Analiz: Clippers’ın Marcus Morris Hamlesi

706
Analiz: Clippers'ın Marcus Morris Hamlesi

Los Angeles Clippers, geçtiğimiz günlerde, bu sezon New York Knicks forması altında 44 maçta 19.3 sayı, 5.4 ribaund ve 1.4 asist ortalamaları ile oynayan Marcus Morris’i, Moe Harkless, Jerome Robinson ve draft hakları karşılığında kadrosuna kattı.

Clippers’ın, “şu anda kazan” felsefesi yüzünden takas dönemi bitmeden bir hamle yapması çoğu kişi tarafından bekleniyordu. Fakat, çoğu kişi tarafından beklenmeyen şey ise, bu takasın oyun kurucu rolü için olmamasıydı.

Neden oyun kurucu takaslanmadı?

Paul George’u takaslamak için Shai Gilgeous-Alexander gibi bir oyun kurucuyu feda eden Clippers, onun yokluğunda Lou Williams ve Patrick Beverley ile yerini doldurmaya çalışsa da, bazı maçlarda bu açıdan sıkıntı yaşadı. Fakat, yeni yılın başından itibaren oyun kurucu rolüne adapte olan ve Clippers’ın 9-3 gitmesini sağlayan gizli kahraman Patrick Beverley, bu eksikliğin daha az hissedilmesine yol açtı. Bunun yanı sıra asıl kahraman olan Kawhi Leonard’ın, bu sezon kariyer asist ortalaması olan 2.6 asistin 2 katı 5.2 asist yaparak oynayarak oyun kurulmasında daha çok yer alması bu sorunu daha da önemsizleştirdi. 

Oyun kurucu takaslamayı tercih etmemelerinin bir sebebi de bu role çok uyumlu olacak Darren Collison’ın emeklilik kararını değiştirmekten vazgeçmesi de denebilir. Darren Collison’ı takıma katamayınca, kendine uygun bir alternatif de bulamayan Clippers, Pat Bev ve Kawhi’a güvenerek bu yolda devam etmiş olabilir. Bu konuya olan güvenleri de takastan gelen diğer bir oyuncu olan Isaiah Thomas’ı serbest bırakmalarından da görülüyor.

Neden Marcus Morris?

Clippers’ın yazın da takip ettiği Marcus Morris, görev adamı rolünde oldukça etkili bir oyuncu. Patrick Beverley ve Lou Williams gibi sahada sert oynamaktan çekinmeyip elinden geleni yapıyor. Bu oyun şeklinin de Clippers’ın mücadeleci ve hırçın kültürü ile uyum sağlamasında yardımcı olacağına inanıyorum. Zaten son dönemlerde güçlü fiziği ve istekli savunması ile bilinen Clippers, alan savunmasını güçlendirerek Rockets gibi çizgiden şut atmaya odaklı takımlara karşı ekstra savunma önlemi yaratma şansını da elde etti.

Bu takas hamlesi ile, savunmanın taktiksel tarafında oyununu geliştiren Clippers, oyuncularını daha az yorma insiyatifi de elde etti. Bu özellikleri de Clippers’in Kawhi ve Paul George gibi sakatlık riski yüksek oyuncuları daha çok dinlendirme şansı veriyor ve playoff’larda daha tehlikeli yapiyor.

Can Ölmezoğlu

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz