“Yüksek” Zekalı Bir Sporcu: Tacko Fall

1535
Yüksek Zekalı Bir Sporcu Tacko Fall
Tacko Fall

Bu yılki draft sınıfında, koleji takip eden etmeyen herkesin ilgisini çeken bir oyuncu vardı. Tacko Fall. Onu bu kadar ilgi çekici yapan şey ise 2 metre 31 santim oluşu ve bunun getirdiği insan üstü özellikler. Senegal’den basketbol sayesinde lise okumaya, Amerikaya gelen genç adam, daha o dönemde kendini belli eden fiziksel üstünlüğü sayesinde koleji garantilemişti. Kendisini az çok tanıyordur basketbolseverler. Ama hiç bilinmedik özellikleri mevcut.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

“Devede de boy var ama dokuz tanesini bir eşek çekiyor” diye bir deyim vardır bilirsiniz. Boy metaforu ile zekaya dikkat çekilmiş bir deyim. Bu aslında kısa veya uzun insanlarla alakalı olan bir söz değildir. Yine de biz bu deyimin hikayesini gerçek anlamıyla anlar isek, hem deve, hem de eşek olmayı başarabilecek adam tam anlamıyla Tacko Fall’dur. Kendisi, Amerika’da bir liseye, basketbol sayesinde gelmiş olsa da, eğitim her zaman kendisinin ana amaçları içinde yer almış. Öyle ki liseyi 4.0 not ortalaması ile, yani tam not ile bitirmiş Fall. Ayrıca lisede, ileri matematik ve bilim dersleri aldığını da belirtelim. Geldiğinden 8 ay sonra ingilizcesini akıcı hale getiren Fall, herkesi büyülemeye devam etti. SAT sınavında ise yüzdelik dilime göre 95incilik gibi bir başarı gösteren Fall, çok çeşitli kolejin sadece basketbol ile değil, zekası ve eğitimi ile de ilgilendiği bir oyuncu haline gelmişti. Çünkü bu ortalamalar, ve dereceler, onun üstün zekalı olduğunu tescillemişti. UCF’de 4 yılda ana bölümü olarak Computer Science diye tabir edilen Yazılım – Bilgisayar Mühendisliği’nden mezun oldu. Birçok büyük şirket ile görüşen Tacko Fall için, Siemens ve Microsoft ana hedefleriymiş. Basketbol ile ilgili geleceği zora girdiği anda Slikon vadisinin yolunu tutması içten bile değil yani.

Kendisinin “yüksek” olan tek şeyi, zekası değil. Bu boya sahip olması onu iyi seviyede bir savunma tehditi haline getiriyor. Duke ile karşı karşıya geldikleri maçta, ilk sıra seçimi Zion’a zor anlar yaşatan Fall, genel olarak bunları yapabilen bir oyuncu. Parmak ucunda smaç vurabilen Fall için, ikinci şans sayıları, ribaundlar, potanın içine bitirmeler zor şeyler olmuyor. Lakin fiziğin artıları kadar, eksileri de mevcut. Şu an kendisinin bir takımda belli süreler dışında barınması çok zor. Çünkü çok ağır hareket eden, yavaş bir ilk adıma sahip ve atletizm seviyesi gerektiği gibi olmayan bir oyuncu. Bunların bir kısmını aşırı oversized olması ile kapatsa da, bu durumlar onun sahada acayip zorlanmasına sebebiyet veriyor. Bu da yaşı ile birlikte, draftta seçilmemesinin sebeplerinden. Kendisine Yaz ligi için Boston tarafından verilen bir kontrat mevcut şu an. Bunu ne kadar olumlu kullanabilecek bekleyip göreceğiz. Ama bence yine de, uygun durumlarda ve ona uygun oyuncularla, belli bir verim alınabilecek bir oyuncu. Eğer ki Boston’da devam ederse takım arkadaşı olan Jaylen Brown ile, ligin en donanımlı, zeki ikilisi olmaları içten bile değil. Hazır yakında MIT, Harvard falan varken, Boston şehrini simgeleyecek başka bir şey daha kazanmış olurlar.

2.31 m olan boyunun yanında, 2.54 olan kulaç uzunluğu ve kolları havaya kaldırınca ulaştığı 3.10 yüksekliği, her ne olursa olsun inanılmaz. Ve kendisini takıma alıp denemek, alınabilecek bir risk. Tacko Fall’un bu sene neler yapacağını merakla bekliyoruz. Acaba basketbol ile devam edip bir NBA oyuncusu mu olacak, yoksa zekasının paralelinde bir yazılımcı mı olacak, göreceğiz.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here