Anadolu Efes, Panathinaikos’a Konuk Oldu

182
Anadolu Efes, Panathinaikos'a Konuk Oldu
Anadolu Efes, Panathinaikos'a Konuk Oldu

Atina Serüveni Tatsız Bitti

Basketbol adına yaşamının önemli bir bölümünün geçtiği kulübe geldiği zaman oldukça şaşkın olan Ergin Ataman’a hak vermiyor değilim. Neden? Merter’deki fabrika üretiminin yerinde yeller esiyor ama salon olduğu yerde duruyor. Ancak kulüp içinde ilk idman ve maçtan itibaren büyük şaşkınlık içinde olan Ataman, büyük bir çıkmazın içinde kaldığını hissediyor. Kadronun birbiri ile uymazlığı ve maçlarda alınan neticelerden sonra oyuncuların aymazlığı karşısında büyük şaşkınlık içinde kalıyor! Euroleague maçlarında alınan neticeler resmen üzücü!

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

FIBA ve Euroleague’de yıllardır gövde gösterisi yapan Anadolu Efes bu sene başında basketboldan anlayan kim varsa sorsanız “asla bu neticeleri ve puan cetvelindeki yansımayı tahmin edemezdi!” Türkiye’de ilklerin takımı olan Efes’in “Koraç Kupası Şampiyonluğunda asistan Coach ve Selanik’teki ilk Final-Four’da Head Coach olan Ergin Ataman büyük şok içinde!” Gerçekten Ergin Hoca’nın işi çok zor. İlk kez düştüğü son sıralardan çıkmak için cebelleşirken, acaba hangi oyuncularla yol almalı? Kimleri transfer etmeli? Bu kadroya kafasındaki, savunmayı oyuncuların bu evresinde onlara nasıl öğretecek?

PANATHINAIKOS 90-79 ANADOLU EFES

Al işte Panathiniakos deplasmanı! İlk yirmi dakikanın özeti: Ancak 13 ribaund, 3 asist ve 1/9 üçlük yüzdesi ve potamızda 47 sayı! Bu nasıl bir istatistik! Aslında attığımız 33 sayı fena değil! Ancak savunmanın bu kadar kötü olması umutları çürütüyor! Ergin Ataman’ın çaresizlik içinde ellerini yanına düşürmesi “durumu özetliyor aslında!” İlk yarıda bir tek Adams 10 sayı atarken Mccollum sakat kenarda oturuyor. Biraz Dunston, biraz Brown. Stimac’ı lütfen sormayın! Panathiniakos ise 5/10 yüzde elli ile üçlük atarak savunmamızı talan ettiler. Benim bildiğim Ergin Ataman mutlaka bir çare bulacaktır. Yine maçı canlı izlerken an ve an yazıyorum.

İkinci yarı başladı 3. çeyrekte 3.24 kala Calathes’in inanılmaz asisti Gist’in potamızda smaçla neticelenmesi tiribünlerde zafer şarkıları söylenmesine neden oldu (Gist Fenerbahçe’de tu-kaka diyerek kovulan oyuncu. Gist yıllardır Panathiniakos’ta başarı ile basketbol oynuyor!).

Üçüncü çeyrek biterken savunmamız iyice çöktü. Bu anlarda Stimac oyunda ama sayı atamadığı gibi elini potayı bile göstermediler: 70-56. Son çeyreğe başladığımızda tüm yüreğimizden geçen “güç, sevgi ve inanç” duygularını bir pakete koyup acil posta ile Atina Olimpiyat salonuna, Ergin Ataman ve öğrencilerine gönderdik. “Haydi arkadaşlar bu ortalığı inleten zafer şarkılarını susturalım.” Skor olarak belki yetersiz kalıp yenilebiliriz, ancak iyi oyunlarla maçı tamamlayalım. 7.45 dakika kaldı skor 78-62 aleyhimize.

Panathiniakos geçen senenin Euroleague şampiyonu Fenerbahçe’ye elenip Final-Four yolunda saf dışı kalınca Patronları İstanbul-Atina hattını uçak yerine otobüsle yollayınca belli ki “kulaklarına iyi küpe olmuş.” Bu sene mutlaka Final-Four yapmaya karar vermişler. 8 maçtır yenilmiyorlar. Puan cetvelinin üst sıralarında yer almaya kararlılar. Maça öyle asıldılar ki, Panathiniakos takım halinde 14/26 (%54) yüzde ile 3 lük atarken, 23 asist ile cümle aleme önemli mesaj yolladılar! Maç sonu, 90-79’luk skor aslında hiç yakışmadı ama yapacak bir şey yok! Ergin Ataman’ın yol vereceği Adams 20 sayı 5 asist ile takımın en önemli oyuncusuydu.

Kısaca Ergin Ataman için bir hayli kafa patlatacağı günler devam edecek gibi görünüyor. Böyle bir galibiyetten sonra Olimpiyat Spor Salonunun önüne Limuzin’ler gelmiş. Patron Panathiniakos’lu oyuncuları evlerine Limuzin ile yollamış! (Yunan Takımının patronu, tam yıllar önceki futbol kulüp başkanları gibi! Galibiyet ve yenilgilere bakış açıları!)

İsmet Badem

Panathinaikos – Anadolu Efes maçının özeti:

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here