Anadolu Efes’in Mücadelesi Şampiyonluğa Yetmedi

141
Anadolu Efes’in Mücadelesi Şampiyonluğa Yetmedi

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda, Vitoria-Gasteiz Fernando Buesa Arena’da oynanan THY Euroleague final karşılaşmasında temsilcimiz Anadolu Efes, Rus ekibi CSKA Moskova ile karşı karşıya geldi. Son saniyelere kadar süren mücadelede temsilcimiz Anadolu Efes her şeyini ortaya koyarak savaşmasına rağmen sonunu getiremedi ve şampiyon CSKA Moskova oldu.

Karşılaşmanın 5’leri:

USA Team Fans
Sponsor - USA Team Fans

Anadolu Efes: Larkin, Anderson. Micic, Moerman ve Dunston.
CSKA Moskova: De Colo, Hackett, Clyburn, Kurbanov ve Hunter.

Final karşılaşmasının ilk dakikaları 2’şer üçlük olmak üzere karşılıklı basketlerle skor tablosunda 10-10 eşitlik ile başladı. Temsilcimiz adına ilk toplarda sabırlı olarak hücum süresini kullanarak geçirdiğimiz birinci çeyreğin ilk yarısında James Anderson 7 sayı ile öne çıktı. Rus ekibinde ise Kurbanov ve Higgins’in etkili hücum performansı ile maç saatinde 4 dakika kala 14-15 CSKA üstünlüğü ile molaya gidildi. Çeyreğin son dakikalarında hücumlarında hızlanarak kontrolü kaybeden Anadolu Efes karşısında savunma hassasiyetini yükselterek hücumda da Higgins ve Hackett ile birer üçlük bulan CSKA Moskova, öne geçti ve ikinci çeyreğe geçilirken Higgins’in ilk çeyrekte ürettiği 11 sayı ile 20-29 skor avantajının sahibi oldu.

İkinci çeyreğe skor anlamında Sergio Rodriguez’in üçlüğü ile başlayan taraf CSKA Moskova oldu(20-32). Skor bulmakta epey zorlandığı ilk dakikaların sonunda Shane Larkin’in Kyle Hynes’a yaptırdığı sportmenlik dışı faul ile ilk sayılarını teknik serbest atışları takip eden iç basketten bulan ekibimiz Anadolu Efes, skoru farkı 24-34 ile 10’a indirdi. Larkin’in her iki tarafta da mücadelesiyle takımı canladırma çabaları takım arkadaşlarından da destek buldu ve maçın ilk 15 dakikasında %80 ile inanılmaz bir üçlük yüzdesi bulan Rus rakip, temsilcimizin baskısı ile hücumda hata yapmaya başladı ve ilk yarıda 3 dakika kala Simon’un üçlüğü ile farkı tek hanelere indirmeyi başardık(34-41). Temsilcimiz, Micic’in son dakikada dripling üzerinden ürettiği üçlük ve ardından gelen savunma ile farkı ikiye indirerek yarıda soyunma odasına 42-44 geride girmeyi başardı.

Üçüncü çeyreğin ilk Efes hücumunda bulduğu üçlük ile Simon, Anadolu Efes’i 45-44 öne geçirdi fakat üzerine gelen iki CSKA basketi ile Rus temsilcisi tekrar sko avantajını 45-48 ile lehine çevirmeyi başardı[08:58]. Temponun düşmesiyle ve her iki tarafa da çıkan faul düdüklerinin de rüzgarını arkasına alan CSKA Moskova, Dunston’ın oyundan çıkmasından istifade ederek skoru 52-60’a getirdi. Takım olarak 3. çeyreğin ortasına kadar %70.6 ile üçlük atan Moskova ekibinde Clyburn’ün 4. üçlüğü ile skor 52-63’e geldi ve fark tekrar çift hanelere yükseldi[03:51]. Çeyrek bitimine 02:35 kala koç Ergin Ataman risk alarak 4 faul ile mücadele eden Dunston’ı savunma zaafiyetini gidermek amacıyla oyuna almayı tercih etti. Savunmadaki düzenlemelerin de yardımıyla maça tekrar tutunan Efes’in mücadelesi karşılık buldu ve Shane Larkin’in son saniye üçlüğü ile temsilcimiz son çeyreğe 62-68 geride girdi.

Şampiyonu belirleyecek son 10 basketbol dakikasına girerken çeyrek CSKA Moskova’dan Sergio Rodriguez’in üçlüğü ve Dunston‘ın 2 sayılık basketi ile başladı(64-71). Larkin’in kendisine yapılan faul üzerinden ürettiği 3/3 serbest atış ve onun arkasından Dunston’ın Hackett’ın üzerinden yaptığı inanılmaz poster smaç ile skor 69-73’e geldi. CSKA cephesinin temponun yükselmesine izin vermeden De Colo ile bulduğu üçlük ve Ergin Ataman’ın taktiksel olarak aldığı teknik faul akabinde fark tekrar CSKA lehine 71-83 çift hanelere yükseldi. Finalin son 4 dakikasına girerken Simon’un ve Micic’in üçlükleri ile fark ile 6’ya (77-83) düştü. Son 2 dakikada ribaund hatamız ile Clyburn’den yediğimiz turnikenin ardından Dunston’a yapılan sportmenlik dışı faul ile fark tekrar 6’ya indi(79-85). Shane Larkin’in farkı 4’e indiren tepe oyununun peşine yaptığımız faulü 2/2 ile değerlendiren Higgins farkı 6’da tutmayı başardı. Larkin ve Micic’in son dakikadaki topları değerlendirememesinin ardından Clyburn’den gelen 2 serbest atış ile skor 81-89’a geldi ve maç CSKA Moskova’nın 83-91’lik zaferi ile sonuçlandı.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here