yarısına Banvit yenilgisiyle başlayıp sezonun geri kalanında mağlubiyet yüzü görmedi. Sezonu harika bir sonuç ile noktalayan Fenerbahçe Doğuş ekibi, çeyrek finalde Sakarya BŞB Basketbolu 2-0, yarı finalde Banvit’i 3-0 ve finalde Tofaş’ı 4-1 ile geçerek Tahincioğlu Basketbol Liginin şampiyonu oldu.  Bu sonuçlarla birlikte Fenerbahçe Doğuş Türkiye Basketbol Ligi Kupasını üst üste 3 kez müzesine götürmeyi başarmış oldu.

Türkish Airlines Euroleague sezonuna da istediği gibi başlayamayan Fenerbahçe Doğuş, sezon içerisinde beklenmedik mağlubiyetler aldı. Euroleague’de normal sezonu 21 galibiyet ve 9 mağlubiyet ile 2. sırada bitirdi. Bu sonuçlarla birlikte 7. sıradaki Saski Baskonıa ile eşleşen Fenerbahçe Doğuş, seriyi 3-1 kazanarak adını Final 4 listesine üst üste 3.kez yazdırmayı başardı. Final 4’un Yarı Finalinde Zalgris Kanus’ı yenip, Finalde Real Madrid’e kaybetti. Euroleague’de 36 maça çıkıp 11 maç kaybedip 25 maç kazandı.

PTT Türkiye Kupası’nda Anadolu Efes’e Çeyrek Finalde yenilerek kupaya erken havlu attı. Kupada e-hiç beklenmedik sonuçlar elde eden Fenerbahçe Doğuş sezonu sadece 1 kupa ile tamamladı.

Sezon boyunca Hazırlık maçları dahil 81 maça çıkan Fenerbahçe Doğuş, bu karşılaşmalardan sadece 16 yenilgi ve 65 galibiyet çıkardı.

Fenerbahçe Doğuş’un Artıları

Fenerbahçe Doğuş’u inanılmaz kılan noktalardan bir tanesi pes etmemeleridir. Her maça galibiyet parolası ile başlıyorlar ve bu sebepten dolayı hiç pes etmiyorlar. Koçlarının Zeljko Obradovic olması takımı her zaman en üst seviyede basketbol oynamaya itiyor. Zeljko Obradovic ile çok iyi ivme yakalayan Fenerbahçe Doğuş hangi kadro veya hangi 5 ile maça başlasa etkili defansı ile kazanmayı başarıyor. En büyük artılarından biriside kadro zenginliğine sahip olmalarıdır. Avrupa’da ve Türkiye Ligi’nde başka bir takımda Fenerbahçe Doğuş’ta ki gibi kadro genişliği bulunmuyor. Bir diğer artıları etkili ve bilinçli bir taraftara sahip olmasıdır. Ev sahibi olduğu maçlarda sadece 5 kez kaybetti.

Fenerbahçe Doğuş’un Eksileri

Fenerbahçe Doğuş’un eksilerinden bir tanesi sezona başlarken ayrılan oyuncularının yerini dolduramamasıdır. Bunun sıkıntısını kaybettikleri maçlarda çok fazla hissettiler. Oyuncuların her maç farklı performans sergilemeleri Euroleague Finalini kaybetmelerine neden oldu.

Öz Eleştiri

Fenerbahçe Doğuş kendini eleştirebilecek pek fazla açık bulundurmuyor ama göze çarpan birkaç noktadan bahsetmek lazım. İlk olarak pivot pozisyonunu dolduramadılar ve Jason Thompson’ı oyuna kazandırabilmek için çok denediler ve bu bir çok hataya yol açtı. Marko Guduric’in takıma çok geç alışması takımı bazı maçlarda ve Final maçlarında zor duruma soktu. Son olarak Fenerbahçe taraftarının maç seçme olayı takıma çok yansıdı. İstediği desteği sadece belirli maçlarda buldular. Hatta bu durumu Zeljko Obradovic bir çok basın toplantısında dile getirdi.

Genel olarak harika bir sezon geçiren ve bizi gururlandırmayı başaran Fenerbahçe Doğuş Ekibini tebrik eder ve başarılarının devamını dilerim.

Recep Aydoğan

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here