“The Answer” Kimdir?

1385

Eğer sorunuz “Iverson Kim” ise cevabınız kısaca ‘’THE ANSWER’’ olacaktır.
MVP, Yılın Çaylağı, All-Star MVP’si, 11 kez All-Star, 4 kez sayı kralı, The Answer, Bubba-Chuck, Honey Man, Allen Iverson.

Genel olarak baktığımızda, 2001 finalleri, rastası, The Practice (antrenman) konuşmasıyla hatırlanan Allen Iverson‘ın en kötü şartlar altında bile muazzam işler yapabileceğine dair örnekler sunan hayatına yakından bakalım.


Kokain batağından aynı yıl hem basketbolda hem de Amerikan futbolunda eyalet şampiyonluğuna, hapishaneden NBA yıldızlığına, elektriğin suyun olmadığı evlerden lüks saraylara giden yolculuk.
NBA’nın Bad Boy’u yaptığı her hareket yönetim tarafından olumsuz karşılanan yıldız, NBA camiasında dövmeleri, rastası, giysileri ile Hip-Hop’u NBA’ya entegre eden hatta bu davranışları ile NBA yönetimi tarafından kıyafetlere kısıtlama getirilmesine neden olan
adam.


Genel olarak Iverson denildiğinde akla gelen ilk şey basketbol kariyeridir ancak Allen Iverson bize oyuncuların insan olduğunu hatırlatır. Her Afro-Amerikalı genç gibi yoksulluk içinde, uyuşturucu ve şiddetin kol gezdiği sokaklarda yetişen Iverson, bunların hepsinden olgunluğu ile sıyrılmış bir NBA yıldızıdır.

Kariyerinde çok büyük başarılara imza atmış olsa da sakatlıklar, kızının hastalığı ve kanunlarla başının belada oluşu yüzünden 33 sayı ortalama tutturduğu sezonda takaslanmış ve bu kariyerinin sonunu hazırlayan ilk adım olmuştur. Denver, Detroit ve ardından Memphis takımları ile birlikte soluğu Beşiktaş’ta almıştır. Beşiktaş forması ile 7 maça çıkan Iverson, sakatlanıp ülkesine dönmüş ve bir daha geri gelmemiştir. Son kez Philedelphia forması giyen Iverson 2010’da 25 maçta oynamıştır.

Basketbola vedası 30 Ekim 2013’te Philedelphia’nın sezon açılışı maçından önce gerçekleşmiştir. Her ne kadar şampiyon olamasa da Iverson önemli bir rol model olmuştur. Herkes onun dövmelerini, saçını ve giyimini taklit eder hale gelmiştir. Yaşadığı ortam, elindeki imkanlar göz önüne alındığında neredeyse imkansızı başarmış bir bireydir. Allen Iverson denildiğinde akla birçok soruya kendisi, hayatı, kariyeri, kişiliği ve deliliği ile “Answer” verecektir.


‘’Benim geldiğim yerde sadece güçlüler hayatta kalır.’’
-Allen Iverson

Ömer Faruk Öztürk

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz