THY Euroleague ve 7Days Eurocup’ın Yükselen Oyuncuları: Zirve

229
THY Euroleague
THY Euroleague ve 7Days Eurocup’ın Yükselen Oyuncuları: Zirve

Artık yazı dizimizin son bölümündeyiz. Bu yılın, THY Euroleague veya 7DAYS Eurocup kariyerlerindeki sıçrama yıllarından olacağını hissettiren oyuncular derlediğimiz listenin zirvesine gelmiş bulunmaktayız. (Önceki bölümleri okumak için tıklayınız.)

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Temsilcimiz Fenerbahçe Doğuş’un da bir oyuncusunun yer aldığı ilk 3 ismi hep beraber görelim.

3)Erick Green

İlk olarak 2013-2014 sezonunda Avrupa’nın bir numaralı kupasında oynama şansı bulan Green, o sene Monthepasci Siena formasıyla 11.1 sayı ortalaması yakalamış ve takımın önemli isimlerinden olmuştu. Geçtiğimiz sezonda Olympiakos’a Spanoulis’in yükünü azaltmak ve gerektiğinde skoru sırtlayabilecek oyuncu rolünde transfer edildi. Klasik bir tabirle ritmini bulduğunda çok tehlikeli hale gelen 25 yaşındaki gard, takımının finale kadar yükselmesinde etkili oldu. Zaten başarılı bir sezonun ardından bu listeye 3.sıradan girebilmesinin en önemli sebebi ise bu sene daha farklı bir role bürünmesi, lider oyuncu olması. Valencia Basket ile sezona giren Erick Green, artık skorer bir parça oyuncusu olmaktan takımın lider oyuncusu olmaya yönelik evrimini tamamladı. 15.7 sayı ortalamasıyla sayı krallığında 4.sırada olan oyuncu, serbest atış yüzdesinde de (bütün atışlarını sayıya çeviren Nando De Colo’nun arkasında) 2.sırada bulunuyor.

2)Jan Vesely

İlk Euroleague sezonunu 18 yaşında oynayan Vesely, 21 yaşında NBA’e gitti ve oyununu değiştirdi. Partizan yıllarında iyi kötü bir şut özelliği olan Vesely, artık sadece atletikliğini kullarak oynamaya başlamıştı. THY Euroleague 2014-2015 sezonu başlarken Obradovic’in yönetimindeki Fenerbahçe Doğuş’a imza atıp Avrupa’ya geri dönen uzun, yine atletikliği ve hırsıyla taraftarın gözüne girdi. Onun için ilk dönüm noktası Cska’ya kaybedilen finaldeki 1/10 serbest atış istatistiği oldu; bir zamanlar şut özelliği de olan bir oyuncunun bu istatistikle takımına şampiyonluğu kaybettirdikten sonra hissettiklerini anlamak zor değil. İkinci dönüm noktası için ise Ekpe Udoh’un takımdan ayrılması diyebiliriz. Bu sezon Udoh’suz Fenerbahçe Doğuş’ta adeta iki kişilik oynayan Vesely geçen sene takımın THY Euroleague şampiyonu olmasında Bogdanovic’le beraber en etkili oyuncu olan Udoh’u aratmıyor. Müthiş fiziksel özelliklerine tekrardan şut da eklemeye başlayan Vesely adına henüz üç sayılık atışlar için erken olsa da sezon bitmeden onu da göreceğimizi umuyorum. Gelişimini göstermek için “9.6’dan 13.8’e çıkan sayı ortalaması ya da %55’ten (iki sene önce %45) %70’e yükselen serbest atış yüzdesi” fazlasyıla yeterli istatistikler.

1)Luka Doncic

Sıralamanın zirvesinde sürpriz yok. Gelişim dediğimizde artık aklımıza gelen 18 yaşındaki oyuncu, 16 yaşında THY Euroleague sahnesine çıkan bir oyuncunun potansiyel gelişiminin en iyi örneği olabilir. NBA’de şu sıradan seçilecek olayına hiç girmeye gerek yok, eğer sakatlanmazsa Avrupa basketbolu adına çıtayı başka bir yere taşıyacağı kesin. Geçen sene Real Madrid’de Sergio Llull’un arkasında kalmasına rağmen iyi istatistikleri bulunan oyuncunun “Ben geliyorum” demesi ise Eurobasket 2017 oldu. Elbette aslan payı Goran Dragic’in olsa da Slovenya’yı şampiyon yapan en önemli faktörlerden biri olan 18 yaşındaki oyuncu, bu sezon Real Madrid’te de (Sergio Llull’un şanssız sakatlığı sonrası) ipleri eline almış durumda. Oyun zekası yaşının hayli ötesinde olan Doncic, geçtiğimiz sezon 7.8 sayı ortalaması olan 17 yaşında bir oyuncuyken, bu sezonun ilk bölümünün sonunda Shved’in ardından sayı krallığında 2.sırada olan Doncic’in sayı ortalaması %100den fazla artarak 19.7 oldu. Şu anda 5 galibiyet ve 5 mağlubiyetle THY Euroleague’e istediği başlangıcı yapamayan Real Madrid için insanlar hala “ilk 8’e girdiği sürece yine şampiyonluk adaylarından biri olur” diyorsak, Doncic’in birkaç ay sonra ne kadar daha gelişeceğini kestiremiyor olmamızdandır.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here