Şampiyonluğa Ulaşamayan “Big 3’ler”

2043
Şampiyonluğa Ulaşamayan "Big 3'ler"

NBA’de “Big 3” yani 3 All-Star veya yıldız oyuncu kavramı son yıllarda iyice mesafe almış durumda. Bu felsefe üstüne kurulan takımlar şampiyonluk yolunda önemli bir aday haline gelmiş hatta şampiyonluk yaşamışlardı. Bugün ele alacağımız konu ise şampiyon olamamış en iyi “Big 3’ler”

5-Utah Jazz: John Stockton, Karl Malone and Jeff Hornacek (1994-2000)

Jeff Hornacek ismini sık duymamış olabiliriz. Fakat Malone ve Stockton ikilisini duymamak imkansız. Kariyerlerinde her başarıyı yakalamış fakat bir türlü NBA finalinde galip gelememişlerdi. Bu üç isim tam 7 sezon Utah forması giymişti. En unutulmaz serilerden olan 1997 ve 1998 senelerinde 6.maça kadar gelseler de Chicago Bulls yani Jordan tarafından bozguna uğratılmıştı.

Her ne kadar tarihte muazzam üçlüler arasında yer alan Malone, Stockton ve Hornacek; Utah Jazz’e NBA finallerini kazandırmadılar.

4-Phoenix Suns: Amar’e Stoudemire, Shawn Marion and Steve Nash (2004-08)

Hangi takımı desteklerseniz destekleyin 2004/2008 senesi arasındaki Nash ve Suns’ı mutlaka izlemelisiniz.

2004’te Steve Nash ile anlaşan Phoenix Suns; Amar’e Stoudemire ve Shawn Marion ile çok konuşulacak ” 7 saniye” hücumunu gerçekleştirerek başarıya koşacaklardı. Nash 2005 ve 2006 yıllarında MVP kazanan inanılmaz bir oyun kurucuydu. Özellikle Nash ve Stoudemire uyumu göz kamaştırıcı seviyedeydi. Marion her pozisyonda oynayabilen ve şut tehdidi olan bir makineydi. Phoenix; bu üçlü ile iki kez 60+ galibiyete ulaştı fakat hiç bir zaman şampiyon olamadı.

3-Oklahoma City Thunder: Kevin Durant, Russell Westbrook and Serge Ibaka (2009-16)

Listede en yakın tarihte gördüğümüz “Big3” Oklahoma City üçlüsü. Kevin Durant,Russell Westbrook ve Serge Ibaka Oklahoma adına her şeyi gerçekleştirebilecek konumdaydılar.

2012 yılında NBA finalleri için yer almışlardı bile fakat karşılarında Lebron,Wade ve Bosh üçlüsünün Miami’si vardı. Bu finallerde;Westbrook ve Durant 23, Ibaka ise sadece 22 yaşındaydı. Bunun yanında KD ligin en iyi oyuncusu ödülünü aldığı 2014 senesinde hala şampiyonluk yaşamamıştı. Harden,Westbrook ve KD üçlüsünden çok bu listedeki “Big3″nin şampiyonluk yaşayamaması daha önde geliyor.

2-Memphis Grizzlies: Marc Gasol, Mike Conley and Zach Randolph (2009-17)

7 yıl boyunca play-offun vazgeçilmezi olup takımlara bela oldular fakat bir türlü şampiyonluk yaşayamadılar.

Golden State ve Houston Rockets gibi ekiplerin hızlı oyununa karşılık Memphis; “kabadayı” oyununa devam ediyordu. Memphis’in başarısında en büyük payın kimde olduğunu söylemek bir hayli zor.

Takımın bel kemiği Conley, Memphis’in organizasyon tarihindeki en iyi oyuncularından Gasol ve Randolph, yanında inanılmaz bir savunmacı Tony Allen. Bu takımın bu üçlünün ne yazık ki hiç şampiyonluğu bulunmuyor.

1-Los Angles Clippers: Chris Paul, DeAndre Jordan and Blake Griffin (2011-17)

Belki de 2010’lu senelerin en izlerken zevk veren takımı olan 2011-2017 Los Angeles Clippers üçlüsü listede en can alan takım konumunda. Diğer bir LA takımı olan Lakers’ın hegemonyasını bitiren Clippers’ın üçlüsü; takımın beyni, oyun kurucusu Chris Paul, çaylak yılından beri büyük etki bırakan süper atletizmi ile dikkat çeken Blake Griffin ve tam bir canavar ve poster makinesi DeAndre Jordan. Nam-ı diğer “Lob City”

Birlikte oldukları 6 sene içinde her sene play-off yaptılar fakat hiç birinde o başarılı sona ulaşamadılar. San Antonio Spurs, Memphis Grizzlies,Oklahoma City, Houston Rockets, Utah Jazz ve Portland tarafından elendiler her seferinde. Belki de Clippers Batı yerine Doğu konferansında olsa farklı şeyler konuşuyor olabilirdik. Yine de bu üçlünün şampiyonluk yaşamaması herkesin içinde bir ukde bıraktı desek yalan olmayacaktır.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz