Tecrübeli Koçlardan Gündeme Dair Önemli Açıklamalar

286
TBF
Tecrübeli Koçlardan Gündeme Dair Önemli Açıklamalar

Sinan Erdem Spor Salonu’nda, 20-22 Haziran tarihleri arasında düzenlenen 11.Uluslararası Basketbol Antrenör Semineri’ne çok sayıda önemli isim katıldı.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

“Şampiyonluk Anlayışı”ndan “Basketbolda Liderlik”e kadar geniş bir yelpazede konuların ele alındığı seminerde aynı zamanda uygulamalı olarak aktarılan savunma ve hücum anlayışlarını da kapsayan çeşitli bilgiler katılımcılarla paylaşıldı.

Türkiye Basketbol Federasyonu ile Türkiye Basketbol Antrenörleri Derneği (TÜBAD) iş birliğinde düzenlenen seminere katılan önemli basketbol adamlarının yanı sıra tecrübeli koçlar, TOFAŞ Başantrenörü Orhun Ene ve Fenerbahçe Doğuş Başantrenörü Zeljko Obradovic de etkinlikteki yerlerini aldı.

Seminer sırasında TOFAŞ’ın hücum ve savunma düzeni ile ilgili bir sunum gerçekleştiren Orhun Ene, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde finaline uzanan yoğun ve yorucu bir sezonun ardından antrenörlerle bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu aktardı. Ene, yerli antrenörler konusunda Türkiye’yi uluslararası düzeyde temsil edecek antrenörlerin yetişmesinde kendilerine de görevler düştüğünü belirterek, bunun için çok çalışmaları gerektiğini söyledi.

Deneyimli Başantrenör Orhun Ene, seminerde bilgi ve deneyim paylaşımı içerisinde bulunduklarını vurgulayarak; “İnşallah burada yapacağımız paylaşımlar Türk basketboluna katkı sağlar. Buraya gelip bir şeyler paylaşmak ve öğrenmek isteyen çok değerli antrenör arkadaşlar var. Son yıllarda Türkiye’deki yabancı antrenör sayısı ve Türk antrenörlerle ilgili kendi içimizde de eleştiri yapıyoruz. Türkiye’yi hem uluslararası düzeyde hem de başka liglerde temsil edecek antrenörlerin yetişmesi için bize de düşen işler var. Bunlardan en önemlisi de çalışmak ve kendimizi geliştirmek.” değerlendirmelerinde bulundu.

Seminere katılan bir başka tecrübeli antrenör de Fenerbahçe Doğuş Başantrenörü Zeljko Obradovic’ti. Sırp başantrenör, Türkiye Basketbol Antrenörleri Derneği’nin başkanı Aydın Örs’ün ricası üzerine katıldığı seminerde 3 saate yakın bir süre boyunca katılımcılara deneyim ve görüşlerini aktardı. Kendisini organizasyona davet eden TÜBAD’a teşekkür eden Obradovic, seminere gösterilen ilgiden dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, basketbola dair her şeyi aşkla yaptığını söyledi. Etkinliğin ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Sırp teknik adam, yeni sezondaki yol haritaları noktasında görüşlerini şu şekilde açıkladı:

“Bu aslında her sezon olduğu gibi tipik bir sezon öncesi dönem. Transfer dedikodularının geçtiği bir dönem. Çok fazla dedikodu var ve bu gün geçtikçe artacak. Bizler ciddi insanlarız ve çalıştığımız organizasyon da ciddi bir organizasyon. Dolayısıyla biz takımımız için en iyi olanı neyse onu yapma konusunda kararlar almaya ve çalışmaya devam edeceğiz.”

Zeljko Obradovic, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün eski başkanı Aziz Yıldırım ile başkanlık seçiminin ardından iletişime geçip geçmediği sorusunu ise, “Bunu daha önce de tekrar ettim ama burada bir daha söylemek istiyorum. Kendisine kazandığımız bütün başarılardaki emeğinden dolayı çok teşekkür ettim. Yine bu vasıtayla bütün takıma ve özellikle bana verdiği destekten dolayı teşekkür etmek istiyorum.” Şeklinde cevaplandırdı.

Seminerin tamamlanmasının ardından TBF Genel Sekreteri Serbülent Şengün ve TÜBAD Başkanı Aydın Örs, Zeljko Obradovic’e katkılarından dolayı bir plaket takdim etti. 11.Uluslararası Basketbol Antrenör Semineri dolayısı ile açıklamalarda bulunan bir diğer isim Aydın Örs de, Obradovic’e teşekkür ederek sözlerine başladı ve açılmalarının devamını şu şekilde getirdi:

“Obradovic’in TÜBAD’a seminer sözü vardı. Kendisi çok yorucu ve uzun bir sezon geçirdi. Tatile çıkmasına rağmen bu seminer için tatilini yarıda kesti ve buraya geldi. Bu, bunca başarısına rağmen ne kadar mütevazı, centilmen ve sözünde duran bir şahsiyet olduğunu gösteriyor. Kendisine, rol model olduğu için ayrıca teşekkür ediyorum.”

1000’in üzerinde antrenörün katıldığı etkinlikte 12 farklı ülkeden 50’nin üzerinde de yabancı basketbol adamı yer aldı. 2005 yılından bu yana organize edilen ve 3 gün süren 11.Uluslararası Basketbol Antrenör Semineri basın açıklamalarının ardından sona erdi.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here