2015’te Serbest Kalan FA NBA Oyuncuları

464
2015'te Serbest Kalan FA NBA Oyuncuları
2015'te Serbest Kalan FA NBA Oyuncuları

NBA takaslarını ve NBA draftlarını saymazsak NBA’de saha dışı olaylarında en zevk aldığımız olaylar FA (Free Agents) pazarında ki serbest kalan oyuncuların hangi takıma gideceği dedikodusudur. Tabii ki bu dedikodular ve NBA transferleri sözleşmesinde opsiyon bulunan oyuncularda geçerli değil. Bu sebepten dolayı biz de bu yazımızda opsiyonu bulunmayan yani tamamen NBA’de serbest kalacak 4 önemli oyuncuyu inceleyeceğiz ve NBA transfer haberlerini şimdiden gündeme alacağız.

4- Jimmy Butler – Chicago Bulls

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Jimmy Butler - Chicago Bulls
Jimmy Butler – Chicago Bulls

Listemize bu yıl çok iyi bir şutör olmasa da Chicago Bulls’un sayı yükünü çeken oyuncusu olan Jimmy Butler ile başlıyoruz. Listeye Bulls gibi doğu takımları arasında en iddalı olanlarından birinin en iyi oyuncusuyla başlamış olmamız sanırım bu listede daha iyi oyuncuların olduğuna kanaat getirmenizi sağlamış oldu. Jimmy Butler’ın bu yıl ‘’MIP’’ (most improved player) yani ‘’En çok gelişme gösteren oyuncu’’ ödülü alması işten bile değil. Jimmy Butler’daki bu önemli gelişmeyi sayısal olarak aktarırsak geçen sene saha içi isabet oranı (Field Goal) %39,7 iken bu yıl %45,8’e yükselmiş durumda. Ve ayrıca geçen yıl 67 maçta toplam 878 sayı atan Butler bu yıl henüz 56 maçta 1129 sayı attı. Butler genç bir oyuncu olduğu için kendini ve şutlarını geliştirmeye çabalıyor ve çabalayacaktır da. Bu yıl Butler’ın doğal olarak maximum kontratı isteyeceği öngörüsündeyim. Chicago Bulls’un da bunu vermemesi için pek büyük bir engel şu an için gözükmüyor. Ben Butler’ın büyük ihtimalle takımda kalacağını düşünüyorum ancak 0nu transfer etmek için takım kuracak olan özellikle Lakers ve Knicks gibi takımların da şanslarını deneyeceklerini düşünüyorum.

3- Marc Gasol – Memphis Grizzlies

Marc Gasol - Memphis Grizzlies
Marc Gasol – Memphis Grizzlies

Normalde bu listenin 3. sırasına Kawhi Leonard’ı koymayı planlamıştım ancak NBA finallerinin MVP’si olduğunu göz önünde bulundurarak bir sıra atlattım. Marc Gasol, bu yıl takımı Grizzlies’i batı gibi çok zorlu takımların bulunduğu bir konferansta doğru basketbol oynamasını ve 2. sırada bulunmasını sağlayan oyuncuların en başında geliyor. Marc bu sezon gösterdiği performans ile rakamsal olarak formunun zirvesine çıktığını gördüğümüz 12-13 sezonunu geride bıraktı bile. Rakamları verecek olursak ; 12-13 sezonunda 80 maçta 1127 sayı atan oyuncu bu sezon 70 maçta 1243 sayıya ulaşmış durumda. Marc’ın küçüklüğünü de Memphis şehrinde geçirdiğini göz önünde bulundurursak pek ayrılacak gibi durmuyor ancak Butler’da da belirttiğimiz gibi sıfırdan takım kuracak takımlar bu önemli oyuncunun peşinde olacaktır ki bunların en önemlisi Marc’ın abisinin eski takımı Los Angeles Lakers.

2- Kawhi Leonard – San Antonio Spurs

Kawhi Leonard - San Antonio Spurs
Kawhi Leonard – San Antonio Spurs

Sıra geldi geçen sezon NBA finallerinin MVP’si Kawhi Leonard‘a! Leonard sezona sakatlıklarda ve birazda tutuk başladı diyebiliriz. Daha ziyade Leoanard’ın takımı ve son şampiyon San Antonio Spurs’un sezonu tutuk başladığını söyleyebiliriz. Sürekli NBA playofflarına doğru düzelir dediğimiz SAS’ın çok geç düzelmesinde Parker ve Leonard’ın sezona dâhil olamamaları vardı elbette. Ancak yaklaşık olarak son 1 ayda kendilerini toparladıklarını görüyoruz. Bu FA dönemi SA Spurs için çok önemli çünkü Duncan ve Ginobili sezon sonu basketbolu bırakıyor. Bu sonuçla Spurs’ün yeniden bir çekirdek oluşturması gerekecek, ki bu çekirdeğin önemli bir parçası Leonard olacaktır. Bu yüzden free agents olsa bile Leonard’ın ayrılacağını pek düşünmüyorum.

1- Lamarcus Aldridge – Portland Trail Blazers

Lamarcus Aldridge - Portland Trail Blazers
Lamarcus Aldridge – Portland Trail Blazers

Batının en ne yapacağı belirsiz takımlarından birinde oynuyor LaMarcus Aldridge. Portland Trail Blazers’ın en önemli oyuncusu olduğunu söylememe gerek bile yoktur sanırım. Geçirdiği sezona bakarsak önceki sezonlardan pek geri kalmamış ve hatta bazı konularda geçmiş sezonları geçtiği istatistikleri de var. Ayrıca takımı Blazers’da Damian Lillard’ın gelişmesi gibi faktörlerle daha iyi oynuyor. Bu zamana kadar pek dikkatimi çeken bir oyuncu değildi ancak 2015 NBA FA sezonunun en önemli oyuncusu gibi duruyor. Bu yaz heyecanlı günler bizi bekliyor ancak ufak bir tüyo vereyim 2016 yazı daha heyecanlı olacak çünkü Kevin Durant serbest kalıyor.

Onur Can Özyurt

2015'te Serbest Kalan FA NBA Oyuncuları
2015’te Serbest Kalan FA NBA Oyuncuları

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here