Tarihte Bugün / Yao Ming’in Buruk Vedası

1779
Tarihte Bugün / Yao Ming'in Buruk Vedası

2000’li yılların yıldız Houston Rockets pivotu Yao Ming 20.07.2011 tarihinde, henüz 30 yaşındayken sakatlıklar sebebi ile emekli olduğunu açıkladı. 2 metre 29 santimetre boyu ve 141 kiloluk vücudu diz ve bilek sakatlıklarına sürekli davet açtı ve onu emekliliğe zorladı. Çinli oyuncu Shanghai’de düzenlediği basın toplantısında, NBA’yi bırakma kararını almasına yol açan son altı ayın kendisi için çok üzücü olduğunu söyledi:

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

“Sahalardan emekli oluyorum ama basketbolu bırakmayı hiçbir zaman düşünmüyorum. Şanghay Oriental Sharks Basketbol Klübü’nde yönetici ve antrenör olarak sorumluluk üstlendim. Deneyimlerimi bu görevde kullanacağım.”

Yao Ming, draft edildiği Houston Rockets takımını hiçbir zaman unutmayacağını da ekledi:

“Dokuz yıl önce bu şehre geldiğim zaman genç, uzun boylu ve sıska bir oyuncuydum. Bu kent ve bu takım beni sadece basketbol oyuncusu olarak değil, bir insan olarak da yetiştirdi, kızım burada doğdu. Kendimi Houston’ın yerlisi gibi hissediyorum, her zaman da böyle olacak.”

NBA’in 2.29’luk devi Yao Ming 2002 yılında Houston Rockets tarafından 1. sıradan draft edilmişti. 8 yıl Rockets forması giyen oyuncu bu 8 yılın hepsinde All-Star seçilmeyi başardı. Kariyer ortalamaları 19 sayı 9.2 ribaund ve 1.9 blok olan Yao sakatlıklar yüzünden çok sayıda maç kaçırdı. Son sezonunda da sol ayağındaki sakatlık üçüncü kez tekrarlayınca sadece beş maçta sahaya çıkabildi ve sonrasında emeklilik kararı aldığını açıkladı. 11 numaralı forması Houston Rockets tarafından emekli edildi. 2016 yılında Hall Of Fame seçildi. NBA’i Çine tanıtan en önemli isim oldu ve tüm Amerika’nın saygısını kazanmayı başardı.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here