Toronto’nun Yükselen Yıldızı: Pascal Siakam

1028

Son dönemlerde doğunun hep zirvesine oynayan ve her sezona şampiyonluk parolası ile giren Toronto Raptors 2018-2019 NBA sezonuna da aynı parola ile başladı. Sezon başındaki DeRozan-Kawhi Leonard takası çok konuşulmuştu. Fakat geçen sene bir türlü sahada göremediğimiz ve basketbolunu çok özlediğimiz Kawhi Leonard bu sene Toronto Raptors ile sahalara geri döndü ve adeta bıraktığı yerden hatta daha iyi bir şekilde devam ediyor. Şu ana kadar çok iyi bir istatistik yakalayan Leonard, Toronto Raptors deyince akla gelen ilk isim oldu. Fakat öyle bir isim var ki bence bu seneki performansı mutlaka ve mutlaka konuşulması gerektiğini düşünüyorum. Bu isim tabii ki de Pascal Siakam.

USA Team Fans
USA Team Fans

NBA’de ve Toronto’da üçüncü sezonunu geçiren 24 yaşındaki Kamerunlu basketbolcu Toronto’nun 2016 NBA Draftı’nın birinci tur seçimi. Takıma katıldığı ilk sezonundan itibaren her geçen yıl takımdaki rolü artan ve Toronto’nun maçlarda en fazla tercih ettiği dörtlüsünden biri olan Siakam, K.Lowry, Danny Green ve Kawhi Leonard ile sahada iken 117.9 hücum ratingi oynuyor. Toronto bu istatistikler ile neden ligin zirvesinde olduğunun da diğer bir kanıtı. Aynı zamanda bu sezon yakaladığı performansla kendi rekorlarını yerle bir eden Siakam, zaman zaman hücumu yönlendiren isim olarak öne de çıkıyor. Geçen senelere göre şutunu da geliştiren Siakam, hızı ve çevikliği sayesinde de boyalı alanda da etkili oluyor. Savunmada da özellikle sonra eşleştiği kısa oyun kuruculara ve şutör oyunculara karşı da büyük bir üstünlük sağlayan Siakam 106 savunma ratingi ile Kawhi Leonard’ın bile üstünde yer alıyor. Kısacası Pascal Siakam, Toronto’nun bu seneki en iyi parçası diyebiliriz.

Pascal Siakam’ın genel olarak kariyerine kısaca bir bakacak olursak, 2014-2015 senesinde New Mexico State’de başladığı kolej kariyerinde ilk sezonunda 34 maça çıkan Siakam, ortalama 30.8 dakika süre aldı. Bu maçlarda 12.8 sayı ortalama, 1.3asist ve 7.7 ribaunt ile oynadı. Fakat ikinci sezonunda inanılmaz bir patlama gösteren Siakam, ortalama 34.6 dakika süre aldığı 2015-2016 yılında 20.3 sayı,1.7 asist ve 11.6 ribaunt ile oynadı. Gösterdiği bu performans sonucunda bulunduğu batı konferansında yılın oyuncusu seçildi. 2015-2016 neredeyse tümistatistiklerde birinci sırada olan Siakam için artık NBA yolu gözükmüştü ve sene sonunda Toronto Raptors tarafından seçildi.

Toronto’daki ilk senesinde 55 maçta 15.6 dakika ortalama süre ile oynayan Siakam, çaylak sezonunda 4.2 sayı, 3.4 ribaunt ve 0.3 asist ortalama ile oynadı. İkinci senesinde ise oynadığı 81 maçta sadece 5 maça ilk beş olarak başlayan Siakam, yedekten gelip takıma önemli bir katkı verdi. Nispeten daha iyi istatistik veren Siakam, 7.3 sayı, 4.5 ribaunt ve 2 asist ile oynadı.

Fakat bu seneki izlediğimiz Siakam bir başka. Çıktığı 26 maçın 25’inde ilk beş başladıve 29.9 dakika sahada kaldı. Bu maçlarda 14.5 sayı, 2.7 asist ve 6.5 ribauntile oynayan Siakam, iki sayı isabetinde yüzde 69.6 ile lig lideri konumunda bulunuyor. Hücum ratingi geçen sene 113 olan Siakam bu sene 131 hücum ratingi ile oynamakta ve bu alanda kendi takımında lider ve genel istatistiklerde ikinci sırada bulunuyor. İlk senelerinde üç sayı çizgisinin gerisinden zayıf olan neredeyse hiç şut kullanmayan Siakam, şutunu da geliştirmesi Raptors hücumuna çeşitlilik katan başka bir sebep. Özellike Golden State’ye karşı oynadığı maçta 26 sayı kaydeden Siakam 3-4 üç sayı isabeti, 8-10 saha içi isabeti, 2 ribaunt ve 1 asist ile kariyer gecelerinden birini geçirmişti ve Raptors o maçı 131-128 kazanmıştı.

Bu sene MIP (Most Improved Player- En çok gelişim gösteren oyuncu) ödülünün en büyük adayı olan Siakam, aynı zamanda takımın en düşük kontratı ile oynayan oyunculardan biri. Şu anda çaylak kontratı ile oynayan oyuncu 1 milyon 500 bin dolar kazanmakta. Bu sayı 2019-2020 sezonunda 2 milyon dolara çıkacak olan Siakam’ın son senesi ve aynı zamanda kontrat yılı olacak. Bu noktada Toronto’nun Siakam’ı elinden kaçırmak isteyeceğini hiç zannetmiyorum. Fakat şu anki en büyük sorun Toronto’nun Salary Cap’i Kawhi Leonard’ın kontartı ile birlikte aşmış durumda. Leonard ile 5 yıllık 94 milyon dolarlık sözleşme imzalayan Toronto, Leonard’a 2019-2020 sezonu için oyuncu opsiyonlu bir sözleşme yapmıştı. Yani eğer Leonard başka bir takımla anlaşır ise takımdan ayrılabilecek. Bu durumda Leonard’ın takımda kalıp kalmayacağı Siakam’ın takımdaki geleceği ile yakından bağlantılı. Fakat 1 sene daha kontratı bulunan Siakam’ın mutlaka Toronto’da kalacağını Leonard’ın ise eğer gelen cazip bir teklif olursa( örneğin Los Angeles Lakers) hayır diyeceğini zannetmiyorum.

Akın Türkmen    

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here