Türkiye Kupasında Finale İki Takım Daha Tofaş ve Beşiktaş

233
BSL
Türkiye Kupasında Finale İki Takım Daha Tofaş ve Beşiktaş

TÜRKİYE KUPASINDA İKİNCİ GÜN

       TOFAŞ   80-78   SAKARYA BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYE

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Yaşam öylesine hızlı ve bazen acımasız yol alıyor ki, istediğin kadar hayata sarılan ruhunun  pencerelerini kepenklerini kapat, kapılarını sürmele illa açık bir yer yakalayıp içeri sızan huysuzluklar zarar verecek ortam yaratıyorlar. Son zamanlarda hastane koridorlarına öyle aşina oldum ki, nerede ise beni çalışan personelden sanacaklar!

Hastaneden, ayağımın tozu ile ekranın başına geçtim! Birde ne göreyim, her sene Anadolunun her hangi bir şehrinde organize edilen Türkiye Kupası maçları İstanbul’da Sinan Erdem’e alınmış! (Anadolu’da basketbolu yaymak ve sevdirmek için yapılan organizasyon yerine ATAKÖY ve Şirinevler seyircisi basketbolu sevsin diye! Ancak kimsenin gelip gittiği yok! Sinan Erdem’de parmakla bir kaç seyirci tribünlerde yerini almış! Pardon, 13 tane TOFAŞ’lı, 40 civarında BANVİT’li bir o kadar Beşiktaş’lı seyirci saydırdım bir gazeteci arkadaşıma! Ancak tribünlerin boş olduğu ekranlardan anlaşılmasın diye karartılmış!)

Neyse ilk maçta basketbol kalitesi kötü ancak heyecan ve hız olarak çok hareketliydi, hem de son saniyeye kadar! TOFAŞ sezon başından beri en kötü maçını oynadı. Orhun Ene ne yapsa, ne söylese  oyuncuları dinlemedi. Mejia 37.33 dakika oyunda kalıp 29 sayı, 7 ribaund, 5 asist ile  tek başına başladı ve bitirdi. Takımını yarı finale taşıdı. (Orhun Ene ona hep sahip çıktı ve onunla takımlar arası yolculuk yaptı. O da Allah için inanan Coachunu mahçup etmedi! Crocker ise 15 sayı atarak önemli katkı sağladı. Can dostum ve arkadaşım Orhun Ene Türk Basketbolunun tartışılmaz göz bebeğidir. Sadece oynadığı basketbol ile değil, sadece yaptığı saha içi Coach’luğu ile hiç değil. İnsani davranış ve topluma yansıttığı insanlığı ile  erişilmesi güç bir katmanda mükemmel insanlık dersi vermektedir. Tam kafasına göre çalıştığı ortamda gelecekte, TOFAŞ’a çok büyük gururlar yaşatacağına inanıyorum.

 Sakarya (işte bu isim geçince içim sızlıyor. Çünkü Adapazarlıyım. Az gitsemde çok sevdiğim topraklardan basketbol takımı çıkması ve başarılı olması en çok beni sevindirir. Selçuk Ernak çok iyi bir takım kurmuş. Türk ve yabancı oyuncuları beğendim. Hele Mustafa Fall’a bayıldım. Türkiye’de hiç bir takımda olmayan gercek “DEV ADAM” bir de melek yüzlü, melek kalpli. Selçuk Hocanın keşfettiği oyuncu. Takımın en hamalı. Savunmada inanılmaz mücade ediyor. Rakibi durduruyor. Ancak hücumda! Arkadaşları tarafından enayi yerine koyuyorlar!  Fall 30.22 dakika oyunda kaldı, sadece 5 pas aldı, biri ayağına, üçü eline hepsini hasarsız sayıya çevirdi, bir tanesinde de, asist yaptı. Dikkat; Takım arkadaşlarına sesleniyorum:

“ Yazıktır günahtır, böyle dev bir adama pas atmamak büyük hata, takımınızı galip gelmesini istemiyorsunuz herhalde!” Metecan, Can kafanızı bir kaldırın içeri bir bakın. Mustafa’ya vereceğiniz her top sayı olacak ve rakip oyuncu faul problemi yaşayacaktır. Clavel 26.26 dakika 19 sayı 6 ribaund 1 asist (Asisti ben görmedim, uzun adama pas vermeyi ağır suç sanıyorlar!) Aynı şey Harris 18sayı, ve Jones 14 sayı içinde geçerli. Yani ne Clavel, ne Harris ne de, Jones ilaç için Fall’a pas vermeyi düşünmediler! Zavallı Mustafam benim uzun adamları hep sever ve böyle anlarda acırım. İki pota altında o ağır cüsse ile koş koş! Can’dan çok ümitliyimdir ve severim ama! Bu şartlarda mutlaka bu takım pas atmayı beceren oyun kurucu bulsa veya takım içinde olsa, galibiyet sayısı dudak uçuklatır. TOFAŞ karşısında hep maçı hak eder gibi oynadılar. Hatta Mejia’yı savunmayı unutmasalar maçı almaları mümkündü. Son saniyede beraberlik şansını boş bir topta Metecan kaçırdı.

Bu arada Adapazarlı olmanın heyecanı ile bu takımın hayatiyetini sürdürmesi için mutlaka şehir olarak sponsor bulmaları gerekli. Eğer yarı yolda lastik patlatır ve ligden çekilirlerse çok üzülürüm. Adapazarı futbolu taşıyamadı. İnşallah basketbolu yaşatır. Her maç tribünler full çekiyor. Vali, Belediye Başkanı ve sanayi merkezi olan bölgede ki,  iş adamları  mutlaka el ele verip sponsor yaratmaları gerekli. Tabii aşığı olduğum, ailemin diriside ölüsüde bu topraklarda. Bu basketbol takımını yaşatmak her insanının görevi. Sağlığım el verirse mutlaka maçlara gelmek isterim.” Kolay gelsin sevgili hemşerilerim idareci arkadaşlarım. Hem Coach, hem de, insani ilişkileri olarak çok beğendiğim, saygı duyduğum, Selçuk Ernak ve oyuncularına ligde bol şanslar diliyorum. İnşallah çok nefesli bir takım olur Sakarya Büyük Şehir Belediye Takımım.

             BEŞİKTAŞ SOMPO JAPAN  80-63   BANVİT

Futbolda yaşanan heyecan, şampiyonluklar, kupalar, hatta Avrupa Kupasında uzanılan noktalar nedeniyle, Beşiktaş’ta nedense basketbol üvey evlat muamelesi görüyor. Bu tabii basketbol emekçisi olarak en çok bizleri üzüyor. Çünkü maddi destek sağlayan sponsorlar bulunması çok önemli. Artık bunu yazmanın bir nedeni var mı? Kaliteli basketbol iyi basketbolcular ile oynanır. Avrupa’da ve Türkiye’de başarılı olabilmek  ve  kaliteli basketbolcular almak için çok paraya ihtiyaç var. Artık Beşiktaş’ın da kalıcı sponsorlar bulma zamanı geldi. Başkan Fikret Orman : “Türkiye’nin en önemli markası Beşiktaş’tır.” Diyor. O zaman yeni ve 10 bin kişi üstünde spor salonu.  Hatırlayın o seneyi  Sinan Erdem’de Şampiyonluğa oynayan Beşiktaş her maç 10 bin kişiye oynuyor du! Bu sene takımı Akat’ların küçük salonunda bile seyirci yalnız bırakıyor. Türkiye Kupasında final oynarsa Sinan Erdem dolar mı? Dolar herhalde sanıyorum.

BANVİT ile oynanan maçın detayı ile ilgili, hiç bir şey yazmayacağım.  Çünkü kurulduğu günden bu yana, seyrettiğim en kötü BANVİT’ti, nasıl olur anlamadım. Oyuncular, terlemeden, yorulmadan, tabiri caiz ise “kıllarını kıpırdatmadılar.” Tüm takımların mali krizde olduğu, paralarını zamanında alamadıkları dönemde, Başkan Özkan Kılıç gününden önce paralarını ödediği oyuncuların aldıklarının karşılığını vermeleri gerekli. Turnuva öncesi en formda ve iyi mücadele eden BANVİT’in final oynayacağını düşünüyordum. Bence, bu maça ve kupaya Ufuk Sarıca çok iyi hazırlanmış.  Oyuncularına  öyle savunma yaptırdı ki, Allah’tan 100 sayılar peşinde koşan bir Coach değil. Ufuk Sarıca mutlaka maddi sorunları halledilmiş hatta istediği kadroyu kuracağı bir takıma gitse mutlaka Euroleague’de bir çok Coach’u maçtan başı önde çıkarır. Ufuk Sarıca beş hatta on benzemez adamı, önemli ve sert takım haline dönüştürdü. En çok Sertaç için seviniyorum. Avrupa’nın her takımında oynayacak hale geldi, Ufuk Sarıca sayesinde.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı
Paylaş
Önceki İçerikSon Yarı Finalist Gözdağı Verdi
Sonraki İçerikSkor Tahmin Ligi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here