Adnan Kapucu: “Bu oyunu ve herkes gibi kazanan olmayı çok seviyorum”

765
Aydın Efespor
Adnan Kapucu Özel Röportaj

Türkiye Basketbol 2. Ligi (TB2L) A Grubu’nda mücadele eden ve bu sezon ligi 28 puanla 7. sırada tamamlayan Aydın Efespor’un başarılı oyuncularından Adnan Kapucu ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

25 yaşındaki Adnan Efespor formasıyla bu sezon, hem takımının hem de ligin en fazla sayı atan oyuncularından biri oldu. (22 karşılaşmada %63 isabetle 374 sayı)

Adnan, Efespor kariyerini, yaşadığı zorlukları, yükselen performansını ve merak edilen pek çok şeyi sizler için cevapladı.

Basketbola nasıl başladın?

Ben babamın eski futbolcu olmasından kaynaklı küçük yaşlarda futbol oynuyordum. Sonra soğuduğumu farkedip başka sporlara yönelmeye başladım ve babama beni bi basketbol takımına kayıt etmesini söyledim ve o gün bugündür basket topunu elimden hiç eksik etmedim.

Maç öncesi nasıl havaya giriyorsun, ritüellerin var mı?

Her maç öncesi mutlaka tüm sporculara sakatlıksız bir maç geçirmesi için dua ediyorum ve formamı öpüyorum. 47 numara giymemin sebebi rahmete giden dedem ve dayım Mardin aşığı iki insandı o yüzden onlar için her maç öncesi o formayı öperek çıkarım maça.

Kariyerinde unutamadığın, senin için özel bir yeri olan maç hangisi?

Kariyerimde unutamadığım maç en son oynadığımız Erzurum maçı. Daha önce hiç öyle yıkılmamıştım.

Kariyerinin en komik anını anlatabilir misin? (Saha içi veya saha dışı olabilir.)

En komik anım Özal senesinde Ocak ayında Samsun’a Universite Ligi turnuvasına gitmiştik. Arkadaşlarımla girdiğim iddia sonucu kış ayında denize girmiştim.

Basketbolcu olmasaydın hangi işle uğraşmak isterdin?

Basketbolcu olmasaydım yine sporcu olurdum. Ya crossfit ile ya da fitness ile uğraşırdım.

Playofflarda rakibiniz Erzurum BŞB’ye serinin 3. maçında deplasmanda son saniye basketiyle talihsiz bir şekilde elendiniz. Serinin ilk maçından son maçına kadar yaşanan zorlu süreçte takım olarak adeta karakter ortaya koydunuz. Erzurum BŞB serisinin alkışlanacak hikayesinin baş mimarı olarak o süreçte neler yaşadınız tüm detaylarıyla senden dinleyelim.

Biz o serinin başlangıcına gelene kadar bir çok problem ile karşı karşıya gelip hepsinin üstesinden geldik. Biz ilk deplasmana gitmeye hazırlık yaparken belediyenin neredeyse 1 günlük yola minübüs göndermesi tüm o yaşananların üstüne tüm kadroyu çileden çıkardı ve gitmeme kararı almıştık. Sonrasında bize yakışmaz diyerek usul yerini bulsun diye gittik. 60 sayı gibi farkla yenilmemizin üzüntü ve buhranıyla aydına döndüğümüzde tüm takım arkadaşlarıma bu işin yürekle ve azimle oynandığını hatırlattım ve aydında maçı 1-1 e getirdik. Erzurum BŞB’nin evinde tüm takım olarak son damlamıza kadar mücadele ettik fakat şans onlara güldü ve turu atladılar umarım serilerinde sakatlıksız bir şekilde devam ederler.

Efespor olarak, sezon öncesi planladığınız hedeflere ulaştınız mı? Takım, sana göre nasıl bir sezon geçirdi?

Efespor olarak hedefimiz play-offa ilk dörtten kalmaktı. Bunu başaramadık maalesef. Bence bu sene bu takım TBL2’ye bir çok şeyi kanıtladı ve çok yol aldı.

Maddi sıkıntılar nedeniyle sezon başında ve ortasında kadronun neredeyse yarısı takımdan ayrıldı. Bir çok kişi, başarılı performansın nedeniyle senin de devre arasında takımdan ayrılmanı bekliyordu. Sezon içinde Efespor ile devam etmeni sağlayan etken neydi?

Benim lügatımda kimseyi yarı yolda bırakmak gibi bir şey söz konusu değil. Ben koçumuz Engin Vence ile bu durumu konuştuğumda “biz bu paraları vereceğiz sadece belediyenin ödeneğini bekliyoruz, bize güven.” denildi ve nitekimde öyle yaptım. Kimse sezon sonuna kadar maaş alamayacağımızı tahmin etmiyordu. Transfer sezonu kapattıktan sonra da artık çok geç kalınmıştı.

Bu sezon Efespor’un maddi sıkıntılardan dolayı kadro derinliğinin olmaması nedeniyle hemen hemen bütün maçlarda tam süre sahada kaldın. Nefesinin kesildiği, gücünün tamamen bittiği, seni en çok zorlayan maç hangisiydi?

Hemen hemen her maç çok ciddi yoruldum fakat evimizde oynadığımız Samsun maçı ve en son oynadığımız play off Erzurum BŞB maçını söyleyebilirim.

Maddi sıkıntılar, rotasyonun olmayışı, çoğu maçta tam süre alman ve daha pek çok olumsuzluğa rağmen pes etmeyip harika bir performans göstererek adeta krizi fırsata çevirdin. Bu zorlu süreçlerin performansını etkilememesi için neler yaptın?

Aslında çok çalışmanın dışında extra bir şey yapmadım. Bu oyunu ve herkes gibi kazanan olmayı çok seviyorum ve bu beni hep motive ediyor.

Gösterdiğin başarılı performanslarla takımının bir çok galibiyetinde öne çıkan isim oldun. Sayı, ribaund ve top çalma istatistiklerinde normal sezonun en iyileri arasında yer aldın. Kariyer sezonunu geçirdin desek yanlış olmaz sanırım. Bu sezon performansın sana göre nasıldı? Neleri doğru yaparak kendini bu kadar geliştirmeyi başardın?

Öncelikle bu bir takım oyunu bunların hiçbirini ben tek başıma başarmadım. Bu sezon bence güzel geçti kimse Adnan KAPUCU kim bilmezdi en azından kendimi kanıtladığımı düşündüğüm bir sezondu. Basketbolun doğrularını yaparak elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım.

Acısıyla tatlısıyla bir sezonluk Efespor maceran sona erdi. Geriye dönüp baktığında Efespor ve Aydın şehri sana neler kattı, ne gibi tecrübeler edindin?

Aydın Efespor bana benim potansiyelimi ortaya çıkarmama yardımcı oldu. Aydın bana çok değerli takım arkadaşları ve staff kattı.

İlerisi için hedeflerin nedir? Yeni sezonda seni hangi takımda izleyeceğiz?

İlerisi için hedeflerim öncelikle hayırlısı olması. Önümde 2 ay gibi yeni sezona hazırlanma sürecim var. Bu süreci en iyi şekilde geçirip yeni sezona hazır girmek şuanki tek isteğim.

Yeni sezonda sakatlıksız başarılı bir performans göstermen dileğiyle…

Çok teşekkür ederim her şey için…

İzinsiz paylaşılması yasaktır.

Ruhi ÜNAL – NF/SONPERIYOT

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here