Tahtın Yeni Varisi: Ja Morant

714
Tahtın Yeni Varisi: Ja Morant

Yıllardır genç basketbolcular, kendilerini kanıtlamak için NBA parkelerinde ter döküyor. Bu mücadelede bazı basketbolcular yetenekleriyle diğer oyunculardan ayrılıyor; yıldız olabilme sinyali veriyor.

Ancak bir NBA yıldızı olabilmek öyle kolay olmuyor. Saman alevinden farksız performanslar kısa sürede unutulabildiği gibi, ‘’yıldız adayı’’ diye konuşulan isimlerin sonu hüsrana dönüşebiliyor.

Bugüne kadar bu yıldız adaylarının bazıları kendine has teknikleri, bazıları atletizmi, bazıları da oyun zekası ile fark yarattı.

Bugün de onlardan biri hakkında konuşacağız. Yeteneği ile göze çarpan bu isim çıkışını sürdürecek mi yoksa standart bir oyuncu olarak kariyerine devam mı edecek? Konuşacağımız isim tahtın yeni varisi Ja Morant.

Temetrius Jamal Morant; bizim bildiğimiz adıyla Ja Morant, Amerika’nın Güney Karolina eyaletinin Dalzell şehrinde 10 Ağustos 1999’da dünyaya geldi. Basketbol geçmişi olan bir anne ve babanın çocuğu olan Ja Morant, daha lise yıllarında oynadığı bölgede en değerli oyuncu ödülünü üç kez kazanmayı başardı. Ja’nın üniversitedeki adresi ise Murray State oldu. Performansıyla takımını NCAA turnuvasına taşımayı başaran Ja, üniversitenin birçok rekorunu da elinde bulunduruyor. Üniversitedeki parlak basketbol performansıyla 2019’da NBA Draft’larına katılan Ja Morant, lise yıllarında takım arkadaşı olduğu Zion Williamson’ın ardından Memphis Grizzlies tarafından ikinci sıradan draft edildi. NBA’e geldiği seneden bu yana yeni bir yapılanma sürecinde olan Grizzlies, Ja Morant ile beraber play-off’lara kalmayı başardı. Geldiği ilk sezon yılın çaylağı seçilen Ja Morant, gözleri ilk senesinde üzerine çekmeyi başardı.

NBA’deki ikinci sezonunda hem karakter hem oyun anlamında büyük ilerleme kaydeden Ja Morant, istatistiklerini de gün geçtikçe ileriye götürdü. Daha ikinci sezonunda kariyer sayı rekorunu da 44’e çıkarmayı başaran Ja, atletik oyun tarzı ve yaptığı jeneriklik smaçlar ile gözleri üzerine çekmeye devam ediyordu.

Takımını, ikinci sezonunda Play-in potasına girmesinde büyük katkı sağladı. Ja, oyunuyla takımının Golden State Warriors’u eleyerek play-off’lara kalmasına büyük katkı sağladı. Ne yazık ki ilk turda karşılarına gelen Utah Jazz’a diş geçirememiş olsa da genç kadrosu ile öne çıkan Memphis Grizzlies, gün geçtikçe daha da deneyim kazanmaya devam ediyordu.

2020-2021 yılında Ja Morant lider yapısını göstermeye başladı. Artık tecrübe kazanmıştı. Aynı zamanda sezonu 19,1 sayı, 4,0 ribaunt ve 7,4 asist ortalaması ile tamamlamıştı.

2021-2022 sezonuna girdiğimizde çok genç bir takım olma özelliği ile göze çarpan Memphis Grizzlies, kimilerine göre sürpriz bir şekilde sezona fırtına gibi bir giriş yaptı. Göze çarpan oyunu ile Ja Morant takımının adeta  lideri haline bürünmüştü. Artık çok daha özgüvenli bir oyun sergileyen Ja, takımının normal sezonda Batı Konferansını Phonix Suns’ın arkasında ikinci bitirmesinde şüphesiz en büyük rolü aldı. Atletik yapısı ile öne çıkan Ja Morant, 2021-22 sezonunda %30,3 ile bulduğu üçlük isabet oranını %35’lerin üzerine çıkarmaya başardı. Bu da Ja Morant’ın kendini geliştirerek oyununu daha ileri taşıyacağının sinyalini verdi. 21-22 sezonunda ortalamanın üzerinde bir sezon geçiren Memphis, play-off’ların ilk turunda Minnesota Timberwolwes ile karşılaştı. Seriyi 4-2’lik kısmen rahat bir skor ile geçen Memphis, ekibinin kuşkusuz en göze çarpan oyuncusu yine Ja Morant olmuştu. İkinci turda bir önceki sezon play-in potasında eledikleri Golden State Warriors ile karşılaşan Memphis Grizzlies 4-2’lik skor ile play-off’lardan elendi. Ayrıca bu sezon ilk defa All-Star seçilen Ja Morant kariyerinin en büyük sıçramasını yaşadı. Birçok NBA hayranının özlediği oyun yapısı ile Ja Morant şimdiden gelecek yıllarda NBA’in en büyük oyuncularından biri olarak gösterilmeye başlandı. 2021-2022 sezonunda neredeyse her ortalamasını yükselten Ja Morant, bir tek asist ortalamasında küçük bir düşüş yaşadı. 27,4 sayı, 5,7 ribaunt ve 6,7 asist ortalamaları ile sezonu kapatan Ja Morant geleceğin en büyük yıldız adayları arasında.

Kendine has oyun tarzıyla yıldız olma yolunda ilerleyen Ja’nın kariyerini hep birlikte izleyip göreceğiz.

Yusuf Berke Gürsoy

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz