Türkiye Kupasında İkinci Finalist Belli Oldu

357
BSL
Türkiye Kupasında İkinci Finalist Belli Oldu

TOFAŞ 86-79 BEŞİKTAŞ SOMPO JAPAN

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Türkiye Basketbol Ligindeki heyecan kupa maçlarına taşındı. Öyleki, bazı takımlar için çok iyi moral olurken, bazıları için hüsran oldu. Fenerbahçe ve BANVİT’in bundan sonra lig maçlarına daha özel hazırlanmaları gerektiği ortaya çıktı. Anadolu Efes sezon başından itibaren yokuş aşağı, tepe taklak giden takımlarını, Ergin Ataman sayesinde ilk önce durdurdular, sonra yukarı doğru tekrar eski günlerine kavuşmak için büyük emek vermeye başladılar. Özellikle hedefleri azalan Efes üst üste Fenerbahçe ve Darüşşafaka’yı yenerek finale isimlerini yazdırdılar.

İkinci finalistin belli olacağı maçta TOFAŞ ile Beşiktaş karşı karşıya geldiler. İki tane çok takdir ettiğim, Orhun Ene ve Ufuk Sarıca hem oyunculuk dönemlerinde, hem de teknik adam oldukları ilk günden itibaren karakterlerini ön plana çıkardılar! Sadece çalıştırdıkları takımlara konsantre olarak çalışıyorlar, bunda da son derece başarılılar. Her takım her Coach şampiyon olacak diye kaide yok! Önemli olan yöneticilerine, seyircisine Türkiye’ye güzel basketbol seyrettirmek. Yabancı Coachların ahtapotun kolları gibi kulüplerimizi sarmışken, ülkemin yıllardır emek veren teknik adamların işsiz kalması beni çok üzüyor. Gerçekten neden böyle oluyor? Neden bu kadar işsiz Türk Coach var? Bilemiyorum! Aslında biliyorum da, bunun biraz sorumlusunun da, Türk Coachlar olduğunu biliyoruz.

Ergin Ataman’dan sonra ikinci bir Türk Coach’un final oynaması önemli.(Ya Orhun Ya Ufuk)

Orhun Ene TOFAŞ ile büyük olmayan bütçe ile kurduğu takımında en önemli sorun oyun kurucu pozisyonu eksik. TOFAŞ gibi bir takıma Orhun Ene’nin gençliği gibi bir oyun kurucu şart. Ancak oynadıkları basketbol yine de, seyri hoş ve çok iyi mücadele ediyorlar. Yarı finale yükselirken Mejia çok yorulduğu için Beşiktaş maçında durgun gördüm. TOFAŞ ilk devre 9/18 üçlük ve 8/15 ikilik ile iyi bir istatistik yakaladı. Sadece Morgan 13, Crocker 13 çift sayılara ulaştı. TOFAŞ oyun kurucusuz oynamasına rağmen, bundan istifade edemeyen Beşiktaş’ı ilk yarıda beğenmedim. Devrede Beşiktaş 4/13 üçlük ve 10/15 ikilik ile oynarken savunmada iyi değillerdi.  İlk çeyrek 28/24 ve devre sonunda 46/39 TOFAŞ maçı önde bitirdi. Lalanne boyalı alanda topla iyi buluşamadı, buna rağmen 10 sayı atarak takımının sayı lideri oldu.

Beşiktaş’ta nedense bir türlü sponsorların kapısı ardına kadar açılamadı! Ufuk Hoca kafasında takımını şampiyon yapacak üst düzey oyuncu yerine parası ucuz ve oluşan bütçesi kadar bulduğu ya da eskiden karakterini bildiği oyuncularla takım kurup onları iddialı hale getirmeye çalıştı. Nitekim ilk beşini hatırlamadığımız bir beş ve bir kaç oyuncu ile geçen sene Türkiye’de final oynadı. İlk kupa yarı final maçında BANVİT’e yaptığı baskın savunma ile farklı kazandı. TOFAŞ karşısında oyuncuları mı yorgun, yoksa Orhun Ene iyi motive ettiği oyuncuları ile  Final bizim demeye başladı. Üçüncü çeyrek hep önden koşan TOFAŞ son 2.50 dakikada 58/48 TOFAŞ önde. Bu dakikalarda Strawberry’in (19 sayı) maça tek başına asılması izledik. Gerçekten tek kişilik ordu gibi ortalığı yangın yerine çevirdi. Üçüncü çeyrek 59/55 TOFAŞ’ın lehine geçildi. Son çeyrek tabiri caiz ise zurnanın son deliğini göreceğimiz anlar gelmişti!

Beşiktaş Sompo Japan sanki bu anı bekliyordu. Sıfır noktasından fırlayan füze gibi rakibinin üzerine saldırmaya başladı. Son 6.36 dakika kala 66/65 TOFAŞ önde fark bir sayı. Mücadele dorukta, eh böyle kazanmak için mücadele eden oyuncuları büyük bir heyecanla izlemek keyif veriyor. Türk Basketbolu böyle oynandığı zaman canımı yesin. Her saniyesi nefesleri kesiyor. Beşiktaşlı oyuncular rakibini durdurmak için kendilerini “yerden yere atarken” TOFAŞlı oyuncuların eli armut toplamıyor! Ribaundlar, savunma ve sayı için kendilerini paralıyorlar! Her iki takımda idmanlarda çalıştıkları hücum setlerini yapmadıkları, yapamadıkları savunmadan kurtulan veya perdelemeden gelen oyuncularla oynayarak sayıya ulaşmaya çalıştılar. Morgan 17 sayı ,9 ribaund, 4 asist,  Henry 10 sayı, Majia 14 sayı, Crocker 22 sayı, Kadji 15 sayı ile oynadılar.

Beşiktaş ise Strawberry 25 sayı, Lalanne 14 sayı başka çift hanelere ulaşan olmazsa, maç nasıl kazanılır? Sertaç 4 sayı atarak ve iyi oynamayarak hayal kırıklığı yarattı.

Anadolu Efes’in finaldeki rakibi belli oldu TOFAŞ. Fenerbahçe, Galatasaray ve son olarak üçüncü büyük Beşiktaş Türkiye Kupasının finalinde yok.

Önemli not: 1-Yıllar yılı basketbol seyrederim. Bir gün bile bıkmadım. Bir gün bile seyretmekten vazgeçmedim. Hele böyle iyi mücadele olunca ekrana yapışıp kaldım hep. Basketbolu sevmek büyük ayrıcalık.

2-Ergin Ataman: Bu maçı TOFAŞ kazansın diye çok dua etmiştir.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

1 YORUM

  1. Özellikle Fenerbahçe’ nin ağır lig ve Avrupa maçlarının arasında konsantrasyon zorluğu yaşayarak elendiği bir dönemde, hakederek kazanılmış bir zafer. Pekçok kişiye basketbolu sevdiren Orhun Ene ile Tofaş’ın şampiyon olmasını umuyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here