Sepet Topunun Bazı Kilometre Taşları

421
sepet topu son periyot
sepet topu son periyot
Bu yazıda Son Periyot okuyucuları için sepet topunun bazı kilometre taşlarından bahsedeceğim.* James Naismith, 1891’de “sepet topu”nu icat ettiğinde, oyuncuların o zaman da şimdikiyle aynı yüksekliğe sahip olan potaya asılarak sayı yapabileceklerini tahmin etmiştir sanırım. Ama Shaquille O’Neal diye bir adamın gelip, dayanakları olan ve dayanıklı malzemeden yapılmış geleceğin potalarını iki kere kıracağını tahmin edemezdi herhalde.
* Oyunun ilk halinde serbest atış ve dolayısıyla serbest atış çizgisi yoktu. Ama yıllar sonra Julius Erving’in serbest atış çizgisi mesafesinden smaca uçması, ardından Michael Jordan ve nice diğer oyuncunun daha bu girişimde bulunması Dr. Naismith için görmeye değer bir manzara olurdu muhakkak.
* Wilt Chamberlain’in, hem de henüz üçlük atış yokken 100 sayı attığı maçtaki performansı da görmeye değerdi. Diğer liglerdeki bu tür rekorları da dikkate almak lazım; Erman Kunter’in 153 sayı atması gibi.
* Üçlük atışa değinmişken, 1979-1980 sezonunda NBA’de üç sayı çizgisinin devreye girmesiyle birlikte birçok oyuncunun, özellikle de Larry Bird ve Reggie Miller gibi efsanelerin metrelerce uzaktan leblebi gibi üçlük sokması James Naismith’i şaşırtabilirdi.
* Oyunu uzun boylu sporcuların oynayacağı öngörülmüştür elbette, ayrıca zaman geçtikçe boy ortalamasının arttığı da aşikar. Yine de o dönemki basketbolseverlerin Yao Ming ve Shawn Bradley gibi oyuncuları görmesi onlar için sürpriz olabilirdi. Bu arada bizim de Duşan Cantekin’imiz var tabii.
* Hook shot basketbolun o ilk dönemlerinden kalma, basit ama oldukça etkili olabilen bir teknik. Ama bu tekniğin Kareem Abdul-Jabbar uygulayana kadar popüler olmaması enteresan.
* Dr. Naisimith’le ilgili en merak ettiğim husus, oyunu yaratırken basketbolun Litvanya’dan Yunanistan’a, Yeni Zelanda’dan Arjantin’e kadar dünyanın birçok yerine bu denli yayılıp etkili olacağını ummuş ya da tahmin etmiş miydi acaba?
* Tüm bunların dışında, bence Naismith’in Dennis Rodman’ın varlığından haberdar olması kayda değer bir şey olurdu. Rodman’ın yalnızca skandallarından veya ilginç dış görünüşünden bahsetmiyorum. Bir oyuncunun o fizikle o savunmayı yapabilmesi tam ibretlik.Kerim Evren
NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here