X Faktör: Jon Diebler

1425
Basketbol Süper Ligi
Jon Diebler Beşiktaş Sompo Japan

Ufuk Sarıca’nın eski öğrencisi Jon Diebler’in Beşiktaş’a katılması ile Kara Kartal bambaşka bir takım haline büründü. Karşıyaka’daki performansını bulan Diebler ise eskisinden daha iyi şekilde sahalara döndü.

Geçen sezona göre tek önemli kaybı Vladimir Stimac olan Beşiktaş, bu sezon ise pota altından oyunu domine etmek yerine saf bir şutör olan Jon Diebler’ı takımına katarak rakiplerini ceza üçlükleri ile avlamayı seçti. Ufuk Sarıca ile Karşıyaka’da şampiyonluk yaşayan Amerikalı oyuncu adeta yeniden doğdu ve takımının X faktörü oldu.

USA Team Fans
Sponsor - USA Team Fans

Karşıyaka’da efsane oldu

Jon Diebler ülkemizde Karşıyaka forması ile tanındı. Onu özel yapan şey ise inanılmaz bir dış atıcı olmasıydı. Karşıyaka’da oynadığı sürede kısa zamanda taraftarın sevgilisi olan Amerikalı, koç Ufuk Sarıca’nın onun dış atış bulması için özel olarak çizdiği setler ile Kaf-Kaf ile unutulmayacak bir şampiyonluğun başrol oyuncusu olmuştu. İzmir kulübünde 3 yıl geçiren Diebler, burada bulunduğu süre boyunca yüzde 50’lik bir üçlük isabet oranı ile oynadı. Yani her attığı 2 üçlükten biri isabetli oluyordu.

Efes ve Galatasaray’da istikrarlı olamadı

Karşıyaka’da geçen 3 yılın ardından Anadolu Efes’e giden Jon Diebler, burada eski performansından çok uzakta kalmıştı. Sonraki sezon ise Galatasaray’a gitti ama burada da istikrarlı olamadı. Diebler adına eksik olan bir husus vardı. Elinizde böyle bir oyuncunuz varsa ona özel de bir setiniz olmalı ki Amerikalı da size bir şeyler verebilsin. Fakat Cim Bom ve Efes’te geçen 2 yılda koçları onun dilinden anlamıştı.

Yollar yeniden Sarıca ile kesişti ve…

Yaz transfer sezonunda Jon Diebler boşa çıktı ve Ufuk Sarıca’nın takımı Beşiktaş ile sözleşme imzaladı. Burada takımın başrol oyuncusu olacağını bilen Diebler seve seve teklifi kabul etti. Sarıca ile adeta yeniden doğdu. Siyah-Beyazlıların bu sezon Avrupa’da lider olmasında büyük pay sahibi oldu ve eski performansını göstermeye başladı. Bunun en temel sebebi ise Diebler üzerinden oynanan oyunlar olurken maç başına istatistikleri de şöyle oldu: 16.2 sayı, 2.1 asist, 3.9 ribaunt ve 1.3 top çalma.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here