Yükselen Değer: Jayson Tatum

1988
Boston Celtics
Yükselen Değer: Jayson Tatum

Geçtiğimiz sezon Boston Celtics tarafından 3.sırada draft edilen Jayson Tatum fark yaratmaya devam ediyor.

USA Team Fans
USA Team Fans

Boston Celtics, 2017 NBA Draftı’nda Jayson Tatum’ı üçüncü sıradan seçti fakat normalde ilk sıra seçim hakkına sahipti. Sixers ile yapılan takas sonrası Sixers‘ın üçüncü sıra hakkını almış, yine de istediği oyuncuyu, Jayson Tatum’ı seçmişti. Öte yandan Celtics, bu seçimi ilk sıradan yapsa bu durum Tatum’ın maaşına olumlu şekilde yansıyabilir ve genç yıldıza yaklaşık 1,5 milyon dolar daha fazla kazandırabilirdi. Celtics muhteşem akıl oyunlarıyla hem istediği yıldızı aldı hem de maaş konusunda karlı çıktı.

Çaylak sezonunda, Gordon Hayward’ın şok sakatlığıyla bir anda kendini ilk beşin içinde bulan genç yıldız gösterdiği performans ile izleyenlere kim bu çocuk dedirtmeyi başarmıştı.

Tatum, NBA’de ilk sezonunda 83 maçta 13,9 sayı ve 5,0 ribaund ortalamalarıyla oynadı. Klay ve George Hill’in arkasında NBA’de yayın gerisinden %44.3 ile en yüzdeli atan üçüncü oyuncu olmayı başardı. (Kolejde yayın gerisinden sadece %34.2 ile atıyordu.)

Daha sonra playofflarda performansını artıran genç oyuncu, harika isabet yüzdesiyle Celtics’in sayı kralı oldu. Milwaukee Bucks serisinin son iki maçından başlamak üzere sırayla 20, 22, 28, 21 ve 24 sayı atan Tatum, +20 attığı maç sayısını 5’e çıkarttı ve NBA efsanelerinden Larry Bird‘ün, play-off’larda art arda 4 maç, 20 sayı atma rekorunu kırmayı başardı.

Jayson Tatum ayrıca 2018 yılını Yılın Çaylağı ödülü adayları arasında üçüncü sırada tamamladı.

Çaylak sezonunda neler yaptığını kısaca özetledikten sonra gelelim yaz dönemine. 20 yaşındaki yıldız iyi bir sezonun ardından boş durmadı ve sezon öncesi sıkı çalıştı. Kas kütlesini artıran Jayson Tatum şut antrenmanlarını da sıklaştırdı. Ve ve asıl bomba kuşkusuz çocukluk hayali Kobe Bryant ile antrenman yapmış olması.

Tatum, Kobe hayranlığını şöyle açıklıyor; “Kobe Bryant 81 sayı atmadan önce, 4-5 yaşımda bile annem ve babam bana ileride ne olmak istediğimi sorduğunda ‘Kobe Bryant olmak istiyorum’ cevabını verirdim. ‘NBA’de olmak ister misin?’ diye sorduklarında ise ‘Hayır, Kobe gibi olmak istiyorum’ diye yanıtlardım. En sevdiğim oyuncuydu, posterlerini, tüm formalarını aldım. O benim adamımdı.


Kobe ile yaptığı antrenman mental açıdan Tatum’ı epey etkilemiş ve ufkunu açmış gibi. Genç yıldız Kobe ile antrenman yapmak nasıl bir duyguydu sorusuna; “Bana gösterdiği birkaç post hareketi olabilir bu sorunun cevabı. Ancak onunla iletişime geçebilmek, konuşabilmek, sorular sorabilmek ve onun nasıl düşündüğünü anlamaya çalışmak önemliydi. Başarılı olmak için neler yaptığını, kafasının nasıl çalıştığını anlamayı denedim.” cevabını verdi.

Tatum vizyonu ve hırsıyla Kobe’yi etkilemeyi başardı. Sosyal medya platformunda Tatum’la birlikte  çalıştığı fotoğrafları paylaşan Kobe, fotoğrafın altına,  “Lakers neden Tatum’u seçmedi anlamıyorum.” ifadelerini yazmıştı.

Henüz 20 yaşındaki yiğidimiz ayrıca aile babası. Geçtiğimiz yıl erkek çocuğu dünyaya geldi. Basketbol dışında geri kalan vaktini eşi ve oğluyla geçiren Tatum, diğer genç yıldızların aksine sakin bir hayat yaşıyor. Aslında genç yaşta olgunlaşması onu diğer genç yıldızlardan farklı kılan önemli bir etken. Belkide onu NBA efsanesi yapacak şey…

Jayson Tatum, muhteşem bir çaylak sezonu, harika bir yaz dönemi ve büyük beklentilerle yeni sezona merhaba dedi.

Açılışı Sixers ile yapan Celtics, ezici bir galibiyet alırken başrolde ise Jayson Tatum vardı. Geçtiğimiz normal sezonda sadece bir kez 23+ sayı 9+ ribaundluk maç çıkaran Jayson Tatum, bu sezona 23 sayı 9 ribaundla başladı.


Tatum NBA’de yeni sezonda ilk üç maçın ardından 21.0 sayı, 10.7 ribaund ve 1.7 asist ortalamaları yakaladı. Sezona harika bir giriş yapan Tatum’ı izlemesi büyük keyif. Bakalım Celtics için yolun sonu şampiyonluk olur mu? Bekleyip göreceğiz…

 

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here