Almanya’nın Yükselen Devi : Bayern Münih

272
Bayern Münih
Bayern Münih

Almanya’da spor takımı denildiğinde akla gelen ilk takım kimdir diye bir soru sorsak ezici bir çoğunluk Bayern Münih Futbol takımını gösterir. Futbol piyasasında zirveye yakın oldukları gibi popülerlik yönünde de dünyanın en çok izlenen takımları arasındadır.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Futbol birçok ülkede olduğu gibi Almanya’da da en çok ilgi gösterilen spor dalı olduğu için çok az kesim basketbola ilgi göstermiş dolayısıyla çok fazla ön plana çıkan basketbol takımı olmamış, sadece 95’te Koraç Kupası’nı kazanan Alba Berlin ve özellikle son zamanlarda Avrupa kupalarına katılan Brose Baskets Bamberg olmuş.

Son yıllarda bu takımları Avrupa kupalarında üst sıralara oynarken göremezken Almanya’nın yeni şansölyesi Bayern Münih Basketbol takımı olarak ön plana çıktı. 1946’da kurulan Bavyera Eyaletinin devleri ilk 10 sezon Almanya’da söz sahibi takım konumunda bulunmuşlar ve 1954 ve 1955 yıllarında Almanya Ligini şampiyon bitirmişler. Sonraki sezonlarda seyirci ilgisizliği ve yönetiminin umursamazlığı yüzünden uzun yıllar alt liglerde mücadele etmek zorunda kalmışlar.

Nihayet son zamanlarda Almanya’da popüler olmaya başlayan Euroleague, Bayern Münih yönetiminin iştahını kabartmış olsa ki üvey evlatlarına da ciddi yatırımlar yapmaya başladılar. Robbin Benzing, Heiko Schafarrtzik gibi tecrübeli oyuncuların yanında Nihad Djedovic gibi genç ve kaliteli oyuncularla ciddi maliyetli bir takım kurarak bu sezon Euroleague’e katılıp, önemli takımlara karşı zafer kazanarak adından söz ettirmeyi başardı. Euroleague’e katıldıkları ilk sezonlarında ilk turda 4 galibiyet alıp adını top 16 ya yazdırmayı başardı . Almanya Ligi’nde liderliğini sürdüren yeni şansölye, oynadığı basketbolla her maç seyirci kitlesini hızlı bir şekilde artırıyor. Sezon sonunda güneşi görebilecekler mi merak konusu olsa da uzun yıllar daha adını futbol takımlarında olduğu gibi Avrupa’nın zirvesinde görmemiz hayal değil..

Mustafa Talha

 

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here