Anadolu Efes’te Ergin Ataman Dönemi Başladı

519

Anadolu Efes’te uzun süredir beklenen koç değişimi yaşandı ve Perasovic ile yollar ayrıldı. Hırvat koçun yerine Ergin Ataman göreve getirildi.

Öncelikle; Perasovic’in bu sezonki başarısızlığı ve kendisiyle yolların ayrılma sürecinin üzerinden konuyu açmakta yarar var. Tecrübeli koç, bu sezon kadroyu yeniden oluşturdu ve kendi istediği basketbol tarzını parkeye yansıtabilecek oyuncuları seçmeye çalıştı. Efes’in sıkıntılarının başlangıcı da işte bu seçme aşamasıydı. Josh Adams ve Edo Muric gibi Euroleague standartlarında kalitesi tartışılır oyuncuların tercih edilmesiyle birlikte, hatalar zinciri başlamış oldu. Simon ve Stimac gibi bu sisteme ayak uydurması mümkün olmayan oyuncular tercih edildi. Örneğin; Stimac’ın sezon başladığı andan itibaren müthiş bireysel performansından bahsediyoruz ancak dediğim gibi; bireysel! Stimac, transition ve isolation merkezinde hücum eden ve tempoyu sürekli yukarıda tutmaya çalışan bir takım için el freninden başka bir şey değil. Beraber oynadığı oyuncuların performansını düşüren ve takımın oyununu kendisine mahkum eden tarzda bir oyuncu. Dunston’un düşen performansını da doğrudan Stimac’a bağlamak gayet makul. Simon gibi kariyeri düşüşte olan ve fiziksel kapasitesi bu takım için yeterli seviyede olmayan bir oyuncu tercih edildi. Çok doğal bir şutör Simon ve 3 numaradan oyun görüşü olan bir isim ancak onun pasör özelliklerinin kullanılacağı bir düzen yoktu ortada. Savunmadaki açıklarının da kapatılması pek mümkün olmadı. Ledo-McCollum ikilisinden, Darius Adams-Mike James ikilisini yaratmaya çalıştı Perasovic ancak oyuncuların mental yapıları ve kapasite farklarını göz önüne almayı unuttu (Hatırlayacağınız üzere Mike James-Darius Adams ikilisiyle o zamanki adıyla Laboral’i Final Four’a taşımayı başarmıştı Perasovic). Ledo tercihinin de ne kadar yanlış olduğu, lig lisansı iptal edilince anlaşıldı. Takımdaki rolü bir anda azaldı ve sezon ortasında takıma gelen Zoran Dragic’in ekstra katkısı, takım adına vazgeçilmez bir hal aldı. Kısacası tecrübeli koç, sezon başında oluşturduğu ancak bir türlü parkeye yansıtamadığı plandan çok çabuk vazgeçti ve yeni arayışlar içerisine girdi. Efes’in sahasında aldığı Baskonia yenilgisi de Perasovic’in sonu oldu. Tecrübeli koça fazla sabredildiği kanaatindeyim. Özellikle Euroleague’de telafisi oldukça zor bir noktada Efes ve bu değişim daha önce de yapılabilirdi. Son yıllarda özünden uzaklaşan ve benliğini bulmaya çalışan Efes’in, bir sezonu daha çöpe gitmiş olabilir. Peki bu noktada, Ergin Ataman Anadolu Efes’e neler katabilir?

Anadolu Efes’in Ergin Ataman’a ihtiyacı olduğu kadar Ergin Ataman’ın da Anadolu Efes’e ihtiyacı olduğu bir dönemdeyiz. Tecrübeli koç, Galatasaray Odeabank macerasının ardından Efes’in başında yeniden podyumda olacak. Türk basketbol tarihinin en değerli koçlarından bir tanesi Ergin Ataman ve NBA’da yer almanın kendi adına önemli bir hedef olduğundan bahsetti. Bu hedef doğrultusunda, Anadolu Efes’in koçu olarak göz önünde bulunması ve kariyerindeki sayısız başarıya bir yenisini daha eklemeye çalışması, kendi adına da fazlasıyla kıymetli olacaktır. Anadolu Efes kanadında da beklentiler oldukça yükselecektir. Zira Ergin Ataman hamlesi, Efes’in köklerine dönme arzusunu iyiden iyiye kabartmıştır. Kulüp geleneği ve doğası gereği Anadolu Efes; savunma basketbolu oynayan, savunma kaynaklı kolay basketlerle tempoyu yakalayan ve tempoyu bulunca da skor hacmini genişleten bir takım. Hasreti çekilen bu takımı da ancak Aydın Örs ekolünden gelen birisi hayata döndürebilirdi. Ergin Ataman, bu ekolün en önemli temsilcilerinden bir tanesi ve gerek oyun karakteristiği gerek oyuncu tercihleri bakımlarından da şuan ki kadroyu maksimum verimle kullanabilecek bir koç. Hücum çeşitliliği fazla olan oyuncularla oynamayı sever Ergin Ataman ve Efes’in güncel kadrosunda bu tarz isimler mevcut. Halihazırda McCollum, Ergin hocanın Avrupa sahnesine çıkardığı bir oyuncu. Derrick Brown, 4 numarada birebir hücumu olan ve gerek çembere giderek gerek şutla pozisyonu bitirebilen bir isim. Dunston, atletizmi ve enerjisiyle Ergin hocanın savunmada aradığı tarzdaki oyunculardan bir tanesi. Göksenin Köksal’dan müthiş bir ceza şutörü ve elit bir savunmacı yaratan tecrübeli koçun, Birkan Batuk’u da buna yakın bir rolde kullanabileceğini düşünüyorum. Simon’dan bir Micov, Ledo’dan da bir Blake Schilb yaratmaya çalışacaktır. Özetle; elindeki oyunculardan maksimum verimde faydalanacaktır tecrübeli koç. Sezonun geri kalanına gelirsek; Euroleague’de play-off şansı oldukça azaldı Efes’in ve Ergin Ataman faktörüne rağmen ilk 8’de yer alabileceklerini sanmıyorum. Ligimizde de yine üst sıraları zorlayacak ve şampiyonluk adına bir umut ışığı yakacak bir takım izleyeceğimizi düşünüyorum.

BORA BURÇ BİLBAN

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz