Anadolu Efes vs. Barcelona: Moral

227
Anadolu Efes vs. Barcelona: Moral

Anadolu Efes-Barcelona müsabakasına hızlı başlayan taraf Barcelona’ydı. Nick Calathes’in öncülüğünde hücumda istediği ritmi yakalayan Barça’ya Anadolu Efes, Bryant Dunston ile cevap verdi. Dunston boyalı bölgedeki etkinliği ve savunmada çaldığı toplarla Anadolu Efes’e hayat verirken Alex Abrines de skor üretimiyle Barcelona’yı canlandırdı. İlk çeyreğin son diliminde Shane Larkin’in parkeye adım atmasıyla Anadolu Efes usul usul farkı eritmeye başladı. Larkin’in adam eksiltme becerisi, takım arkadaşlarını doğru pozisyonlarda topla buluşturması Efes’in hücumda istediği düzeni yakalamasını sağladı. Çeyreğin son topunda James Anderson’ın yayın gerisinden faul aldırması, Efes’in yakaladığı momentumun bir başka işaretiydi.

2. periyotta Larkin maça damga vurdu. Ele avuca sığmayan skorer guard şutlarıyla, akrobatik turnikeleriyle, açık alandaki slalomlarıyla ve asistleriyle Barcelona savunmasının direncini kırdı. Hangi oyuncu Larkin’i tuttuysa veya ikili oyunlardaki adam değişiminden sonra hangi oyuncu Larkin’in karşısında kaldıysa hiçbiri onun yaratıcılığını engelleyemedi. Rodrigue Beaubois kenardan getirdiği enerjiyle, Krunoslav Simon üçlükleriyle Larkin’e eşlik etti.

Anadolu Efes vs. Barcelona: Moral – Krunoslav Simon

Simon’u bu çeyrekte bulan isim de Larkin’di. Barcelona, Rolands Smits’in üçlükleriyle ayakta kalmaya çalıştı. Nikola Mirotic’in çember altı ve orta mesafe katkısı, Cory Higgins’in potaya atak ederek aldığı temaslar da Barcelona’nın birinci yarıda oyuna ortak olmasını sağlayan etkenlerdi.

3. çeyrek, Anadolu Efes’in parkeye tamamen ağırlığını koyduğu, Barcelona’nın hamlelerini çözümsüz bıraktığı bir zaman dilimiydi. Vasilije Micic hücumda parlarken Larkin attığı sayıların yanında savunmada da yıldızlaştı. Larkin, Higgens’ı savunmada yıpratmasaydı onun deliciliği Efes’in başına daha fazla bela açabilirdi. Adam Hanga’nın penetre pasında topu çalan, savunma ribauntlarına destek olan da yine Larkin’di. Barcelona, Calathes’in organizatörlüğünde bir çıkış aradı ama son çeyreğe gidilirken 14 sayılık diferansla geride kaldı. Sarunas Jacikevicius’un çeyrek sonunda aldığı teknik faul, Barcelona adına gidişatın pek parlak olmadığını gösteren çarpıcı bir simgeydi.

Son periyodun girişinde Calathes Barcelona’yı sürüklemeye devam etti. Anadolu Efes, buna karşılık içeride Dunston’ı etkin biçimde kullandı.

Anadolu Efes vs. Barcelona: Moral – Bryant Dunston

Gelgelelim, Dunston’ın gayretine rağmen Anadolu Efes hücumda kısırlık çekmeye başladı. Hanga’nın, Higgins’in ve Mirotic’in peş peşe üçlükleri de gelince Ergin Ataman mola almak zorunda kaldı. Molanın ardından Anadolu Efes, defansta ciddi bir reaksiyon gösterdi. Micic ve Simon hücumda sorumluluk alarak Efes’e nefes verdi. Dunston, Abrines’e yaptığı blokla geri dönmeye çalışan Barcelona’ya göz dağı verdi. Calathes yeniden kıpırdanırken Micic şık bir reverse üzerinden soktuğu orta mesafeyle Barcelona’nın yükselişini kesti. Dunston’ın savunmayı toparlaması, Larkin’in bitiriciliğini tekrarlaması, Barcelona’nın oyuna tutunma inadını sonuçsuz kıldı. Anadolu Efes böylece, geçen haftanın trajik sonuçlarının ardından çok önemli bir galibiyet aldı.

Anadolu Efes, EuroLeague’in en iyi kadrolarından birine sahip. Kısaları gününde olduğunda Efes’in bu ligde yenemeyeceği takım yok. Shane Larkin, Avrupa basketbolunda eşleşmesinin olmadığı bir guard. Adımlarını çok doğru yere atıyor, topu çok doğru yere vuruyor, parmak hassasiyeti ve bitirişleri elit seviyede. Skorerliğinden dolayı arka planda kalıyor ama Larkin aynı zamanda çok da iyi bir pasör. Pası verirken topun şiddetini çok iyi ayarlıyor. Larkin hem oynayan hem de oynatan bir guard. Larkin’in kendini bulması, Anadolu Efes’in dönemsel sorunlarını aşıp EuroLeague’de yeniden üst sıralara tırmanmasını sağlayacaktır.

Bu noktada koç Ergin Ataman’a da bir parantez açmak gerekir. 2. periyodun sonuna doğru Larkin turnikeye giderken maruz kaldığı temasa hakemler faul çalmayınca Ataman buna tepki gösterdi, akabinde de teknik faul aldı. Ataman bu itirazıyla Larkin’e yanında olduğu mesajını verdi. Larkin bazen duygusal inişler yaşadığı için Ataman’dan aldığı bu destek, mental anlamda da güçlenmesini sağlayacak, bu da performansına olumlu yansıyacaktır.

Evet, Larkin geri döndü. Anadolu Efes son derece sert ve yıpratıcı bir maçı kazandı. Çıkış için şimdi sağlam bir zemin var.

Mehmet Şükrü Özen

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz